Jak urządzić aneks kuchenny: pomysły na aneks kuchenny ZDJĘCIA

2019-10-08 15:44

Jak urządzić aneks kuchenny? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie to częsty problem wnętrzarski. Radzimy, jak urządzić aneks kuchenny w małym mieszkaniu. Poznaj gotowe inspiracje i przeczytaj nasz poradnik!

Spis treści

  1. Co powinno znaleźć się w aneksie kuchennym?
  2. Jak urządzić aneks kuchenny w salonie?
  3. Jak urządzić aneks kuchenny w przedpokoju?
  4. Jak urządzić aneks kuchenny - projekt 1
  5. Jak urządzić aneks kuchenny: projekt 2 
  6. Jak urządzić aneks kuchenny: projekt 3 
  7. Aneks kuchenny: najważniejsze wskazówki
  8. Aneks kuchenny: inspiracje

Jak urządzić aneks kuchenny? Tradycyjnie urządza się go w kawalerce, choć obecnie także w większych mieszkaniach sięga się po to rozwiązanie (powstaje duża, otwarta strefa dzienna). Aby spełniał swoje funkcje, aneks kuchenny musi być dobrze zaprojektowany i przemyślany.

Najczęściej aneks kuchenny pojawia się w salonie lub przedpokoju. Jego urządzenie, wybór mebli i materiałów wykończeniowych wymaga bardzo starannego zaaranżowania.

W pokoju dziennym przejście od strefy roboczej, czyli aneksu kuchennego, do wypoczynkowej powinno być łagodne. Dlatego trzeba zadbać o dopasowane stylistyczne i kolorystyczne mebli w aneksie kuchennym i salonie, ściany oraz podłogi.

Zobacz również: Kuchnia - inspiracje >>>

Co powinno znaleźć się w aneksie kuchennym?

Aneks kuchenny, by był funkcjonalny, powinien być wykonany z mebli na zamówienie. Tylko wtedy dobrze wykorzystamy dosłownie każdy dostępny centymetr przestrzeni. By nie zabierać tak potrzebnego blatu roboczego, warto umieścić niewielką lodówkę pod blatem.

Jeśli wystarczy miejsca, można tam również zainstalować wąską zmywarkę. W małej kuchni powinna znaleźć się także płyta do gotowania - nie musi być pełnowymiarowa z czterema miejscami grzejnymi, lecz wystarczy z dwoma.

Często też w aneksie kuchennym brakuje miejsca na piekarnik. Z powodzeniem zastępuje go wtedy kuchenka mikrofalowa (z funkcją pieczenia), którą można umieścić w górnych szafkach (jednak na takiej wysokości, by dostęp do kuchenki był wygodny i zgodny z zasadami bezpieczeństwa).

Jak urządzić aneks kuchenny w salonie?

Urządzając aneks kuchenny, najlepiej zdecydować się na meble wykonane na wymiar. Musimy jak najlepiej wykorzystać małą przestrzeń. Aneks kuchenny w salonie do niedawna kojarzony był tylko z małymi kawalerkami. Dziś przenosi się do przedpokoju nawet w większych mieszkaniach. Pozwala to lepiej wykorzystać przestrzeń, wprowadza stylistykę apartamentu.

Co zrobić, gdy kuchnia jest wąska i mała, a ściana oddzielająca ją od sąsiedniego pokoju nie do wykorzystania? Najlepszym rozwiązaniem przy tak niefortunnym podziale wnętrz będzie wyburzenie długiej ściany rozdzielającej wąską mała kuchnię od pokoju. W ten sposób aneks kuchenny z salonem stworzy jedno wnętrze o lepszych proporcjach.

Jak urządzić aneks kuchenny w przedpokoju?

Przedpokój nie zawsze się sprawdza. Zwłaszcza gdy jest nieustawny, a metraż mieszkania mały. Niedoświetlony, otoczony kilkoma parami drzwi, przypomina poczekalnię. Zmniejsza przestrzeń salonu, sypialni, kuchni czy łazienki.

Aby wprowadzić do przedpokoju światło i lepiej rozplanować układ małego mieszkania, można wyburzyć lub „przesunąć” ściany, powiększyć otwory drzwiowe, zrezygnować z podziału pokoi dziennych. Warto spojrzeć na plan mieszkania i zaprojektować nowy układ funkcjonalny, stworzyć np. w przedpokoju aneks kuchenny.

Jak urządzić aneks kuchenny - projekt 1

Małą, kompaktową kuchenkę (takie minizestawy dostępne są na polskim rynku) obudowano bowiem z trzech stron niską ścianką działową (ilustracje projektu z prawej strony). Całość umieszczono na osi pokoju, w odległości ok. 1,5 m od okna, blisko 1,3 m od ścian bocznych i - co istotne - na podeście.

Podest zajmuje całą tę część pomieszczenia i pełni dwie funkcje: po pierwsze, skrywa instalacje związane z podłączeniem kuchenki i zlewu oraz szuflady (widoczne od strony pokoju), a po drugie, wyraźnie oddziela część kuchenną od reszty pomieszczenia.

Do jednej z bocznych ścian wnęki dostawiono wygodny podręczny blat roboczy z wysuniętym w stronę pokoju, umieszczonym nieco niżej blatem barowym. Do "pleców" kuchenki, już na poziomie pokoju, dosunięty jest duży stół jadalniany z krzesłami. W ten sposób pomieszczenie zostało wykorzystane ciekawie i ergonomicznie.

Kluczowe decyzje

  • Umieszczenie kuchenki w centralnej części pokoju, nie przy ścianie.
  • Schowanie całej minikuchni we wnęce ze ścianek gipsowo-kartonowych.
  • Zaprojektowanie w kuchennej części pomieszczenia podestu skrywającego instalacje wodne i kanalizacyjne.

Jak urządzić aneks kuchenny: projekt 2 

Klasyczna wnęka kuchenna w kawalerce, umieszczona w wąskim korytarzu tuż przy drzwiach wejściowych nie daje wielu możliwości, ale można ją zaprojektować z pomysłem.

Tak mała przestrzeń musi być bardzo ekonomicznie wykorzystana. Proponujemy zamontowanie blatu z wpuszczonym jednokomorowym zlewem i dwupalnikową kuchenką. Pod blatem powinna zmieścić się mała lodówka.

Fragment ściany nad blatem zajmie lustro dające wrażenie większej przestrzenności. Górną część wnęki wypełnią szafki. Całą kuchnię można będzie zamknąć - od strony korytarza zamontowane zostaną bowiem przesuwne drzwi (mleczne szkło, drewniane ramy), a od strony pokoju wnękę ograniczy ścianka działowa.

Kluczowe decyzje

  • Zamontowanie dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych odgradzających w razie potrzeby wnękę od przedpokoju. W czasie gdy gospodarze korzystają z kuchni, drzwi są zsunięte i schowane za panelem tuż przy drzwiach wejściowych.
  • Maksymalnie efektywne wykorzystanie miejsca we wnęce i dopasowanie kolorystyczne wnęki i przedpokoju.

Jak urządzić aneks kuchenny: projekt 3 

W małych mieszkaniach, gdzie ta sama przestrzeń musi pełnić kilka funkcji, przeważnie jedną stronę przedpokoju przeznacza się na minikuchnię, a drugą na dużą, projektowaną na wymiar szafę. Proponujemy jednak inne rozwiązanie.

Jeśli mieszkanie służy kilkuosobowej rodzinie, potrzebna jest nieco większa kuchnia, dlatego zarezerwowano na nią obie ściany przedpokoju (ilustracje powyżej). Dzięki temu znajdzie się miejsce np. na dużą lodówkę, większy zlewozmywak lub blat kuchenny, a osoba pracująca w kuchni będzie miała łatwiejszy dostęp do wszystkich urządzeń. Gdy kuchnia jest nieużywana, obie jej części można zasłonić, opuszczając drewniane żaluzje przymocowane na stałe do sufitu.

Funkcję szatni zredukowano w tym wypadku do niewielkiego kąta za drzwiami wejściowymi, wyposażonego w półki, wieszaki i skrzynię na buty. Ściankę dzielącą ten kąt od wnęki kuchennej wyprofilowano w ten sposób, by osobie przebierającej się łatwiej było się tam poruszać, odwieszać ubrania, zmieniać buty.

Kluczowe decyzje

  • Sprzęty i urządzenia kuchenne znalazły miejsce w przedpokoju, w dwóch wąskich wnękach umieszczonych naprzeciw siebie. Obie wnęki można ukryć za żaluzjami.
  • Natomiast gdy domownicy chcą skorzystać z kuchni, żaluzje są podciągane.
  • Za drzwiami wejściowymi zaprojektowałam mały, ale wygodny kąt z wieszakami i miejscem na buty.

Aneks kuchenny: najważniejsze wskazówki

Aneks przy swoich licznych zaletach ma też kilka wad, lecz na niektóre z niedogodności można znaleźć rozwiązania.

  • Decydując się na aneks kuchenny, trzeba pamiętać, że zawsze musi panować q nim bezwzględny porządek. Przy choćby lekkim bałaganie ma się wrażenie, że w całym pomieszczeniu nie jest posprzątane. Można temu zaradzić, odgradzając się niewysoką (wystarczy 110-120 cm) ścianką od salonu. Na ściance można zamontować blat, który będzie służył jako barek. Taka ścianka rozwiąże nam jednocześnie dwa problemy: dzięki niej będziemy mogli ukryć lekki bałagan na blacie, a przy okazji zyskamy formalne i wizualne odgrodzenie kuchni od salonu. Można również obawiać się o nie zawsze przyjemne zapachy gotowania, rozchodzące się łatwiej po domu przez brak ścian wydzielających kuchnię. Jednak montaż dobrego okapu powinien je zdecydowanie ograniczyć.
  • Przy aneksie kuchennym należy także pamiętać, żeby stylizacja całego wnętrza była spójna. Nie można tak jak w wypadku oddzielnej kuchni zastosować w salonie i jadalni innej kolorystyki i stylistyki. Salon z aneksem powinien mieć spójny i harmonizujący ze sobą wystrój.

Aneks kuchenny: inspiracje

Elegancka i jasna kuchnia od WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE