Remont kuchni: 10 kuchennych hitów, które warto wykorzystać w aranżacji

2021-09-20 13:34

Remont kuchni to doskonała okazja, by zadbać o jej lepszą funkcjonalność. Pomysłowe rozwiązania kuchenne umilą pracę, pozwolą lepiej wykorzystać dostępne miejsce, a także zadbać o porządek. Oto 10 kuchennych hitów, o których warto wiedzieć przed remontem!

Spis treści

  1. 1. Płytki drewnopodobne
  2. 2. Składany blat kuchenny
  3. 3. Kamienny zlewozmywak
  4. 4. Ecomalta – na blaty i nie tylko
  5. 5. Pomysłowe cargo
  6. 6. Gniazdka na blacie
  7. 7. Piekarnik z funkcją mikrofali
  8. 8. Płyta grzewcza do zindywidualizowania
  9. 9. Okapy jak lampy
  10. 10. Sprytne segregowanie odpadów
  11. Aranżacje kuchni - inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, w których bardzo dużo się dzieje. Każdy drobiazg powinien być na swoim miejscu z dwóch powodów. Po pierwsze, zapewniamy sobie w ten sposób porządek.

Po drugie, bez zastanowienia wiemy, gdzie sięgnąć po akurat potrzebną rzecz. W nowoczesnych kuchniach estetyka i funkcjonalność zawsze idą ramię w ramię. A w przypadku małych kuchni, które są trudne w aranżacji, warto wykorzystać rozwiązania łączące kilka funkcji.

1. Płytki drewnopodobne

Zwłaszcza jeśli kuchnia jest otwarta na salon, często chcielibyśmy, by posadzki były do siebie jak najlepiej dopasowane. W ten sposób powstaje duża, spójna aranżacyjnie przestrzeń. Nowoczesne płytki drewnopodobne perfekcyjnie imitują naturalny materiał.

Można wybierać wśród różnorodnych kolorów, wzorów, a nawet faktur. Jedna z opcji to wykorzystanie płytek drewnopodobnych zarówno w części kuchennej, jak i salonowej.

Druga – dobranie płytek łudząco podobnych do parkietu bądź desek w salonie. Warto pamiętać, że płytki drewnopodobne są odporne na wilgoć, zmiany temperatur, ścieranie czy zarysowania.

2. Składany blat kuchenny

Przestrzeni roboczej może brakować zwłaszcza w wąskiej kuchni. W takim pomieszczeniu trudno też odpowiednio ustawić stół. Z pomocą przychodzi składany blat kuchenny. Może być np. przymocowany do ściany. Po rozłożeniu łatwo zamienia się w stolik.

Inna ciekawa opcja: blat chowany w szufladzie. W każdej chwili da się go wysunąć i wykorzystać albo jako blat stołu, albo dodatkową przestrzeń do pracy.

3. Kamienny zlewozmywak

Bogactwo materiałów, z jakich wykonuje się zlewozmywaki, może przyprawić o zawrót głowy. Polecamy jednak, by zwrócić uwagę na zlewozmywaki kamienne – przede wszystkim granitowe. Materiał ten słynie ze swojej twardości, a także znakomitej odporności na zarysowania czy ścieranie.

Ponadto nie szkodzą mu kwaśne substancje (jak choćby sok z cytryny), w czym tkwi jego przewaga np. nad marmurem. Granitowe zlewozmywaki dostępne są w różnych kolorach. Można się też pokusić o to, by efektownie „zatopić” go w granitowym blacie.

4. Ecomalta – na blaty i nie tylko

Podczas remontu kuchni nie musimy się pozbywać wysłużonych mebli i blatów, jeśli tylko da się przywrócić im młodość. Do tego najlepiej wykorzystywać innowacyjny materiał, jakim jest ecomalta.

To rodzaj zaprawy składającej się z kwarcu, minerałów, a także prostych polimerów. Jest elastyczna i można ją wykorzystywać na wiele sposobów – pokrywać blaty, fronty szafek, posadzki, ściany czy nawet wnętrza zlewozmywaków i brodzików. Z pomocą ecomalty szybko odświeżymy meble, które po takiej metamorfozie wspaniale zaprezentują się w wyremontowanej kuchni.

5. Pomysłowe cargo

Wysuwane systemy cargo to najlepszy sposób na pełne zagospodarowanie dostępnego miejsca. Poza głębokimi szufladami warto pomyśleć o mniej oczywistych rozwiązaniach. Jednym z nim jest bardzo wąskie (nawet 10 cm!) i wysokie cargo, które odgrywa rolę poręcznej spiżarni.

Duża wysokość to znaczna liczba półek – w sam raz na butelki, słoiki, kolekcję przypraw, puszki czy inne domowe zapasy. Systemy są konstruowane w ten sposób, że nawet przy bardzo dużym obciążeniu lekko się wysuwają.

Kolejnym pomysłem jest cargo narożne – czyli w miejscu, które trudno zagospodarować. To idealna przestrzeń na garnki, blachy i inne akcesoria kuchenne.

6. Gniazdka na blacie

Gniazdek w kuchni nigdy nie jest za wiele. Planując ich rozmieszczenie, warto pomyśleć o gniazdkach umieszczonych w blacie. W przypadku wyspy kuchennej to zresztą jedyne poręczne rozwiązanie, tak by uniknąć plątaniny przewodów.

Gniazdka montowane w blacie są o tyle bezpieczne, że zakrywa się je ruchomymi osłonami. Dlatego nie dostaną się tam ani okruchy, ani woda. W blacie można też umieścić wysuwane rozgałęźniki – to przydatne, gdy jednocześnie wykorzystujemy kilka sprzętów kuchennych.

7. Piekarnik z funkcją mikrofali

Wysokiej klasy piekarnik, który jednocześnie pełni funkcję mikrofalówki? To jak najbardziej możliwe, a co więcej – wskazane w przypadku małych kuchni. Można w ten sposób zaoszczędzić miejsce, a często też pieniądze.

Najtańsze piekarniki z funkcją mikrofali są bowiem niewiele droższe niż zwykłe piekarniki do zabudowy. To też lepsze wyjście niż kuchenka mikrofalowa z funkcją piekarnika, która zwykle ma mniej programów pieczenia. Jest też znacznie mniejsza niż piekarnik.

Piekarnik z funkcją mikrofali
Autor: Konrad Kalbarczyk Nasz pomysł: 2 urządzenia w 1, czyli piekarnik z funkcją mikrofali

8. Płyta grzewcza do zindywidualizowania

Płyta grzewcza z palnikami, a także polami indukcyjnymi? A może płyta indukcyjna bez stałego podziału na pola? Takie sprzęty w pełni dopasowują się do potrzeb domowników, a także ich zwyczajów, jeśli chodzi o gotowanie. Nowoczesne płyty indukcyjne mają opcje łączenia mniejszych pól w jedno duże. To bardzo przydatne np. wtedy, gdy dusimy okazałą sztukę mięsa w dużym naczyniu.

9. Okapy jak lampy

Okapy kuchenne są także dodatkowym źródłem oświetlenia. Warto jednak iść o krok dalej i wybrać okap, który wygląda jak nowoczesna lampa wisząca. Takie sprzęty powstają w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Pracują cicho, są energooszczędne i emitują jasne światło. Łatwo wybrać też model pasujący do stylu aranżacyjnego kuchni.

10. Sprytne segregowanie odpadów

Segregowanie odpadów to dobry obyczaj, a często też wymóg prawny. W ten sposób troszczymy się o środowisko, wspierając wtórne przetwarzanie odpadów. Jednak zaplanowanie miejsca na kilka koszy na śmieci nie jest łatwym zadaniem. Warto więc nieco je ułatwić – np. wybierając systemy cargo z pojemnikami na odpady.

W ciągu najbliższych lat można się też spodziewać coraz to ciekawszych rozwiązań technologicznych w tym zakresie. Zaprojektowano chociażby urządzenie-pojemnik, które przerabia odpady spożywcze na kompost – i to w 24 godziny!

Aranżacje kuchni - inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Sprawdź, jak ciekawie urządzić kuchnię. Gotowe pomysły czekają w naszych galeriach zdjęć.

Elegancka i jasna kuchnia od WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE