Drewniane blaty kuchenne. Co warto wiedzieć o ich pielęgnacji i rodzajach?

2024-07-24 9:06

Blaty kuchenne drewniane wymagają większej uwagi niż kamień czy laminat. Blaty drewniane wygrywają ciepłem i naturalnością. Jak wybrać blat drewniany? Jakie gatunki drewna idealnie nadają się na blat kuchenny drewniany? Czym się różnią blaty z drewna litego od blatów z drewna klejonego?

Spis treści

  1. Blaty kuchenne drewniane - zalety i wady
  2. Blat z drewna litego czy klejonego?
  3. Drewniany blat kuchenny. Ponadczasowe piękno, zdjęcia
  4. Jak zabezpieczyć blat drewniany?
  5. Jak dbać o drewniany blat kuchenny?
  6. Z jakiego drewna zrobić blat kuchenny?
  7. Drewniany blat kuchenny. Inspiracje
  8. Biała kuchnia z drewnianym blatem. Zdjęcia

Blaty kuchenne drewniane nadają ciepłego klimatu aranżacji kuchni, są miłe w dotyku i naturalne. Pasują do kuchni urządzonych w każdym stylu: klasycznym, rustykalnym czy włoskim. Są piękne i ponadczasowe.  

Większość gotowych blatów kuchennych ma głębokość 60-62 cm, ale występują nawet 90-centymetrowe. Głębsze blaty wykonuje się na zamówienie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale można je idealnie dopasować do aranżacji własnej kuchni. Blat kuchenny drewniany wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by służył nam w dobry stanie przez kilka lat.

Blaty kuchenne drewniane - zalety i wady

  • Zalety: blat kuchenny z drewna jest łatwy w obróbce i renowacji (drewno można dowolnie przycinać, wielokrotnie odnawiać, lakierować i malować). Blaty drewniane są ciepłe w dotyku, ekologiczne, a gatunki egzotyczne odporne na wilgoć. Blaty drewniane
  • Wady: podatność na plamienie i zarysowania (zwłaszcza blaty wykonane z miękkiego drewna krajowego). Ponadto blaty kuchenne z drewna źle znoszą kontakt z wysoką temperaturą, odbarwiają się, są łatwopalne. Blat drewniany z czasem ciemnieje pod wpływem promieni słonecznych.

Blat z drewna litego czy klejonego?

Jakie są lepsze? Blat kuchenny lity wyróżnia się naturalnym usłojeniem i nierównościami. Taki blat pasuje zwłaszcza do kuchni rustykalnych. Blat kuchenny klejony składa się z oszlifowanych, idealnie przylegających do siebie lameli. Blaty drewniane klejone są bardziej praktyczne i twardsze niż blaty lite. Taki blat nie wypacza się, nie pęka, nie pęcznieje. Do jego produkcji używa się wyselekcjonowanych kawałków drewna.

Drewniany blat kuchenny. Ponadczasowe piękno, zdjęcia

Jak zabezpieczyć blat drewniany?

Blaty kuchenne drewniane możesz zabezpieczyć na dwa sposoby: do wyboru masz lakier albo olej. Oba dobrze zabezpieczają drewno przed wnikaniem wilgoci i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki olejowaniu drewno lepiej radzi sobie z wysokimi temperaturami (ale też nieco ciemnieje). Lakier zapewnia dobrą warstwę ochronną blatu,  z czasem jednak może się łuszczyć. Jest łatwopalny.

Jak dbać o drewniany blat kuchenny?

Aby kuchenne blaty drewniane dobrze służyły nam przez długie lata, nie należy dopuszczać do ich przegrzewania. Nad piekarnikiem i zmywarką do naczyń warto zamontować specjalną listwę dyfuzyjną, chroniącą przed działaniem gorącego powietrza i pary wodnej.

Z jakiego drewna zrobić blat kuchenny?

Osobom ceniącym naturalne, wysokiej jakości materiały polecamy blaty z drewna egzotycznego. Takie blaty odznaczają się trwałością oraz bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Duża zawartość naturalnych olejków i kwasu krzemowego w drewnie wpływa bezpośrednio na twardość i wysoką stabilność wymiarową wykonanych z niego elementów.

Blaty drewniane z gatunków odpornych na wilgoć, takich jak tek, merbau, iroko, tauari, palisander, doskonale radzą sobie w mokrym środowisku (czyli w kuchni, łazience). Gwarantują wyjątkowe walory wizualne. Mają wyraźny rysunek i bogatą kolorystykę (w zależności od gatunku - od głębokich brązów po czerwienie wzbogacone złotymi refleksami). Blaty z drewna egzotycznego stanowią luksusowy akcent we wnętrzu kuchni.

Drewniany blat kuchenny. Inspiracje

Biała kuchnia z drewnianym blatem. Zdjęcia

Najlepsze materiały na blat kuchenny
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.