Uczep rózgowaty - Bidens ferulifolia

2022-06-07 16:13

Uczep rózgowaty (bidens, złoty deszcz) to krótkowieczna bylina pochodząca z południowych stanów USA i północnego Meksyku.

Uczep
Autor: Magdalena Michalak Uczep

Spis treści

  1. Uczep rózgowaty - wygląd
  2. Uczep rózgowaty - kwiaty
  3. Uczep rózgowaty - wymagania
  4. Uczep rózgowaty - pielęgnacja i rozmnażanie
  5. Uczep rózgowaty - zastosowanie

Uczep rózgowaty - wygląd

Uczep rózgowaty rośnie dość szybko, dorastając do około 20 cm wysokości. Ma początkowo kopulasty, z czasem zwisający pokrój (nowe odmiany są bardziej zwarte i kępiaste, a pędy nie przewisają tak silnie i mają słabszą siłę wzrostu). Roślina ma liczne, silnie rozgałęzione pędy, które w miarę wzrostu stają się wiotkie i zwisające, osiągając u niektórych odmian nawet 70 cm długości. Pędy porośnięte są silnie, najintensywniej u podstawy, żywozielonymi, pierzastosiecznymi liśćmi, które na pędach ułożone są naprzeciwlegle parami.

Uczep rózgowaty - kwiaty

Około połowy maja na szczytach pędów i w kątach liści rozwijają się na kilku-kilkunastocentymetrowych szypułkach liczne kwiaty, zebrane w koszyczki kwiatowe. Zewnętrzne, brzeżne kwiaty języczkowe są szerokie, nieliczne, jest ich zwykle 5–8, w jednym okółku (choć są też odmiany o kwiatach półpełnych, złożonych z dwóch okółków). Kwiaty są dość szerokie, eliptyczne, silnie błyszczące, złocistożółte. Wewnątrz koszyczków kwiatowych, w kilku okółkach są kwiaty rurkowe, najczęściej żółte, choć zdarzają się odmiany o brązowawych kwiatach rurkowych.

Uczep rózgowaty kwitnie niezwykle obficie i nieprzerwanie (kwiaty rozwijają się stopniowo całe lato, aż do pierwszych przymrozków). Uczep jest rośliną owadopylną. Po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się liczne owoce – niełupki , zaopatrzone w dwa kolce, które łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt czy ubrań i w ten sposób mogą być roznoszone na większe odległości.

Uczep rózgowaty - wymagania

Uczep rózgowaty najlepiej rośnie na urodzajnych, dobrze spulchnionych, żyznych glebach o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego, średniej wilgotności. Do uprawy najlepiej użyć specjalistyczne podłoże dla roślin balkonowych.

Uczep doskonale rośnie w pełnym słońcu, gdzie kwitnie najobficiej (ale pod warunkiem zapewnienia wilgotnego podłoża). W lekkim półcieniu kwitnie mniej obficie, dlatego najlepsza dla niego jest wystawa południowa, południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Uczep doskonale znosi letnie upały i ostre słońce, ale należy pamiętać o systematycznym podlewaniu (w upalne dni roślinę należy nawadniać nawet dwa razy dziennie, wczesnym rankiem i wieczorem).

Kwiaty na słoneczny balkon: wybieramy kwiaty na balkon południowy >>>

Uczep rózgowaty - pielęgnacja i rozmnażanie

Bidens wymaga regularnego nawożenia, najlepiej specjalistycznymi nawozami dla kwitnących roślin balkonowych lub długo działającymi nawozami otoczkowanymi, dodawanymi do podłoża podczas sadzenia roślin.

Jeśli rośliny silnie się rozrosną, a ich kwitnienie nieco osłabnie, można je przyciąć skracając pędy o około 1/3 długości. Zabieg ten można wykonać nawet dwa razy w sezonie. Po około dwóch tygodniach od przycięcia rośliny powinny ładnie zagęścić się i ponownie zakwitnąć.

Uczep rózgowaty rozmnaża się generatywnie, przez nasiona wysiewane pojedynczo do małych doniczek torfowych lub tzw. mulitiplatów (wielodoniczek) na przełomie lutego i marca na parapecie okiennym. Po wschodach, gdy młode rośliny mają 2–3 pary liści właściwych, wierzchołki delikatnie uszczykujemy, aby rośliny silnie się rozkrzewiły. Bidens można też rozmnażać przez wierzchołkowe sadzonki pędowe, uzyskane z przezimowanych roślin, ale tak uzyskane rośliny mogą kwitnąć nieco słabiej. Na miejsce stałe rośliny wysadzamy po 15 maja.

Uczep rózgowaty - zastosowanie

W naszych warunkach klimatycznych jest traktowany jako roślina jednoroczna. Można wprawdzie przezimować go w ciepłym (około 15 st. C), jasnym pomieszczeniu, ale z każdym rokiem będzie kwitł słabiej.Uczep rózgowaty to typowa rośliną balkonowa i tarasowa. Odmiany silnie rosnące doskonale nadają się do obsadzania wiszących pojemników, a te o bardziej zwartym pokroju – do sadzenia w większych donicach i misach. Można go wykorzystywać do nasadzeń jednogatunkowych i łączyć z innymi roślinami balkonowymi.

Pamiętać jednak należy, że bidens jest rośliną dość silnie rosnącą, ekspansywną i posadzony zbyt gęsto może zagłuszyć inne rośliny (jedna roślina potrzebuje około 35 cm długości skrzynki). Uczep doskonale znosi ulewne deszcze i silne wiatry, z tego powodu doskonale nadaje się nawet na balkony położone na wyższych piętrach bloków mieszkalnych.

Uczep rózgowaty może być stosowany także jako roślina okrywowa do uzupełniania rabat i ubytków np. po roślinach cebulowych (wtedy na 1m² sadzi się 4 rośliny).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - X
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Wysokość 20 cm - 40 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zwisający
Pokrój kopulasty
Pokrój kępiasty
Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE