W kawalerce każdy metr jest na wagę złota. W tej liczył się pomysł!

2023-09-06 15:06

Kawalerkę nie jest łatwo urządzić - ta ma 29 metrów kwadratowych. Projektanci wykazali się tu pomysłowością i niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Wnętrze jest funkcjonalne, ale też oryginalne. Zobacz, co sprytnego wymyślili w tej kawalerce.

Spis treści

  1. W kawalerce udało się zrobić antresolę!
  2. Do antresoli prowadzą schody-regał
  3. Aranżacja kawalerki z surową płytą OSB
  4. Pomysły na optyczne powiększenie wnętrza

Kawalerka o łącznej powierzchni 29 m² urzeka pomysłowością i funkcjonalnością. Założeniem projektowym było zaaranżowanie pełnowartościowego małego mieszkania z wygospodarowaniem niezależnej części sypialnej. Największą zaletą małego wnętrza jest jego wysokość, która umożliwiła zaaranżowanie pół-antresoli pełniącej funkcję sypialni. Za aranżację kawalerki z XIX-wiecznej kamienicy odpowiadają projektanci z pracowni 3XA.

W kawalerce udało się zrobić antresolę!

Urządzenie małego wnętrza tak, by spełniało ono rolę pełnowartościowego mieszkania, to dla projektantów duże wyzwanie. W przypadku mieszkania o powierzchni zaledwie 29 m²,  dodatkowym utrudnieniem było wygospodarowanie oddzielnej sfery nocnej. Udało się to dzięki imponującej wysokości mieszkania, która pozwoliła na zaaranżowanie pół-antresoli. Sferę nocną zaprojektowano nad przedpokojem i łazienką.

Do antresoli prowadzą schody-regał

Do sypialni na antresoli prowadzą schody, które jednocześnie zostały pomyślane jako schowek na różne przedmioty. Regał zaprojektowany pod stopniami schodów jest połączony z szafą w przedpokoju, która została przysłonięta lekkimi zasłonami. Takie rozwiązanie nie przytłacza wąskiego korytarza i nadaje tej przestrzeni wyjątkowej lekkości. W aranżacji przedpokoju, na szczególną uwagę zasługuje także oryginalna podłoga w szachownicę.

Aranżacja kawalerki z surową płytą OSB

W aranżacji małych wnętrz niezwykle ważna jest dbałość o kolory i dodatki. Projektanci z pracowni 3XA postawili na czystą biel oraz jasne drewno. Bohaterem wnętrza jest surowa płyta OSB, którą konsekwentnie wykorzystano w kolejnych częściach mieszkania.

Konstrukcja regału zaprojektowanego pod schodami, ściana antresoli czy sufit w przedpokoju - dzięki wykorzystaniu oryginalnego materiału, elementy te nabrały wyjątkowego charakteru. Klimatu wnętrzu kawalerki dodaje ściana z cegły, która została pomalowana na biało.

Pomysły na optyczne powiększenie wnętrza

Kolejnym zabiegiem mającym na celu optyczne powiększenie małego metrażu jest zaprojektowanie otwartej na salon kuchni, w której dominującym kolorem jest biel. Jasna podłoga oraz śnieżnobiałe fronty kuchennej zabudowy świetnie kontrastują ze ścianą w kolorze czarnym. Kolorystycznym odniesieniem do charakterystycznej ściany są oryginalne wiszące lampy w tym samym kolorze.

Na niewielkim metrażu projektantom udało się także zaaranżować funkcjonalną sferę dzienną wraz z niewielkim kącikiem do pracy. Pozornej przestrzeni małemu wnętrzu dodają także ślepe drzwi, które są niezaprzeczalną ozdobą wnętrza.

Projektanci zadbali także o oryginalne oświetlenie, które nadaje przestrzeni wyjątkowego charakteru. Celem maksymalnego doświetlenia mieszkania światłem dziennym, w oknie powieszono jedynie zwiewne, długie zasłony, które nadają wnętrzu wyjątkowej lekkości.

Zobacz też inną kawalerkę o podobnym metrażu