Remont kuchni: 10 kuchennych hitów, które warto wykorzystać w aranżacji

2021-09-20 13:34

Remont kuchni to doskonała okazja, by zadbać o jej lepszą funkcjonalność. Pomysłowe rozwiązania kuchenne umilą pracę, pozwolą lepiej wykorzystać dostępne miejsce, a także zadbać o porządek. Oto 10 kuchennych hitów, o których warto wiedzieć przed remontem!

Spis treści

 1. 1. Płytki drewnopodobne
 2. 2. Składany blat kuchenny
 3. 3. Kamienny zlewozmywak
 4. 4. Ecomalta – na blaty i nie tylko
 5. 5. Pomysłowe cargo
 6. 6. Gniazdka na blacie
 7. 7. Piekarnik z funkcją mikrofali
 8. 8. Płyta grzewcza do zindywidualizowania
 9. 9. Okapy jak lampy
 10. 10. Sprytne segregowanie odpadów
 11. Aranżacje kuchni - inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, w których bardzo dużo się dzieje. Każdy drobiazg powinien być na swoim miejscu z dwóch powodów. Po pierwsze, zapewniamy sobie w ten sposób porządek.

Po drugie, bez zastanowienia wiemy, gdzie sięgnąć po akurat potrzebną rzecz. W nowoczesnych kuchniach estetyka i funkcjonalność zawsze idą ramię w ramię. A w przypadku małych kuchni, które są trudne w aranżacji, warto wykorzystać rozwiązania łączące kilka funkcji.

1. Płytki drewnopodobne

Zwłaszcza jeśli kuchnia jest otwarta na salon, często chcielibyśmy, by posadzki były do siebie jak najlepiej dopasowane. W ten sposób powstaje duża, spójna aranżacyjnie przestrzeń. Nowoczesne płytki drewnopodobne perfekcyjnie imitują naturalny materiał.

Można wybierać wśród różnorodnych kolorów, wzorów, a nawet faktur. Jedna z opcji to wykorzystanie płytek drewnopodobnych zarówno w części kuchennej, jak i salonowej.

Druga – dobranie płytek łudząco podobnych do parkietu bądź desek w salonie. Warto pamiętać, że płytki drewnopodobne są odporne na wilgoć, zmiany temperatur, ścieranie czy zarysowania.

2. Składany blat kuchenny

Przestrzeni roboczej może brakować zwłaszcza w wąskiej kuchni. W takim pomieszczeniu trudno też odpowiednio ustawić stół. Z pomocą przychodzi składany blat kuchenny. Może być np. przymocowany do ściany. Po rozłożeniu łatwo zamienia się w stolik.

Inna ciekawa opcja: blat chowany w szufladzie. W każdej chwili da się go wysunąć i wykorzystać albo jako blat stołu, albo dodatkową przestrzeń do pracy.

3. Kamienny zlewozmywak

Bogactwo materiałów, z jakich wykonuje się zlewozmywaki, może przyprawić o zawrót głowy. Polecamy jednak, by zwrócić uwagę na zlewozmywaki kamienne – przede wszystkim granitowe. Materiał ten słynie ze swojej twardości, a także znakomitej odporności na zarysowania czy ścieranie.

Ponadto nie szkodzą mu kwaśne substancje (jak choćby sok z cytryny), w czym tkwi jego przewaga np. nad marmurem. Granitowe zlewozmywaki dostępne są w różnych kolorach. Można się też pokusić o to, by efektownie „zatopić” go w granitowym blacie.

4. Ecomalta – na blaty i nie tylko

Podczas remontu kuchni nie musimy się pozbywać wysłużonych mebli i blatów, jeśli tylko da się przywrócić im młodość. Do tego najlepiej wykorzystywać innowacyjny materiał, jakim jest ecomalta.

To rodzaj zaprawy składającej się z kwarcu, minerałów, a także prostych polimerów. Jest elastyczna i można ją wykorzystywać na wiele sposobów – pokrywać blaty, fronty szafek, posadzki, ściany czy nawet wnętrza zlewozmywaków i brodzików. Z pomocą ecomalty szybko odświeżymy meble, które po takiej metamorfozie wspaniale zaprezentują się w wyremontowanej kuchni.

5. Pomysłowe cargo

Wysuwane systemy cargo to najlepszy sposób na pełne zagospodarowanie dostępnego miejsca. Poza głębokimi szufladami warto pomyśleć o mniej oczywistych rozwiązaniach. Jednym z nim jest bardzo wąskie (nawet 10 cm!) i wysokie cargo, które odgrywa rolę poręcznej spiżarni.

Duża wysokość to znaczna liczba półek – w sam raz na butelki, słoiki, kolekcję przypraw, puszki czy inne domowe zapasy. Systemy są konstruowane w ten sposób, że nawet przy bardzo dużym obciążeniu lekko się wysuwają.

Kolejnym pomysłem jest cargo narożne – czyli w miejscu, które trudno zagospodarować. To idealna przestrzeń na garnki, blachy i inne akcesoria kuchenne.

6. Gniazdka na blacie

Gniazdek w kuchni nigdy nie jest za wiele. Planując ich rozmieszczenie, warto pomyśleć o gniazdkach umieszczonych w blacie. W przypadku wyspy kuchennej to zresztą jedyne poręczne rozwiązanie, tak by uniknąć plątaniny przewodów.

Gniazdka montowane w blacie są o tyle bezpieczne, że zakrywa się je ruchomymi osłonami. Dlatego nie dostaną się tam ani okruchy, ani woda. W blacie można też umieścić wysuwane rozgałęźniki – to przydatne, gdy jednocześnie wykorzystujemy kilka sprzętów kuchennych.

7. Piekarnik z funkcją mikrofali

Wysokiej klasy piekarnik, który jednocześnie pełni funkcję mikrofalówki? To jak najbardziej możliwe, a co więcej – wskazane w przypadku małych kuchni. Można w ten sposób zaoszczędzić miejsce, a często też pieniądze.

Najtańsze piekarniki z funkcją mikrofali są bowiem niewiele droższe niż zwykłe piekarniki do zabudowy. To też lepsze wyjście niż kuchenka mikrofalowa z funkcją piekarnika, która zwykle ma mniej programów pieczenia. Jest też znacznie mniejsza niż piekarnik.

Piekarnik z funkcją mikrofali
Autor: Konrad Kalbarczyk Nasz pomysł: 2 urządzenia w 1, czyli piekarnik z funkcją mikrofali

8. Płyta grzewcza do zindywidualizowania

Płyta grzewcza z palnikami, a także polami indukcyjnymi? A może płyta indukcyjna bez stałego podziału na pola? Takie sprzęty w pełni dopasowują się do potrzeb domowników, a także ich zwyczajów, jeśli chodzi o gotowanie. Nowoczesne płyty indukcyjne mają opcje łączenia mniejszych pól w jedno duże. To bardzo przydatne np. wtedy, gdy dusimy okazałą sztukę mięsa w dużym naczyniu.

9. Okapy jak lampy

Okapy kuchenne są także dodatkowym źródłem oświetlenia. Warto jednak iść o krok dalej i wybrać okap, który wygląda jak nowoczesna lampa wisząca. Takie sprzęty powstają w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Pracują cicho, są energooszczędne i emitują jasne światło. Łatwo wybrać też model pasujący do stylu aranżacyjnego kuchni.

10. Sprytne segregowanie odpadów

Segregowanie odpadów to dobry obyczaj, a często też wymóg prawny. W ten sposób troszczymy się o środowisko, wspierając wtórne przetwarzanie odpadów. Jednak zaplanowanie miejsca na kilka koszy na śmieci nie jest łatwym zadaniem. Warto więc nieco je ułatwić – np. wybierając systemy cargo z pojemnikami na odpady.

W ciągu najbliższych lat można się też spodziewać coraz to ciekawszych rozwiązań technologicznych w tym zakresie. Zaprojektowano chociażby urządzenie-pojemnik, które przerabia odpady spożywcze na kompost – i to w 24 godziny!

Aranżacje kuchni - inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Sprawdź, jak ciekawie urządzić kuchnię. Gotowe pomysły czekają w naszych galeriach zdjęć.

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio