Obrazy Gracjana Roztockiego droższe niż Łempickiej? Najdroższy za 370 mln zł! [Zdjęcia 18+]

2024-04-04 10:55

Najdroższym polskim obrazem, jaki kiedykolwiek sprzedano w historii, był „Portret Marjorie Ferry" Tamary Łempickiej malarki epoki art déco. Za płótno zapłacono 82 mln złotych, czyli… ponad 4,5 raza mniej niż obecnie wynosi cena najwyżej wycenianego dzieła Gracjana Roztockiego. “Król lew” został wystawiony na jednym z portali aukcyjnych za ponad 370 mln złotych!

Spis treści

  1. Kim jest Gracjan Roztocki?
  2. Gracjan Roztocki: obrazy
  3. Gracjan Roztocki: obrazy. Zobacz zdjęcia!

Kim jest Gracjan Roztocki?

Gracjan Roztocki przyszedł na świat we Wrocławiu 1964 r. Obecnie mieszka w Krakowie. Roztocki to polska osobowość medialna, znana ze swojego charakterystycznego stylu wypowiadania się, ale i ubierania (bardzo krótkie spodenki, koszulka bez rękawów, skarpetki i sandały). Działalność internetową rozpoczął w 2008 r., publikując swoje zdjęcia, następnie tworząc bloga i udostępniając proste filmy.

Największą popularność zyskał jednak głównie dzięki swoim piosenkom publikowanym w serwisach internetowych, takich jak YouTube. Poza tym prowadził również serię “Gotuj z Gracjanem”, wykorzystując swoje doświadczenie nabyte w szkole cukierniczej.

Na fali popularności bywał gościem różnych programów rozrywkowych. W 2009 r. zwyciężył w plebiscycie “Świry” w kategorii Internet w 2009 r., a dwa lata temu w imieniu rapera Maty odebrał Fryderyka.

Obraz Gracjana Roztockiego
Autor: Gracjan Roztocki

Gracjan Roztocki: obrazy

Gracjan Roztocki nie tylko śpiewa, ale również maluje obrazy. Pokazuje je na YouTubie, zachęcając swoich fanów do zakupu. Kiedy jednak na aukcji jednego z portali internetowych pojawiły się jego dzieła, niektórych zelektryzowała ich cena. Każde płótno sprzedawane jest za ponad milion złotych, a cena najdroższego, już wyżej wspomnianego “Króla Lwa”, przekroczyła 370 mln złotych! Obraz opisywany jest jako melanż stylów: od średniowiecznego, przez postimpresjonizm i fowizm, po abstrakcjonizm.

Obrazy Gracjana Roztockiego na Allegro
Autor: Screen z Allegro Link: Link do aukcji najdroższego z obrazów

Żadne z dzieł nie jest sprzedawane przez Roztockiego, a przez osobę prywatną, która nabyła je wszystkie bezpośrednio u twórcy. Skontaktowaliśmy się z właścicielem aukcji, pytając, co było podstawą wyceny.

Podstawą mojej wyceny było nabycie niezbędnej wiedzy o malarstwie, ekonomii, marketingu, a także dogłębne rozeznanie globalnego rynku dzieł sztuki. Stale na bieżąco monitoruję obecną koniunkturę i dostosowuję odpowiednio moje wyceny. Ceny zakupionych przeze mnie obrazów były dość zbliżone do obecnie wystawianych przez Artystę Malarza Pana Gracjana Roztockiego. Jeśli chodzi o sprzedaż mojego inwentarza, nie dokonałem jeszcze żadnej transakcji sprzedaży. (pisownia oryginalna)

Nawiązaliśmy również kontakt z Gracjanem Roztockim, prosząc, by odniósł się do sprawy i opowiedział, co sądzi o aktualnej cenie swoich obrazów.

Każdy, kto posiada mój obraz, może go sprzedać, a że ktoś je wystawia na Allegro za tak dużą kwotę, to już jego prawo, bo cenę ustala sprzedający. Oczywiście, że nikt za tak duże pieniądze tych obrazów nie kupi, więc ja przypuszczam, że temu komuś nie zależy na sprzedaniu obrazów, bo wtedy by sprzedawał za 500 lub 1 tys. zł. I tak by wtedy na tym dobrze zarobił, bo miałby kilkakrotny zysk. Ale gdy ten ktoś wystawia obraz za milion zł, to znaczy, że chce wywołać u ludzi emocje, zainteresowanie i szok! To chyba jest taki artystyczny manifest, mówiący o tym, ile te obrazy mogą być warte za 100 lub 200 lat. Ja nie mam o to pretensji i nie jestem za to zły

— odpowiedział nam Roztocki, którego obrazy znajdziecie w naszej galerii.

Gracjan Roztocki: obrazy. Zobacz zdjęcia!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Modne obrazy na ścianę do salonu. Kilka obok siebie czy tylko jeden? Dowiedz się więcej!

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny