Rącznik pospolity - Ricinus communis

2022-04-28 14:12

Rącznik pospolity (Ricinus communis) jest rośliną jednoroczną z rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae. Pochodzi z Afryki.

Spis treści

  1. Rącznik pospolity (Ricinus communis) - opis
  2. Rącznik pospolity nasiona
  3. Rącznik pospolity - uprawa

Rącznik pospolity (Ricinus communis) - opis

Rącznik pospolity charakteryzuje się zmiennym pokrojem, zależnym od szerokości geograficznej, w której rośnie. W naszych warunkach rośliny osiągają 2–3 m wysokości (w strefie tropikalnej nawet 10 m), przybierając pokrój dużego krzewu lub małego drzewa o zdrewniałych, silnie rozgałęzionych pędach. Łodyga ma zmienną barwę: od zielonej do czerwonej, po ciemnopurpurową (podobnie jak liście), zależnie od podgatunku. Liście są długoogonkowe, przypominają kształtem liście kasztanowca, ząbkowane, u nas osiągają 50 cm średnicy (w strefie tropikalnej nawet do 1 m).

Rącznik pospolity kwitnie od późnego lata do jesieni. Dekoracyjne kwiaty są drobne, rozdzielnopłciowe zebrane w wiechy, osadzone grupami na osi kwiatostanu, najczęściej wiatropylne.

Rącznik pospolity nasiona

Owoce rącznika to brodawkowatokolczaste, trójkomorowe torebki nasienne, pękające wzdłuż trzech szwów. W każdej komorze torebki znajduje się jedno nasiono. Nasiona o owalnym kształcie mają około 2 cm długości i twardą łupinę nasienną. Są lśniące i mozaikowato zabarwione w różnych kolorach.

Rącznik pospolity - uprawa

Rącznik pospolity wymaga gleb żyznych oraz ciepłego i słonecznego stanowiska. Ze względu na silny wzrost i dekoracyjne liście stosuje się go jako roślinę soliterową (sadzona pojedynczo) bądź parawanową.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane w marcu do pojedynczych doniczek. Na miejsce stałe wysadza się po 15 maja, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

Uwaga! Rącznik pospolity jest rośliną trującą. Szczególnie niebezpieczne są jego nasiona zawierające dużą ilość rycyny – związku zaliczanego do najsilniejszych toksyn pochodzenia roślinnego.

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

Nazwa łacińska Ricinus communis
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony