Zlewozmywak kuchenny - jak wybrać najlepszy zlew do kuchni [PORADNIK]

2017-04-19 18:35

Zlewozmywaki kuchenne różnią się między sobą kształtem, ceną i kolorem. Wybierając zlew do kuchni, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany, oraz na sposób jego montażu. Do wyboru mamy zlewy kuchenne m.in. ze stali, ceramiki, kompozytów. Mogą być montowane zarówno na blacie, jak i pod nim. Wyposażenie i funkcje zlewów do kuchni są coraz bogatsze, jest więc w czym wybierać. Przeczytaj nasz poradnik.

Spis treści

  1. Zlewy kuchenne nakładane na szafkę i wpuszczane w blat
  2. Zlewozmywak kuchenny: różne materiały
  3. Jakie kolory i kształty może mieć zlew do kuchni?
  4. Ile kosztuje zlewozmywak kuchenny?
  5. Aranżacje kuchni - najpiękniejsze galerie zdjęć

Choć w wielu domach goszczą już zmywarki, trudno sobie wyobrazić kuchenne prace bez zlewozmywaka. Im większy zlew kuchenny, tym wygodniejszy. Oczywiście jeśli mamy zmywarkę, warto się zdecydować na mniejszy, skoro sprzęt przejmuje część jego zadań.

Zlewy kuchenne nakładane na szafkę i wpuszczane w blat

Zlewy kuchenne można podzielić na modele nakładane na szafkę (bez blatu) oraz wpuszczane w blat. Te pierwsze są większe, bo ich szerokość wynosi ok. 60 cm, czyli tyle, ile standardowy blat. Z kolei zlewozmywaki wpuszczane w blat muszą być węższe. Powód? Po wycięciu otworu na zlew kuchenny z przodu i z tyłu blatu pozostają kilkucentymetrowe fragmenty, które gwarantują mu właściwą nośność. Dlatego całkowita szerokość takiego zlewu wynosi maksymalnie 50 cm.

W nowoczesnych kuchniach dominuje spójna zabudowa z ciągiem szafek, a wszystko nakrywa się jednym długim blatem. Dlatego zlewy kuchenne wpuszczane w blat cieszą się dużą popularnością. Mimo że są węższe od tych nakładanych na szafkę, są na tyle zróżnicowane pod względem designu i funkcjonalności, że łatwo znaleźć model dopasowany do danej kuchni.

Zlewozmywak kuchenny: różne materiały

Zlew granitowy: uchodzi za najtrwalszy i najsolidniejszy wśród zlewów kuchennych. Niestraszne mu uszkodzenia mechaniczne, zarysowania ani oddziaływanie wysokich temperatur. Jest też odporny na działanie substancji kwasowych i zasadowych. Ponieważ dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, łatwo znaleźć model w pełni dopasowany do wystroju. Dobra wiadomość: zlew granitowy świetnie sprawdza się i we wnętrzach klasycznych, i w nowoczesnych. Można też do niego dobrać granitową baterię kuchenną. Wszystko to, niestety, przekłada się na wysoką cenę zlewozmywaka z granitu. Jest też bardzo ciężki, tak więc należy pamiętać o odpowiednim jego podparciu. Warto też szybko ścierać z niego barwiące płyny (np. wino), ponieważ mogą powstawać trudne do usunięcia plamy.

Sprawdź też: BLAT DO KUCHNI: jak wybrać dobry blat? 10 INSPIRACJI na ŁADNY BLAT kuchenny >>>

Zlewozmywak kuchenny emaliowany: wychodzi powoli z mody, ale ciągle znajduje amatorów. Emaliowaną stal łatwo utrzymać w czystości i nie widać na niej wodnych zacieków. Z czasem powłoka ściera się, matowieje i powstają rysy. Jest mało odporna na uderzenia, które powodują na jej powierzchni mało estetyczne odpryski.

Zlewozmywak chromoniklowy: taki zlew do kuchni jest odporny na działanie kwasów i zasad (np. silnych środków czyszczących), wysoką temperaturę, uderzenia i ścieranie. Jednak na jego powierzchni powstają zacieki wodne. Trzeba go często czyścić, żeby nie zmatowiał. Stal może wyglądać różnie, np. być wypolerowana na wysoki połysk, matowa (satynowana) albo typu "dekor" - o fakturze tkaniny. Na tej ostatniej nie widać zacieków, ale ma porowatą powierzchnię, więc trudniej ją wyczyścić.

Zlewozmywak kuchenny kompozytowy: wykonany jest z żywic syntetycznych i minerałów (np. granitu, kwarcu, krzemu). Wygląda jak jednolity, naturalny kamień. Może też być gładki, nakrapiany jak granit. Jest bardzo odporny na ścieranie, zarysowania, uderzenia oraz wysokie temperatury. Im więcej minerałów zawiera kompozyt, tym jest bardziej porowaty i trwały; im więcej żywic - tym gładszy i bardziej lśniący, ale za to mniej wytrzymały.

Zlewozmywak z tworzyw sztucznych: producenci wytwarzają zlewozmywaki z kilku odmian tworzyw, różniących się składem i właściwościami. Najpopularniejsze to:

  • Tekalon - odporny na zarysowania, ale wrażliwy na wysokie temperatury - do takiego zlewozmywaka nie można wstawiać bardzo rozgrzanych naczyń (o temp. wyższej niż 250oC).
  • Makrolon (poliwęglan) - bardzo mocny, odporny na uderzenia i zarysowania. Odporność na temperaturę - maksymalnie do 150oC.
  • Silduran - delikatny w dotyku, odporny na wysoką temperaturę (do 230oC); można wstawić do niego mocno rozgrzaną patelnię.

Zlewozmywak kuchenny ceramiczny: robi się go z gliny wypalanej w temperaturze ok. 1300oC. Jest twardszy od stali, odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo wysokie temperatury. Łatwo go też utrzymać w czystości. Jedyny minus: wysoka cena.

Jakie kolory i kształty może mieć zlew do kuchni?

Najbardziej popularne zlewy do kuchni są oczywiście kwadratowe i prostokątne. Jednak producenci wciąż wprowadzają na rynek nowe wzory: koła, owale, trapezy czy modele w kształcie litery L, pasujące do narożnych szafek.

Zlew kuchenny okrągły zajmuje najmniej miejsca, łatwiej też utrzymać go w czystości, bo nie jest kanciasty. Z kolei zlewozmywak prostokątny (nawet jednokomorowy) jest wygodniejszy, można w nim np. zanurzyć blachę z piekarnika.

W małych kuchniach, a także tam, gdzie pracują zmywarki, wystarczy mieć zlew kuchenny jednokomorowy. Przyda się też obok niego ociekacz – do odstawiania mokrych naczyń. Taką funkcję może pełnić oczywiście druga komora zlewu, pod warunkiem że mamy na nią miejsce. Warto zwrócić uwagę na zlewy kuchenne, w których jedną z komór da się wygodnie zakryć tacą. Wtedy zyskujemy dodatkowe miejsce np. do przygotowywania posiłków.

Polecamy: Nowoczesne kuchnie: ciekawe inspiracje, jak urządzić nowoczesną kuchnię ze smakiem >>>

Ciekawym rozwiązaniem jest też tzw. zlewozmywak półtorakomorowy, czyli z jedną komorą o wiele mniejszą od drugiej. Można w nim wygodnie opłukać sztućce czy umyć owoce. Do dużych kuchni polecane są okazałe zlewozmywaki dwukomorowe z trzecią, małą komorą.

Wśród kolorów zlewów kuchennych dominują stal (błyszcząca i matowa), biel oraz różne odcienie szarości. Coraz częściej spotyka się jednak modele o żywszych, zdecydowanych barwach. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzają się zlewy kremowe, beżowe czy w kolorze betonu.

Ile kosztuje zlewozmywak kuchenny?

Ceny zlewozmywaka kuchennego zależą od rodzaju materiału, z jakiego jest on wykonany. Ze stali emaliowanej są najtańsze. Droższe są modele ze stali nierdzewnej i kompozytów. Najwięcej zapłacimy za zlewozmywak ceramiczny. Niektórzy producenci dołączają do zlewozmywaka komplet odpływowy z automatem zamykającym, z zaworem i przedłużką, które wliczone są w cenę zlewozmywaka.

Zobacz też: Fronty kuchenne: lakierowane czy matowe? Wybieramy fronty kuchenne w wersji mat i z połyskiem >>>

Aranżacje kuchni - najpiękniejsze galerie zdjęć

Ekspert radzi: jak wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną?
Nasi Partnerzy polecają