Irga błyszcząca - Cotoneaster lucidus

2020-07-16 15:51 Michał Mazik
Irga błyszcząca
Autor: Magdalena Michalak Irga błyszcząca

Irga błyszcząca należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Azji, w środowisku naturalnym w Polsce można spotkać jedynie formy zdziczałe.

Irga błyszcząca dorasta do 2 m wysokości i około 1,5 m szerokości. Ma zwarty pokrój. Pędy są cienkie, wyprostowane. Jajowate liście są błyszczące i mają żywozieloną barwę. Jesienią przebarwiają się na czerwonobrunatno. Drobne, białoróżowe kwiaty są zebrane po 3-5 w pęczki. Pojawiają się w maju i czerwcu. Owocem jest kulista, czarna jagoda. To gatunek miododajny.

Irga błyszcząca to krzew łatwy w uprawie i poleca się go nawet początkującym właścicielom ogrodów. Preferuje słoneczne stanowiska, ale może rosnąć także w półcieniu. Znosi różne typy gleb. Optymalne są podłoża przepuszczalne, próchniczne, umiarkowanie suche. To gatunek mrozoodporny, nie wymagający okrycia. Irgę można sadzić zarówno jesienią jak i wiosną. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy warto podlewać, starsze wytrzymuję nawet dłuższe okresy bezdeszczowe. Roślinę można ciąć i formować, np. na żywopłoty. Jest mało podatna na szkodniki (poza mszycami). Znosi zanieczyszczenia powietrza.

Irgę błyszczącą można wykorzystać do formowania niezbyt wysokich żywopłotów i szpalerów. Sadzona w gęstym rzędzie stworzy ciężką do przebrnięcia, zieloną ścianę. W naturalnej formie dobrze prezentuje się w krzewiastych zestawieniach kolorystycznych. Nadaje się do dekoracji parków i zieleni miejskiej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Barwa kwiatów białoróżowa

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021