Złotokap Waterera 'Vossii' - Laburnum x watereri 'Vossi'

2022-03-24 13:00

Złotokap Waterera 'Vossii' jest krzyżówką złotokapu pospolitego i złotokapu alpejskiego. Należy do rodziny bobowatych. Roślina pochodzi z XIX wieku z Holandii. W Polsce jest to znana odmiana, jednak niezbyt często sadzona w ogrodach i parkach.

Złotokap Waterera 'Vossii'
Autor: GettyImages Złotokap Waterera 'Vossii'

Spis treści

  1. Złotokap - drzewo lub krzew
  2. Złotokap Waterera 'Vossii' - warunki uprawy
  3. Złotokap Waterera 'Vossii' pielęgnacja i rozmnażanie

Złotokap - drzewo lub krzew

Złotokap Waterera 'Vossii' to niewielkie drzewo lub wysoki krzew ozdobny. Dorasta do 3-4 m wysokości i 2-6 m szerokości (rozmiary zależą od cięcia rośliny). Pokrój złotokapu jest wzniesiony i rozłożysty. Maksymalny rozmiar osiąga dopiero po 20-50 latach. Ma ciemnozielone liście o owalnym kształcie. Niektóre liście mają meszek po spodniej stronie blaszki.

Charakterystyczną cechą złotokapu są piękne kwiaty w żółtym kolorze. Są to kwiaty motylkowe, zebrane w zwisające grona długości nawet do 50 cm. Odmiana 'Vossii' ma najdłuższe grona ze znanych odmian złotokapu Waterera.

Kwiaty charakteryzują się delikatnym, przyjemnym zapachem. Liczba kwiatów na drzewie jest imponująca. Złotokap Waterera 'Vossii' kwitnie od maja do czerwca. Owocem jest około 5-centymetrowy, płaski i suchy strąk, w którym znajdują się czarne nasiona.

Roślina zawiera trujące alkaloidy. Połknięcie jakiejkolwiek części rośliny przez człowieka może grozić śmiercią. Kozy i zające są odporne na trujące działanie złotokapu.

Złotokap Waterera 'Vossii' - warunki uprawy

Złotokap Waterera 'Vossii' bardzo lubi ciepłe stanowisko lub lekki półcień. Jednak im więcej słońca tym intensywniej kwitnie. Nie jest to wymagające drzewo. Toleruje okresowe susze. Najlepiej rośnie na glebie żyznej i bogatej w próchnicę, jednak poradzi sobie w każdym podłożu.

Złotokap Waterera 'Vossii' pielęgnacja i rozmnażanie

Złotokap Waterera 'Vossii' jest średnio odporny na mróz. Młode okazy należy dobrze zabezpieczyć przed zimą. Aby zwiększyć kwitnienie, można w kwietniu nawozić drzewo nawozem wieloskładnikowym z dużą ilością fosforu i potasu. Poprzez zastosowanie ściółkowania wokół krzewu zabezpieczymy korzenie przed utratą wody.

Jeżeli chcemy formować roślinę, cięcie wykonuje się zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Pamiętajmy o tym, aby nie robić tego za późno, drzewo latem zawiązuje pąki kwiatowe na następny rok.

Złotokapy można rozmnażać przez nasiona, jednak takie okazy kwitną dopiero po 6 latach od zasadzenia. Złotokap Waterera 'Vossii'  rozmnaża się głównie przez sadzonki zielne pobierane w czerwcu, a także przez sadzonki zdrewniałe pobierane w marcu. Roślina jest odporna na choroby i szkodniki.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Wysokość 3 m - 4 m