Lobelia przylądkowa - Lobelia erinus

2020-07-16 15:48 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Lobelia przylądkowa jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Afryki Południowej. Ta bardzo popularna w ogrodach roślina osiąga 10–25 cm wysokości, ma cienkie, gładkie i silnie rozgałęzione pędy. Jej liście są małe, lancetowate, gładkie, lekko błyszczące.

Lobelia erinus – opis


Małe, osadzone na szczytach pędów kwiaty, w zależności od odmiany mają barwę białą, różową (nawet purpurową) lub niebieską w różnych odcieniach.

Lobelia przylądkowa – odmiany

Odmiany lobelii w zależności od siły wzrostu i pokroju dzieli się na 3 grupy: silnie rosnące (mają 20–25 cm wysokości), niskie i zwarte (tzw. compacta oraz pumila), o pędach zwisających (tzw. pendula).

Lobelie – kwiaty

Lobelia erinus kwitnie obficie od początku VI do późnej jesieni. Od początku kwitnienia należy podlewać ją nawozem płynnym, najlepiej przeznaczonym do roślin kwitnących. Przed posadzeniem roślin warto podłoże wymieszać z wolno działającym nawozem otoczkowanym.

Lobelia rabatowa

Lobelia stroiczka w ogrodach najczęściej sadzona jest jako roślina obwódkowa oraz w grupach roślin jednorocznych. Jest również jedną z najpopularniejszych roślin sadzonych w pojemnikach, donicach, misach oraz skrzynkach balkonowych – nadaje się do tego znakomicie. Wysadza się ją do gruntu i wystawia na zewnątrz posadzoną w pojemnikach w drugiej połowie maja.
Na rabatach wysadza się w rozstawie 10–15 cm x 15–20 cm. Przekwitające i podsychające rośliny można w sierpniu przyciąć, kilkakrotnie podlać i zasilić nawozami płynnymi do roślin kwitnących, a zakwitną powtórnie.

Lobelia – pielęgnacja

Wymaga gleby średnio żyznej, dobrze uprawionej, lekko wilgotnej i słonecznego stanowiska. Podczas długotrwałych opadów roślina traci swoje walory zdobnicze (niszczą się kwiaty). Należy pilnować, aby gleba, w której rośnie lobelia, nigdy się nie przesuszyła. Chociaż lobelia lubi wilgoć, nie toleruje stojącej wody, dlatego gdy sadzimy ją w doniczkach nie wolno zapomnieć o dobrym drenażu.

Lobelia nasiona – kiedy wysiewać

Lobelię rozmnaża się przez nasiona wysiewane w II–III do skrzynek inspektowych, które umieszcza się w ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie okna. Po dwóch tygodniach nasiona powinny wykiełkować. Pikowanie lobelii można wykonać gdy sadzonki mają po dwa listki. Wtedy pikuje się je do większych pojemników. Rozsadę wysadza się na miejsce stałe w maju.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 25 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój zwisający
Pokrój kępiasty