Bukszpan wieczniezielony - Buxus sempervirens

2022-07-28 19:44

Bukszpan wieczniezielony jest zimozielonym, wolno rosnącym krzewem, o owalnym, zwartym pokroju. Należy do rodziny bukszpanowatych Buxaceae. Ma jajowate, małe, błyszczące, skórzaste, ciemnozielone lub żółte (w zależności od odmiany) liście. Bukszpan zimozielony dorasta do 4 m wysokości.

Bukszpan wieczniezielony
Autor: Gettyimages Bukszpan wieczniezielony

Spis treści:

Bukszpan wieczniezielony – kwitnienie

Od kwietnia do maja na bukszpanie pojawiają się niepozorne, żółtawobiałe, miododajne kwiaty skupione w krótkich i gęstych gronach. Owoce bukszpanu to małe rogate torebki z niedużymi, czarnymi nasionami.

Bukszpan w ogrodzie

Bukszpan wieczniezielony jest bardzo często sadzony w ogrodach, parkach i zieleńcach. Wiecznie zielony krzew znakomicie nadaje się na strzyżone żywopłoty i obwódki. Doskonale znosi cięcie i można go formować w różne kształty. Można go także uprawiać w pojemnikach, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia przed mrozem.

Bukszpan wieczniezielony – pielęgnacja

Bukszpan sempervirens dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym (ale nie narażonym bezpośrednio na silnie palące promienie słońca) jak i zacienionym. Lubi stanowiska zaciszne i wilgotne. Należy go podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, nie zapominając o nawadnianiu także zimą oraz wczesną wiosną po rozmarznięciu gleby.

Bukszpan zimozielony – ziemia

Bukszpan jest tolerancyjny w stosunku do gleby, ale lepiej rośnie w zasobnej w próchnicę, przepuszczalnej ziemi gliniastej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bukszpan zimozielony w bardzo mroźne, bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego warto osłonić go agrowłókniną.

Jak rozmnażać bukszpan?

Bukszpan wieczniezielony rozmnaża się przez sadzonki pędowe – niezdrewniałe fragmenty pędów 10 cm długości ścina się w sierpniu i ukorzenia w skrzynkach wypełnionych mieszaniną piasku i torfu. Zimą przechowuje się je w chłodnej, ale widnej piwnicy, a wiosną – w kwietniu bądź w maju – ukorzenione młode rośliny przesadza do gruntu. Uwaga! Bukszpan należy do roślin trujących – zawiera szkodliwe alkaloidy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Wysokość 2 m - 4 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój owalny
Cięcie bukszpanu: kiedy i jak ciąć bukszpany
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE