Wąska kuchnia w bloku: metamorfoza małej kuchni krok po kroku

2017-05-10 14:28

Mała i wąska kuchnia w bloku to duże aranżacyjne wyzwanie. Jak z tego wybrnąć? W prezentowanym projekcie główną ozdobą wąskiej kuchni jest efektowna ściana pomalowana na srebrno. Zadbano o dobre rozplanowanie przestrzeni, tak by zmieściła się zabudowa kuchenna i sprzęt AGD. Efekt końcowy zachwyca! Radzimy też, jakie inne triki optyczne warto zastosować w wąskiej kuchni.

Metamorfoza kuchni w bloku zadziwia efektem. Z ciasnej kuchni powstała ładna i nowoczesna aranżacja. Największą pasją Ani jest sztuka użytkowa i urządzanie wnętrz. Prowadzi blog „Amatorsko o dizajnie”, w którym pisze o swoich wnętrzarskich fascynacjach. Nasza znajomość zaczęła się od e-maila. Ania z Warszawy napisała, że mieszka w bloku z lat 70. XX wieku i niedawno przeprowadziła generalny remont kuchni. Zobaczcie metamorfozę jej wąskiej kuchni i oceńcie efekty. Mała kuchnia w bloku naprawdę może być ładna i wygodna.

Zobacz też: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Wąska kuchnia przed remontem

Mała, wąska kuchnia w bloku była w kiepskim stanie. Stan techniczny kuchni to instalacje z lat 70. XX wieku - do wymiany. Wystrój wąskiej kuchni był nudny i przestarzały. Meble i kafelki ze śladami zniszczenia. Niepraktycznie rozplanowana przestrzeń kuchni i w związku z tym brak miejsca na rzeczy. Palniki w kuchence, jeden po drugim, odmawiały współpracy, co doprowadzało uwielbiającą gotować właścicielkę do czarnej rozpaczy. Podjęła więc decyzję o zmianie i remoncie kuchni. Powstała ładna, nowoczesna kuchnia. Mimo że kuchnia jest wąska, właścicielka zostawiła ją zamkniętą.

Wąska kuchnia: ile kosztowała metamorfoza?

  • Podłoga w kuchni: ok. 1760 zł
    gres Basaltina Lappata, Lea Ceramiche, 294 zł/m² (ok. 6 m), Dav-Import
  • Ściany w kuchni: ok. 750 zł
    jasnoszara farba lateksowa z mieszalnika, ok. 90 zł/2,5 l (ok. 5 l), Dulux; podkład kwarcowy Isolmur Quartz, Rival, 36 zł/l, tynk dekoracyjny Mont Blanc, Rival, 108 zł/5 kg, bejca ścienna Metallic Glaze 620, Benjamin Moore Paints, od 238 zł/l, B.M. Polska; płytki ceramiczne Snow White, Ceramica Dell’Arte, 80 zł/m² (2,5 m²), YETI
  • Wyposażenie kuchni: ok. 18 000 zł
    zabudowa wraz z zamontowanym oświetleniem i blat z laminowanej płyty MDF, ok. 12 000 zł, Wiktor Woźniak & Dariusz Kloch; zlewozmywak Universo 1C 1E (stal szlachetna mat), 379 zł, bateria Mont, 449 zł, Teka; piekarnik do zabudowy EOB32000X, 1429 zł, chłodziarko-zamrażarka Space Plus ERB34233X, 1899 zł, płyta typu „gas on glass” EHT6435K, 1349 zł, okap podwieszany EFT635X, 389 zł, Electrolux

 

Wąska kuchnia w bloku: aranżacyjne triki

Planując układ mebli i wyposażenia w wąskiej kuchni, warto pamiętać, by wolnego miejsca na pracę było co najmniej 120 cm. Zabudowę kuchenną zwykle umieszcza się tylko wzdłuż jednej ściany albo na długiej ścianie i prostopadłej do niej krótszej. Drugie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że w wąskiej kuchni zmieści się więcej mebli. Lakierowane fronty, w których odbija się światło, powiększą optycznie wąską kuchnię, dlatego lepiej zdecydować się na takie wykończenia.

Wąska kuchnia z trudem pełni funkcję jadalni – tradycyjny stół raczej się w niej nie zmieści. Można się jednak wspomóc wysuwanym blatem (w formie szuflady) albo stolikiem montowanym na ścianie, ze składanym blatem. Jeśli chodzi o krzesła, wybierajmy składane, a najlepiej stołki, które można ustawić jeden na drugim.

Zobacz też: 10 hitów wnętrzarskich do kuchni >>>

Jeśli w kuchni jest zmywarka, polecamy zdecydować się na zlew jednokomorowy – wystarczy do codziennych prac. W sytuacji gdy nie planujemy zmywarki, dobrze sprawdzi się zlew tzw. półtorakomorowy.

Nie przegap: Jak wybrać najlepszy zlew do kuchni? >>>

W wąskiej kuchni należy umiejętnie dobierać kolory. Stawiamy na barwy jasne: biel, krem, beż, a także pastele (rozbielony błękit, kolor miętowy, jasna szarość). Chłodne odcienie z kolei dobrze sprawdzą się na dłuższej ścianie – zyska więcej głębi, co nieco poprawi proporcje pomieszczenia.

Wąska kuchni z pewnością polubi paski i pasy jako motyw dekoracyjny. Poziome umieszczajmy na krótszej ścianie (lekko ją „poszerzą”), a pionowe na tej dłuższej. Równie istotne jest oświetlenie. Najlepsze będzie punktowe, rozmieszczone wzdłuż zabudowy. Jedna lampa zamontowana w centralnym punkcie nie doświetli wszystkich zakamarków.

Mała lub wąska kuchnia: GALERIE ZDJĘĆ

Masz wątpliwości, czy w niewielkiej kuchni można wyczarować efektowną aranżację? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć, gdzie czekają gotowe recepty na wnętrzarskie trudności.