Funkcjonalna kuchnia z barkiem – jak ją urządzić?

2018-06-18 16:12
Kuchnia z barkiem
Autor: materiały prasowe Ferro Wyspa kuchenna ze strefą zmywania i barkiem, czyli pomysł na perfekcyjne wykorzystanie małego metrażu

Salon z otwartą lub półotwartą kuchnią to najpopularniejszy ostatnio sposób aranżacji strefy dziennej w polskich domach. Takie rozwiązanie ma szereg niewątpliwych zalet: zyskujemy więcej przestrzeni, a przygotowując posiłki, nie tracimy kontaktu słownego i wzrokowego z przebywającymi w salonie gośćmi lub bawiącymi się dziećmi. Warto jednak, choćby symbolicznie, oddzielić część roboczą od salonu czy jadalni. Funkcję tę znakomicie pełni barek.

Kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą i barkiem

Przedstawiona na zdjęciu wyżej kuchnia jest niewielka, ale dzięki interesującemu projektowi udało się zyskać przestronne, funkcjonalne wnętrze, wyraźnie zainspirowane stylem skandynawskim. Dominująca biel mebli i ceglanej ściany oraz duże okno bez zasłon optycznie powiększają przestrzeń, a pojemna czarna lodówka i ściana pomalowana farbą tablicową stanowią mocne kontrastowe elementy. Półki, blaty mebli i siedziska wysokich taboretów w kolorze jasnego drewna podkreślają skandynawski, ekologiczny charakter pomieszczenia, podobnie jak zielone rośliny ozdobne i zioła w doniczkach. Lampy w nieco industrialnym klimacie zostały pomalowane na kolor miedziany, do którego dopasowano kuchenne akcesoria. Współgra on także z uchwytami na frontach mebli. Odrobinę „szaleństwa” do tego surowego, minimalistycznego wnętrza wnosi oryginalna, niesymetryczna mozaika z płytek w kształcie plastrów miodu, choć kolorystycznie też rządzą tutaj czerń i biel.

Ze względu na nieduży metraż barek zaaranżowano jako przedłużenie wyspy ze strefą zmywania, która znajduje się nie w centrum kuchni, ale całego pomieszczenia łączącego ją z salonem. Zawsze warto zaopatrzyć się w zlewozmywak i baterię wysokiej jakości, gdyż są to urządzenia, których używamy wielokrotnie każdego dnia. W tym wypadku, ponieważ zlew znalazł się nie w roboczej, ale bardziej wyeksponowanej części kuchni, należy także zwrócić większą uwagę na jego estetykę.

Kuchnia z barkiem
Autor: materiały prasowe Ferro Strefa zmywania na wyspie kuchennej - zlewozmywak Kizz i bateria Espacio

Praktyczne rozwiązania, czyli wygodna praca w kuchni

Granitowy zlewozmywak Kizz marki FERRO doskonale wpisuje się w klimat pomieszczenia zarówno ze względu na naturalny materiał wykonania, jak i grafitowy kolor. Dzięki specjalnej technologii produkcji, łączącej barwiony kamień kwarcowy, żywicę i utwardzacz, otrzymujemy produkt wytrzymały, odporny na zarysowania, łatwy do utrzymania w czystości, o przyjemnej w dotyku fakturze. Model został wyposażony w przelew oraz automatyczny korek i syfon. Jego wysoka jakość została potwierdzona nie tylko dziesięcioletnią gwarancją producenta, ale też wyróżnieniem przez prestiżowy miesięcznik „M jak Mieszkanie”.

Kuchnia z barkiem
Autor: materiały prasowe Ferro Bateria zlewozmywakowa stojąca Espacio i zlewozmywak jednokomorowy KIZZ, 50x50 cm, grafitowy

Do zlewu o wymiarach 50x50 cm dobrano oryginalną baterię Espacio o wysokiej obrotowej wylewce, wygiętej idealnie pod kątem prostym. Gdy zlewu używamy do innych celów niż mycie pod strumieniem bieżącej wody, wylewkę obrócimy w bok, uzyskując do dyspozycji całą komorę, bez żadnych wystających elementów, ponieważ również płaski uchwyt został skierowany ku górze, równolegle do korpusu baterii i nie wystaje poza obudowę komory. Regulator ceramiczny oraz regulator strumienia, a także wysoka jakość materiałów, z których wykonano baterię, zapewniają jej długie, bezawaryjne, ekonomiczne użytkowanie.

Barek zaaranżowany jako przedłużenie wyspy kuchennej pozwala na funkcjonalne wykorzystanie niedużej przestrzeni bez utraty wrażenia przestronności i uzyskanie oryginalnego, efektownego miejsca do spożywania posiłków, rozmów, a w razie potrzeby także pracy przy dobrze oświetlonym blacie.