Narzuta czy koc? Jaką wybrać dla swojego wnętrza? Oto porady

2024-04-25 12:49

Narzuta na kanapę, fotel czy łóżko odmieni Twoje wnętrze. Ochroni meble i pościel oraz sprawi, że pokój stanie się bardziej przytulny. Poza tym - modna tkanina doda nieco świeżości zniszczonej kanapie. Jaką narzutę wybrać? Czym różni się koc od narzuty? Podpowiadamy! Kliknij galerię ZDJĘĆ.

Spis treści

  1. Narzuta na kanapę
  2. Narzuta na łóżko
  3. Narzuta czy koc?

Narzuta na kanapę

Oryginalna narzuta nie tylko ochroni kanapę, ale będzie też pięknie wyglądać. Na co dzień niestety gromadzi się na niej dużo kurzu oraz bakterii. Jeśli w Twoim domu mieszkają zwierzęta i przesiadują na kanapie - trudno ustrzec się przed brudem.

I o ile pościel można zmienić i wyprać - z obiciem kanapy jest trudniej. Trzeba decydować się na pranie, co bywa kosztowne - tym bardziej, jeśli chcemy utrzymać ją w czystości. Zakup nowej narzuty będzie tańszym wydatkiem.

Narzuta na łóżko

Wygodne łóżko i przyjemna w dotyku pościel to podstawa, aby się zrelaksować. Jeśli nie chcesz codziennie jej chować - elegancka narzuta nie tylko ją ochroni, ale też będzie pięknie wyglądać.

Popularne są narzuty bawełniane, welurowe, pikowane lub te w etniczne wzory. Pamiętajmy, żeby dopasować ją do rozmiaru łóżka. Narzuta powinna przykryć materac oraz pościel i delikatnie zwisać. Projektanci podpowiadają, że do szerokości materaca możemy doliczyć dwukrotność jego wysokości, wówczas uzyskamy piękny efekt. 

Jeśli chcesz, aby narzuta dotykała podłogi, zmierz wysokość łóżka. Taką narzutę na wymiar możesz kupić w internetowych sklepach lub udać się do krawcowej.

Pamiętajmy, że narzuta nie musi przykrywać całej pościeli. Równie elegancko wygląda jak znajduje się na końcu lub środku łóżka. Idealnie przedstawia to poniższe zdjęcie.

Narzuta czy koc?

Mięciutki koc ma nas przede wszystkim przyjemnie ogrzać. Może pełnić też funkcję dekoracyjną, ale raczej rzadziej ochronną. Narzuta zazwyczaj jest duża i ma przykryć pościel czy mankamenty kanapy. Częśto ma ozdobą fakturę i dekoracyjne wykończenie. 

Jeśli wybierzemy gładką narzutę, bez problemu dopasujemy ją do stylu pomieszczenia. Dodatkowo pomoże nam zachować spójny wygląd, gdy nasza pościel jest wzorzysta. Narzuta jest też twardsza niż koc, raczej nie będziemy się nią przykrywać.

CZYTAJ:

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio