Aranżacja jadalni i aneksu jadalnianego. Jakie meble wybrać, jak urządzić wnętrze?

2017-11-13 10:38

Jak urządzić jadalnię, a jak mały aneks jadalniany? Jakie meble wybrać – czy stół i krzesła do jadalni powinny stanowić komplet, czy nie? A co z oświetleniem? Zebraliśmy przydatne informacje, które ułatwią wam urządzanie jadalni.

Aranżacja jadalni i aneksu jadalnianego. Jakie meble wybrać, jak urządzić wnętrze?
Autor: Homekraft Nawet najmniejszy kącik jadalniany może być wygodny i pełen uroku. Podpowiadamy, jak osiagnąć dobry efekt.

Spis treści

  1. Wygodny stół w komfortowej jadalni
  2. Dobre krzesła do jadalni
  3. Pozostałe elementy wyposażenia jadalni. Nie zapomnij o...

Jadalnia jest miejscem szczególnym w każdym domu. To przy stole lub wokół bufetu domownicy spotykają się choćby raz dziennie. Tutaj przy posiłku albo przy herbacie omawia się bieżące wydarzenia i plany na przyszłość. Stół w jadalni pełni też inne funkcje. Dzieci odrabiają tutaj lekcje, a nam zdarza się usiąść z laptopem, by załatwić domowe rachunki. Dlatego aranżacji jadalni warto poświęcić dużo uwagi. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając meble do jadalni i pozostałe elementy aranżacji wnętrza.

Osobną jadalnię urządza się właściwie tylko w bardzo dużych domach – a i wtedy do codziennych posiłków zasiada się na ogół w kuchni. Najczęściej więc strefa jadalniana mieści się w salonie lub w kuchni. Jak urządzić jadalnię w takim przypadku? Aranżacja jadalni powinna nawiązywać stylistycznie do pomieszczenia, do którego przynależy. Nie oznacza to jednak, że w aranżacji jadalni wszystko musi być dokładnie w tym samym stylu albo z tej samej serii. Warto jednak zadbać o to, by aranżację obu stref funkcjonalnych łączyły spójna kolorystyka i główny rys stylistyczny.

Krzesło Molde Gray marki Homekraft

Autor: Homekraft

Jadalnia urządzona na styku kuchni i salonu powinna być dla nich stylistycznym spójnikiem. Ale jeśli kuchnia utrzymana jest w stylu nowoczesnym, w aranżacji wnętrza znakomicie sprawdzi się stary drewniany stół albo surowy mebel o charakterze industrialnym. Do starego stołu możemy dobrać zupełnie współczesne krzesła, do nowoczesnego czy loftowego – stare. Każde może być inne; ważne, by łączył je materiał lub kolor.

Jeśli w małym mieszkaniu brak miejsca choćby na niewielki aneks jadalniany, funkcję stołu z krzesłami może przejąć bufet otoczony hokerami lub krzesłami barowymi (o podwyższonych nogach). To rozwiązanie można śmiało polecić osobom, które żyją w pośpiechu i często jedzą poza domem, a nie organizują większych spotkań rodzinnych.

Bufet stojący na styku kuchni i salonu może też stać się funkcjonalnym łącznikiem między obiema strefami, a jednocześnie rodzajem parawanu, który z perspektywy salonu przysłoni kuchenny front robót. To dobry pomysł także do większych mieszkań z salonem połączonym z kuchnią, również tych, w których zmieści się też tradycyjny stół z krzesłami.

Wygodny stół w komfortowej jadalni

Wygoda korzystania z jadalni to sprawa zasadnicza. Wielkość stołu i krzeseł powinna być dostosowana do wielkości wnętrza i liczby osób, jakie mają z jadalni korzystać. Co się tyczy stołu, przyjmijmy, że dla każdego użytkownika powinniśmy przewidzieć 60 cm długości blatu – dzięki temu nikt nikogo nie będzie trącał łokciem, a odsuwanie krzesła nie okaże się kłopotliwe.

Czy lepszy jest stół  z okrągłym, czy prostokątnym blatem (np. kwadratowym)? To zależy od wielkości jadalni. Okrągły stół uważa się za najwygodniejszy – ale zajmuje więcej miejsca niż stół prostokątny. Nie da się go też dosunąć do ściany, gdy ma z niego korzystać mniej osób.

Kolejna warta uwagi kwestia to podstawa stołu. Stół na jednej nodze będzie bardziej użyteczny. Wszystkim siedzącym przy nim jest tak samo wygodnie – nikt nie trafia na nogi stołowe, a i dostawienie jednego nakrycia (np. piątego przy stole teoretycznie czteroosobowym) okaże się łatwiejsze i nie spowoduje większej niewygody dla pozostałych biesiadników. Obecnie nawet stoły prostokątne mogą być wyposażone w podstawę umieszczoną pośrodku stołu – najczęściej są to meble w stylu nowoczesnym.

Dobre krzesła do jadalni

Krzesła do jadalni mogą być wykonane z różnych materiałów – drewna, metalu, tworzywa i ich różnorodnych połączeń, z tapicerką lub bez. Wszystkie mogą być dobrym wyborem, o ile okażą się wygodne. Przy zakupie trzeba sprawdzić, czy dany model nie wymusza odchylenia się osoby siedzącej do tyłu – podczas posiłku okaże się to niewygodne.

Warto też pamiętać, że efektowne tapicerowane krzesła do jadalni nie są wskazane w domach z małymi dziećmi – ewentualnych plam z jedzenia i napojów nie usuniemy z nich aż tak łatwo jak z krzeseł drewnianych czy tych z siedziskami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Warto też podkreślić, że współczesne tworzywa prezentują się atrakcyjnie i szlachetnie, można je więc polecić także do wnętrz o nowocześnie klasycznym wystroju.

Ustawiając w jadalni stół i krzesła, należy zapewnić co najmniej 80 cm odstępu od pleców osoby siedzącej do ściany czy mebla, by umożliwić odsunięcie krzesła podczas zasiadania od stołu lub wstawania. Mniejszy odstęp grozi szybkim uszkodzeniem mebla. Podobnie dywan pod stołem – powinien być na tyle duży, by nie zaczepiać nogami odsuniętego krzesła o krawędź dywanu.

Pozostałe elementy wyposażenia jadalni. Nie zapomnij o...

W aranżacji jadalni istotnym elementem jest oświetlenie – lampa czy żyrandol nad stołem oraz oświetlenie boczne w postaci kinkietów lub lamp stołowych, które stworzą we wnętrzu nastrój. We wszystkich oprawach w jadalni warto wykorzystać żarówki emitujące światło o ciepłej barwie – dzięki temu potrawy wyglądają naturalnie i smacznie.

Ważne, by blat stołu był oświetlony równomiernie. Idealnym rozwiązaniem w aranżacji jadalni jest lampa umieszczona centralnie i opuszczona dość nisko nad blat (ale tak, by osoby wstające od stołu nie trącały w nią głową) lub kilka lamp w szeregu, gdy oprawy są niewielkie, a stół długi.

Jeśli w jadalni mamy stół rozkładany, możemy zamontować w suficie dodatkowy hak, który umożliwi przewieszenie i wyśrodkowanie lampy podczas większych spotkań. Można także pokusić się o lampę na ruchomym ramieniu – źródło światła będzie wówczas podążało za stołem. 

W sąsiedztwie stołu w aranżacji jadalni, jeśli jest na to miejsce, przydaje się także komoda lub pomocnik na zastawę stołową, szkło, obrusy i serwetki.

Nasi Partnerzy polecają