Wawrzynek wilczełyko - czy jest trujący? Jak wygląda krzew wawrzynek i kiedy kwitnie?

2024-04-11 17:25

Wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum - w stanie naturalnym rośnie w lasach Europy (można je spotkać także w polskich lasach), Syberii, Kaukazu i w Azji Mniejszej. W Polsce podlega ścisłej ochronie. Kiedy kwitnie wawrzynek wilcze łyko, jak wygląda i czy jest trujący?

Spis treści

  1. Jak wygląda krzew wawrzynek wilczełyko, kiedy i jak kwitnie?
  2. Wawrzynek wilczełyko - odmiany
  3. Wawrzynek wilczełyko wymagania i uprawa
  4. Wawrzynek wilczełyko - zastosowanie
  5. Czy wawrzynek wilczełyko jest trujący?

Jak wygląda krzew wawrzynek wilczełyko, kiedy i jak kwitnie?

Wawrzynek wilczełyko jest niezbyt wysokim, wyprostowanym krzewem, dorastającym do 0,8–1 m wysokości, o odstających, dość sztywnych, lśniących pędach.

Wawrzynek wilczełyko zazwyczaj kwitnie w marcu i kwietniu, a czasem już w lutym. Obok leszczyny jest to najwcześniej kwitnący krzew. Kwiaty są silnie pachnące – zapach przypomina woń hiacyntów i odczuwalny jest z odległości kilkudziesięciu metrów. Jest rośliną miododajną zapylaną przez owady. Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści, które są wąskie i cienkie, szarawozielone, skupione w górnej części pędów. W czerwcu i lipcu dojrzewają jaskrawoczerwone bądź żółte, kuliste owoce wielkości grochu.

Wawrzynek wilczełyko - odmiany

W uprawie spotyka się różne odmiany wawrzynka, np.:

  • ‘Alba’ – o jasnozielonych liściach, białych, pojedynczych kwiatach i żółtych owocach;
  • ‘Alba Plena’ – o białych, pełnych kwiatach;
  • ‘Rubrum’ – o kwiatach o różnych odcieniach różu, aż do różowo-czerwonego oraz od lila po jasny fiolet.

Wawrzynek wilczełyko wymagania i uprawa

Wawrzynek wilczełyko najlepiej rośnie w miejscach półcienistych do zacienionych. Preferuje gleby próchniczne, świeże, wapienne, stale wilgotne, źle rośnie w glebach suchych i nagrzewających się. Jest bardzo wrażliwy na suszę, ale za to odporny na mrozy. Raz do roku roślinę należy zasilić nawozem wieloskładnikowym bądź jesienią rozłożyć wokół krzewu warstwę dobrze rozłożonego obornika lub kompostu.

Krzew rośnie bardzo wolno, nie lubi cięcia. Trudno odrasta i słabo się zagęszcza. Należy go przycinać tylko w razie konieczności, skracając gałęzie po przekwitnięciu o połowę.

Wawrzynek wilczełyko - zastosowanie

Ze względu na niewielkie wymiary i bardzo wolny wzrost wawrzynek jest szczególnie polecany do małych ogrodów. Nie należy go przesadzać, gdyż źle to znosi. Najlepiej sadzić go w ogrodzie niezbyt daleko od okien domu, aby już pod koniec zimy móc cieszyć się widokiem dekoracyjnych kwiatów. Dobrze prezentuje się na rabacie w towarzystwie ciemierników – bylin o podobnym terminie kwitnienia i podobnych wymaganiach świetlnych i glebowych.

Czy wawrzynek wilczełyko jest trujący?

Uwaga! Cała roślina (zwłaszcza owoce) jest trująca dla człowieka oraz innych ssaków. Co ciekawe dla owadów i ptaków roślina nie jest szkodliwa. Owoce i liście zawierają dwie trujące substancje: dafninę i mezerinę. Zjedzenie 10–12 dojrzałych owoców może być dawką śmiertelną dla dorosłego człowieka, dziecko niestety może nie przeżyć po zjedzeniu nawet 1–2 owoców. Trucizna działa bezpośrednio na serce.

Poza tym, że wawrzynek jest rośliną trującą, ma uznane właściwości lecznicze. Stosowany jest w homeopatii w chorobach skóry, egzemach, wysypkach, a także półpaścu. Dawniej był stosowany w lecznictwie ludowym do przeciwreumatycznego smarowania i nacierania.

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 80 cm - 1 m
Termin kwitnienia II - IV
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów biała
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski