Fronty kuchenne: lakierowane czy matowe? Zabudowa w wersji mat i połysk

2017-04-24 8:08

Fronty kuchenne mogą mieć różne wykończenie. Fronty kuchenne lakierowane (na wysoki połysk) mają swoich zwolenników - tak samo jak fronty kuchenne mat. I kuchnie lakierowane, i te w wersji matowej mogą być tak samo piękne, jeśli je dobrze urządzimy. Radzimy, jakie fronty kuchenne wybrać.

Fronty kuchenne: lakierowane czy matowe? Wybieramy szafki w wersji mat i z połyskiem
Autor: materiały prasowe Ferro Jakie fronty kuchenne wybrać - lakierowane czy matowe? Wybór to przede wszystkim kwestia gustu, jednak błyszczące powierzchnie prezentują się na ogół znacznie bardziej efektownie.

Spis treści

 1. Fronty kuchenne lakierowane - najbardziej popularne
 2. Fronty kuchenne lakierowane drewniane
 3. Frony kuchenne mat i półmat
 4. Polecamy wideo: Fronty kuchenne - malowanie mebli kuchennych
 5. Fronty kuchenne piękne i pożyteczne: lakierowane czy mat?
 6. Nowoczesne kuchnie - INSPIRACJE

Jakie wybrać fronty kuchenne: matowe, czy lakierowane na wysoki połysk? A może półmat? Generalnie dylemat dotyczy nie tylko kwestii estetycznych, ale również praktycznych. Łatwe utrzymanie w czystości frontów zabudowy kuchennej jest dla niektórych sprawą priorytetową ze względu na małe dzieci lub po prostu częste gotowanie, dlatego tak ważne są kolory i rodzaj wykończenia powierzchni szafek kuchennych.

Sprawdź także: galerie kuchnie - dużo zdjęć wnętrz kuchni >>

Jednakże niezależnie od wyboru należy przyznać, że na każdym rodzaju wykończenia będą widoczne odciski – różnica jest taka, że na różnym wykończeniu będą po prostu wyglądać inaczej i nie łudźmy się, ze ominie nas jakiekolwiek czyszczenie frontów kuchennych.

Fronty kuchenne lakierowane - najbardziej popularne

Fronty kuchenne lakierowane na wysoki połysk dają ciekawy efekt głębi, a połyskująca powłoka lekko odbija przestrzeń wokół i jest intrygująca w szczególności przy dobrze rozplanowanym ciepłym świetle sztucznym. Najefektowniej wyglądają ciemne meble lakierowane na wysoki połysk, drewniane z widocznym usłojeniem wraz z kamiennymi, np. czarnymi blatami. Im ciemniejsze kolory frontów mebli, tym efekt bardziej elegancki i wyrazisty. Jednakże takie połyskujące powierzchnie mebli kuchennych zobowiązują resztę wystroju mieszkania/domu do podtrzymania czy nawiązania do takiej stylistyki aranżacji. Jasne wybarwienia mebli kuchennych będą lżejsze i bardziej subtelne. Wybranie gładkich w kolorze frontów o wysokim połysku niesie ze sobą ryzyko bardziej widocznych odcisków oraz zarysowań. Oczywiście nie bez znaczenia będą miały rodzaje użytych uchwytów i ich praktyczność, częstotliwość gotowania oraz oświetlenie kuchni. Im ciemniejsze wybarwienie frontów kuchennych, tym bardziej widoczne ślady użytkowania, a co za tym idzie, wiąże się to z częstszą koniecznością czyszczenia frontów.

Sprawdź: Podłoga w kuchni: wybieramy płytki kuchenne na lata. 10 ZDJĘĆ ładnych aranżacji>>

Fronty kuchenne lakierowane drewniane

Drewno o widocznym usłojeniu, lakierowane na wysoki połysk, bardziej zamaskuje ewentualne odciski. Nieregularne usłojenie skutecznie odwraca uwagę od tego typu mankamentów, eksponuje piękno barwy i głębię wybranego drewna.

Sprawdź też: Blaty kuchenne drewniane - jakie plusy i minusy mają blaty drewniane [PORADNIK]

Liebherr CBNes 5758 Blue Performance
Autor: mat. pras. Liebherr
Liebherr CBNes 5758 Blue Performance

Autor: mat. pras. Liebherr

Wolnostojąca chłodziarko-zamrażarka Vestfrost VR-FB373-2E0

Najlepiej prezentują się te kuchnie, w których piekarnik, lodówka i inne kluczowe sprzęty AGD tworzą zgrany zespół. A z myślą o tych, którzy poza designem oczekują funkcjonalności i bawią się stylami, firma Vestfrost na nowo zdefiniowała pojęcie nowoczesnej chłodziarko-zamrażarki. Jej linia retro charakteryzują: stylowe wzornictwo, zaokrąglone narożniki i eleganckie wykończenie wnętrza lodówki, które łączą się z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

Jakimi? Na szczególną uwagę zasługuje komora 0° Celsjusza, zaprojektowana z myślą o długim przechowywaniu produktów świeżych bez utraty walorów odżywczych i smakowych. W trosce o zdrowie i wygodę użytkowników firma Vestfrost stworzyła też osobną szufladę z regulacją wilgotności, idealną dla owoców i warzyw. Przechowywane w niej pozostaną dłużej jędrne, soczyste i świeże. Innowacyjnym rozwiązaniem jest ponadto składana teleskopowa półka vShelf, dzięki której błyskawicznie przearanżujemy wnętrze lodówki w zależności od bieżących potrzeb. 

Chłodziarko-zamrażarka dostępna jest w modnych odcieniach m.in. beżu, błękitu, pomarańczu i bordowej czerwieni. Ale nie tylko! Wspaniałą ozdobą kuchni może się stać także model z wielkoformatową reprodukcją dzieła sztuki współczesnej, dostępny w linii Art Collection. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę vestfrosthome.eu.

Frony kuchenne mat i półmat

Fronty kuchenne matowe lub półmat to rozwiązanie, które wydaje się bardziej przyjazne i praktyczne. Takie wykończenie frontów mebli sprawdzi się tam, gdzie nie kładzie się tak bardzo nacisku, na spektakularny efekt połysku. Ciekawie dobrane kompozycje frontów meblowych będą piękne i użyteczne. Te w jasnych barwach z niewielką ilością ciemnych kolorów, szczególnie znajdują swoich zwolenników. Brak połysku frontów szafek kuchennych „uspokaja” wystrój kuchni. W macie i półmacie doskonale prezentują się zarówno jednolite fronty, jak i drewniane z usłojeniem.

Przeczytaj: Elektryczny spieniacz do mleka: testujemy 9 modeli spieniaczy do mleka>>

Polecamy wideo: Fronty kuchenne - malowanie mebli kuchennych

Jesli zdarzy się tak, że jednak nie jesteście zadowoleni z wybranych  frontów kuchennych, nic straconego. Malowanie drewnianych frontów szafek kuchenych farbami kredowymi pozwoli zmienić ich kolor, a nawet uzyskać efekt postarzenia mebli, zmieniając ich styl. Fronty szafek kuchennych malowane farbami będą matowe, chyba, że zabezpieczymy je dodatkowo woskim - wtedy uzyskamy efekt wykończenia półmatowego. Zobaczcie jakie łatwe i szybkie jest malowanie mebli, nawet szafek kuchennych.

Fronty kuchenne piękne i pożyteczne: lakierowane czy mat?

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, co do jednej wersji wykończenia, pogrupujmy fronty kuchenne i zaplanujmy dwa rozwiązania, opierając się na zasadzie kontrastu wzorów i/lub kolorów. Przykładowo błyszczące szafki kuchenne górne drewniane z usłojeniem oraz blat, półmatowe, neutralne lub pastelowe w barwie szafki dolne. Pamiętajmy, że oprócz zabudowy i blatu, mamy do dyspozycji okładziny ścienne (panele drewniane, lacobele, szkło), co również daje nam większe pole do popisu. Liczą się również pomysły i kreatywna głowa.

Podsumowując, przy każdym wyborze frontów kuchennych - rodzaju ich wykończenia (matowe czy lakierowane na wysoki połysk), powinniśmy wziąć pod uwagę:

 • metraż kuchni i jej rozplanowanie zabudowy (poszczególne grupy mebli, elementy, planowane detale),
 • doświetlenie,
 • mniej więcej styl, do którego chcielibyśmy dążyć z wystrojem nie tylko kuchni, ale i reszty pomieszczeń dziennych mieszkania/domu,
 • częstotliwość gotowania
 • oraz własne preferencje estetyczne i praktyczne.

Warto poświęcić trochę czasu na obejrzenie poszczególnych rodzai wykończenia mebli kuchennych oraz podpatrzeć, jakie kompozycje rozwiązań proponują architekci wnętrz. Nie sposób pominąć żadnego czynnika w nadziei na to, aby cała kuchnia była jak najbardziej dostosowana do potrzeb naszej rodziny.

Zobacz też: Płyta indukcyjna czy gazowa? Która płyta grzejna lepsza. OPINIE>>

Nowoczesne kuchnie - INSPIRACJE

Fronty zabudowy w kuchni | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię