Wąska kuchnia w bloku: metamorfoza małej kuchni krok po kroku

2017-05-10 14:28

Mała i wąska kuchnia w bloku to duże aranżacyjne wyzwanie. Jak z tego wybrnąć? W prezentowanym projekcie główną ozdobą wąskiej kuchni jest efektowna ściana pomalowana na srebrno. Zadbano o dobre rozplanowanie przestrzeni, tak by zmieściła się zabudowa kuchenna i sprzęt AGD. Efekt końcowy zachwyca! Radzimy też, jakie inne triki optyczne warto zastosować w wąskiej kuchni.

Spis treści

  1. Wąska kuchnia przed remontem
  2. Wąska kuchnia: ile kosztowała metamorfoza?
  3. Wąska kuchnia w bloku: aranżacyjne triki
  4. Mała lub wąska kuchnia: GALERIE ZDJĘĆ

Metamorfoza kuchni w bloku zadziwia efektem. Z ciasnej kuchni powstała ładna i nowoczesna aranżacja. Największą pasją Ani jest sztuka użytkowa i urządzanie wnętrz. Prowadzi blog „Amatorsko o dizajnie”, w którym pisze o swoich wnętrzarskich fascynacjach. Nasza znajomość zaczęła się od e-maila. Ania z Warszawy napisała, że mieszka w bloku z lat 70. XX wieku i niedawno przeprowadziła generalny remont kuchni. Zobaczcie metamorfozę jej wąskiej kuchni i oceńcie efekty. Mała kuchnia w bloku naprawdę może być ładna i wygodna.

Zobacz też: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Wąska kuchnia przed remontem

Mała, wąska kuchnia w bloku była w kiepskim stanie. Stan techniczny kuchni to instalacje z lat 70. XX wieku - do wymiany. Wystrój wąskiej kuchni był nudny i przestarzały. Meble i kafelki ze śladami zniszczenia. Niepraktycznie rozplanowana przestrzeń kuchni i w związku z tym brak miejsca na rzeczy. Palniki w kuchence, jeden po drugim, odmawiały współpracy, co doprowadzało uwielbiającą gotować właścicielkę do czarnej rozpaczy. Podjęła więc decyzję o zmianie i remoncie kuchni. Powstała ładna, nowoczesna kuchnia. Mimo że kuchnia jest wąska, właścicielka zostawiła ją zamkniętą.

Wąska kuchnia: ile kosztowała metamorfoza?

  • Podłoga w kuchni: ok. 1760 złgres Basaltina Lappata, Lea Ceramiche, 294 zł/m² (ok. 6 m), Dav-Import
  • Ściany w kuchni: ok. 750 złjasnoszara farba lateksowa z mieszalnika, ok. 90 zł/2,5 l (ok. 5 l), Dulux; podkład kwarcowy Isolmur Quartz, Rival, 36 zł/l, tynk dekoracyjny Mont Blanc, Rival, 108 zł/5 kg, bejca ścienna Metallic Glaze 620, Benjamin Moore Paints, od 238 zł/l, B.M. Polska; płytki ceramiczne Snow White, Ceramica Dell’Arte, 80 zł/m² (2,5 m²), YETI
  • Wyposażenie kuchni: ok. 18 000 zł zabudowa wraz z zamontowanym oświetleniem i blat z laminowanej płyty MDF, ok. 12 000 zł, Wiktor Woźniak & Dariusz Kloch; zlewozmywak Universo 1C 1E (stal szlachetna mat), 379 zł, bateria Mont, 449 zł, Teka; piekarnik do zabudowy EOB32000X, 1429 zł, chłodziarko-zamrażarka Space Plus ERB34233X, 1899 zł, płyta typu „gas on glass” EHT6435K, 1349 zł, okap podwieszany EFT635X, 389 zł, Electrolux

 

Wąska kuchnia w bloku: aranżacyjne triki

Planując układ mebli i wyposażenia w wąskiej kuchni, warto pamiętać, by wolnego miejsca na pracę było co najmniej 120 cm. Zabudowę kuchenną zwykle umieszcza się tylko wzdłuż jednej ściany albo na długiej ścianie i prostopadłej do niej krótszej. Drugie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że w wąskiej kuchni zmieści się więcej mebli. Lakierowane fronty, w których odbija się światło, powiększą optycznie wąską kuchnię, dlatego lepiej zdecydować się na takie wykończenia.

Wąska kuchnia z trudem pełni funkcję jadalni – tradycyjny stół raczej się w niej nie zmieści. Można się jednak wspomóc wysuwanym blatem (w formie szuflady) albo stolikiem montowanym na ścianie, ze składanym blatem. Jeśli chodzi o krzesła, wybierajmy składane, a najlepiej stołki, które można ustawić jeden na drugim.

Zobacz też: 10 hitów wnętrzarskich do kuchni >>>

Jeśli w kuchni jest zmywarka, polecamy zdecydować się na zlew jednokomorowy – wystarczy do codziennych prac. W sytuacji gdy nie planujemy zmywarki, dobrze sprawdzi się zlew tzw. półtorakomorowy.

Nie przegap: Jak wybrać najlepszy zlew do kuchni? >>>

W wąskiej kuchni należy umiejętnie dobierać kolory. Stawiamy na barwy jasne: biel, krem, beż, a także pastele (rozbielony błękit, kolor miętowy, jasna szarość). Chłodne odcienie z kolei dobrze sprawdzą się na dłuższej ścianie – zyska więcej głębi, co nieco poprawi proporcje pomieszczenia.

Wąska kuchni z pewnością polubi paski i pasy jako motyw dekoracyjny. Poziome umieszczajmy na krótszej ścianie (lekko ją „poszerzą”), a pionowe na tej dłuższej. Równie istotne jest oświetlenie. Najlepsze będzie punktowe, rozmieszczone wzdłuż zabudowy. Jedna lampa zamontowana w centralnym punkcie nie doświetli wszystkich zakamarków.

Mała lub wąska kuchnia: GALERIE ZDJĘĆ

Masz wątpliwości, czy w niewielkiej kuchni można wyczarować efektowną aranżację? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć, gdzie czekają gotowe recepty na wnętrzarskie trudności.

Elegancka i jasna kuchnia od WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE