Marzy ci się spektakularna metamorfoza salonu? Podpowiadamy, na co postawić

2023-03-15 14:08

Cel jest prosty – tak odmienić pokój dzienny, by zachwycał domowników oraz gości. Podpowiemy, jak odświeżyć ściany, wymienić podłogę, zaplanować oświetlenie. O czym pamiętać, urządzając strefę kinomana, bibliofila i miejsce do leniuchowania.

Metamorfoza salonu
Autor: serwis prasowy marki Scion, Markslöjd

Przed przystąpieniem do prac rozejrzyj się po salonie. Co chcesz zmienić? Jeśli kolor ścian lub posadzkę, uporasz się z tym w 1–3 dni.

Na malowanie wybierz dzień bez opadów. Aby zapobiec powstawaniu smug, rozpocznij malowanie od strony okna. Podziel ścianę na prostokąty, zamaluj każdy wałkiem z farbą. Nie nanoś grubej warstwy. Na koniec przesuń wałkiem od góry do dołu ściany.

Przed montażem desek lub paneli podłogowych pozwól im się zaaklimatyzować – pozostaw w pomieszczeniu przynajmniej 48 godz. Deski wybieraj na przemian z różnych opakowań. Dzięki temu zatuszujesz ewentualne różnice kolorystyczne.

Masz większe ambicje? Jeśli salon wydaje ci się za mały, możesz otworzyć go np. na kuchnię lub hol. Wiedz jednak, że po wyburzeniu ściany niewykluczone są różnice wysokości podłogi. Ukryjesz je, kładąc nową posadzkę lub listwę łączeniową.

W pokoju występują wnęki, skosy ścian? Wypełnij je zabudową meblową pod wymiar wnętrza. Planując układ funkcji w pokoju, pomyśl o lampach, kontaktach, sprzęcie RTV. Remont zacznij od przeróbek elektrycznych.

Ściany

Będą malowane po raz pierwszy? Zagruntuj je najpierw, by farba nie wnikała w tynk. Ścianę pokrywa wiele warstw starej farby? Zrób test przyczepności. Naklej, a potem energicznie oderwij kawałek taśmy malarskiej. Jeśli wraz z nią odejdzie farba, szpachelką musisz zeskrobać poprzednie powłoki. Ściana z nierównościami wymaga zagipsowania ubytków lub użycia gładzi szpachlowej. Nie masz czasu lub ochoty? Odwróć uwagę od mankamentów, np. trójwymiarowymi panelami lub tapetą.

Tapeta w salonie
Autor: serwis prasowy marki Scion Na zdj. tapeta Malva Lohko marki Scion.

Panele ścienne

W dużym pokoju dobrze wygląda tzw. lamperia angielska, czyli panele ścienne z MDF-u, drewna lub polistyrenu. Wykonane na zamówienie lub gotowe do samodzielnego montażu – naklejenia na ścianę.

Salon z boazerią angielską
Autor: serwis prasowy marki Norsu Interiors

Modne lamele

Panele lamelowe Linerio marki VOX nadadzą wnętrzu charakter i pomogą wyznaczyć różne strefy. Ostateczny efekt zależy od wyboru jednej z trzech linii - S, M lub L, które różnią się szerokością i głębokością szczebelków oraz kolorami.

Panele lamelowe na ścianie
Autor: serwis prasowy marki VOX
Podłogi

Czy panele laminowane można przyklejać do podłogi?

Teoretycznie tak, ale producenci paneli laminowanych raczej tego nie zalecają. Grożą utratą gwarancji na produkt. Przed przyklejeniem laminatu podłoże należy wyrównać (np. środkiem poziomującym), zabezpieczyć przed wilgocią. Radzą nawet dodać warstwę żywicy, która zapewni odpowiednie przyleganie podłogi do spodniej strony paneli.

Sposoby montażu

Przyklejenie posadzki (paneli drewnianych, parkietu, drewna litego, płytek winylowych, ceramicznych, korka) zapewnia większą stabilność i ciche użytkowanie podłogi. Z kolei montaż pływający, na pióro-wpust (panele laminowane), jest znacznie szybszy, łatwiejszy w wykonaniu. Minusem bezklejowej posadzki jest to, że może lekko falować i przenosić dźwięki, gdy się po niej chodzi. Bez względu na sposób montażu panele podłogowe i drewno będą się kurczyć i rozszerzać pod wpływem temperatury. Dlatego między posadzką a ścianami i progami zachowaj centymetrową szczelinę dylatacyjną z klinami dystansowymi.

Podłoga w salonie
Autor: serwis prasowy marki Tarkett Na zdj. deski dwuwarstwowe Noble Oak Wasa marki Tarkett.

W którą stronę deski?

Najlepiej wyglądają ułożone prostopadle do okna. Wtedy promienie słoneczne biegną wzdłuż desek, mniej widać łączenia. Ale jeśli pokój jest wąski i długi, można zrezygnować z tej zasady i zamontować deski równolegle do okna.

Podłoga drewniana w salonie
Autor: serwis prasowy marki Jawor Parkiet Na zdj. Dąb Czarny FertigParkiet marki Jawor-Parkiet, deska dwuwarstwowa, klejona do podłoża, na ogrzewanie podłogowe.
Jak dobrać listwę do podłogi?

Na rynku dostępna jest szeroka oferta listew przypodłogowych wykonanych z takich materiałów jak PVC, MDF czy drewno. Dużą popularnością w Polsce cieszą się te z PVC – elastyczne, łatwe w montażu, dopasowane kolorystycz-nie do większości podłóg z drewna i paneli laminowanych. Bezpiecznym i uni-wersalnym rozwiązaniem jest ujednolicenie barwy listwy z podłogą. Dzięki temu oba elementy stanowią estetyczną całość, nie konkurują ze sobą. Jeśli krawędź podłogi ma być widoczna i łączyć się optycznie z białą ścianą, można zastosować listwę wyższą (7–10 cm), białą. Przy wyborze listew przypodłogowych warto zwrócić też uwagę na właściwości produktu – odporność na uderzenia, możliwość estetycz-nego wyprowadzania z nich przewodów oraz malowania i tapetowania ścian bez konieczności demontażu listwy. 

Doskonałe wykończenie

Listwa przypodłogowa to nie tylko estetyczne wykończenie podłogi, ale też kamuflaż szczeliny dylatacyjnej i kabli.

Podłoga w salonie
Autor: serwis prasowy marki VOX Na zdj. ESQUERO marki VOX, dobre przyleganie, miejsce na okablowanie, prosty montaż na kołki, vox.pl.
Meble

1. Zabudowa na miarę. Przed wykonaniem posadzki i malowaniem ścian rozważ budowę stałych regałów lub półek. Jeśli mają wtopić się wizualnie w ścianę, zrób je z płyt g-k, przymocuj do stalowych profili, zaszpachluj gipsem i pomaluj na kolor ścian. Zabudowa może być też wykonana z litego drewna, MDF-u, płyt meblowych, fornirowanych, OSB, sklejki czy obłożona częściowo lustrem.

2. Meble przenośne. W salonie powinny znaleźć się sofa, stół i meble do przechowywania. Te ostatnie (z braku miejsca) mogą pełnić dodatkowe funkcje, np. puf ze schowkiem może mieć nakładany blat, by grać rolę stolika kawowego, a regał na książki – podnoszony blat czyniący z niego biurko.

3. Organizacja przestrzeni. Dzieląc pokój na strefy (jadalnianą, relaksu, przechowywania), postaraj się zostawić między nimi przejścia o szer. 80–100 cm. W większym pokoju meble wypoczynkowe mogą stanąć w centrum, np. dwie sofy naprzeciwko siebie. W mniejszym – przy ścianie, w narożniku, w pobliżu okna (naturalne doświetlenie kącika). Zrezygnuj z wysokiej zabudowy regałowej vis-à-vis wejścia do salonu, bo zdominuje przestrzeń. Lepiej zaplanuj ją na ścianach sąsiadujących z drzwiami. By przy stole wygodnie mieściła się 4-osobowa rodzina, blat musi mierzyć 120x80 cm. Nie masz tyle miejsca? Wybierz model ze składanymi skrzydłami.

Jakie meble do małego salonu?

Meble niskie, przenośne, składane, wielofunkcyjne, przepuszczające światło są w sam raz do małych salonów.

Jakie meble wybrać do małego salonu
Autor: serwis prasowy marki IKEA Na zdj. stolik na kółkach Tingby, 50x50 cm, ikea.pl.

Drzemka w salonie

Aby móc się wygodnie położyć na sofie, mebel (z niskimi podłokietnikami) powinien mieć przynajmniej 180 cm długości lub 210–220 cm (jeśli ma wyższe podłokietniki).

Narożnik
Autor: serwis prasowy miuform.com Na zdj. narożnik Groovy Miu marki Miuform.

Do poczytania

Dzieląc salon na strefy funkcjonalne, dobrze jest pomyśleć o kąciku bibliotecznym – z regałem na książki, niezbyt głębokim fotelem i stojącą lampą z ruchomym kloszem. O komfort czytania zadba też podnóżek.

Kącik do czytania w salonie
Autor: serwis prasowy marki Norsu Interiors
Ciepło w salonie

1. Grzejniki na ścianie. Renowację lub wymianę kaloryferów najlepiej przeprowadzać latem, gdy wyłączone jest ogrzewanie. Decydując się na to pierwsze, szczotką drucianą usuń rdzę i zacieki farby, przeszlifuj grzejnik papierem ściernym, odkurz, przemyj benzyną ekstrakcyjną lub acetonem. Pomaluj farbą do metalu (np. Renowacja Grzejniki, V33). Planując zakup nowych kaloryferów (zwłaszcza innego typu niż obecne), należy skonsultować ich parametry z administratorem budynku. Instalacja c.o. jest bowiem częścią wspólną budynku, nie można w nią dowolnie ingerować.

2. Grzejniki kanałowe. Jeśli chcesz uwolnić ściany od kaloryfera, możesz z pomocą fachowca zamontować ogrzewanie kanałowe. Wymaga ono wykucia w podłodze kanału na grzejnik (najniższe modele mierzą 7,5 cm), wykonania izolacji oraz podłączenia do instalacji wodnej lub elektrycznej. Ponieważ to także jest ingerencja w system c.o. i stropy, wymaga konsultacji z administratorem lub konstruktorem budynku.

3. Ogrzewanie podłogowe. Wybierając system elektryczny – zamiast wodnego – znacznie ułatwisz sobie remont. Cienką matę (najcieńsze dostępne na rynku mają grubość 3 mm) możesz umieścić w wylewce pod posadzką lub nawet w kleju mocującym płytki podłogowe.

Grezjnik do salonu
Autor: serwis prasowy vasco.eu Na zdj. grzejnik Carre Plus marki Vasco.
Kącik telewizyjny

1. Gdzie urządzić? Najlepsze miejsce dla telewizora to ściana z dala od okna (nie naprzeciwko, bo odbijające się od ekranu promienie słoneczne, utrudniają oglądanie telewizji). Sofa powinna znaleźć się vis-à-vis odbiornika, w odległości minimum trzech przekątnych ekranu.

2. Na jakiej wysokości telewizor? Dobrze, jeśli środek ekranu wypada na wysokości oczu widza. Aby to ustalić, weź pod uwagę średni wzrost oglądających oraz wysokość siedziska sofy. Standardowo telewizory wiesza się 100–110 cm nad podłogą.

3. Do czego przymocować telewizor? Np. do specjalnego wysięgnika (sprawdź jego udźwig oraz zasięg ramienia w pionie i poziomie). Telewizor można też umieścić w zabudowie z płyt g-k (na ruszcie ze stalowych profili), co pozwala ukryć okablowanie.

4. Gdzie zamontować projektor? Urządzenie do odtwarzania kina domowego zmieścisz np. w suficie podwieszanym – w windzie działającej na pilota, wysuwanej na czas projekcji i chowanej po niej.

Kącik telewizyjny
Autor: Dominika Wilk Projekt wnetrza: Paweł Ślęzak/Architaste
Kącik telewizyjny
Autor: serwis prasowy marki Philips
Oświetlenie

Jak rozmieścić lampy? Zacznij od sufitu. Zastanów się, czy potrzebujesz lampy wiszącej centralnie (tak – jeśli np. postawisz pod nią stół; niekoniecznie – jeśli strefa jadalniana lub wypoczynkowa znajduje się 1–2 m dalej i planujesz oświetlić je od góry). Punkty świetlne podsufitowe możesz zamontować też wzdłuż ciemnej ściany i aneksu kuchennego. Oświetlenie ścienne – w formie kinkietów czy listew – przyda się do rozjaśnienia dużych płaszczyzn, wnęk, fotogalerii, zabudowy meblowej i RTV. Nie zapomnij o lampie podłogowej i mniejszych stołowych lub nocnych. Postawisz je przy fotelu do czytania, stoliku kawowym, kredensie czy telewizorze.

Nad stołem

Aby lampa dobrze oświetlała kącik jadalniany, musi wisieć 50–80 cm nad blatem (idealną długość najlepiej ustalić, siedząc przy stole). Nad blatem kwadratowym i okrągłym najlepiej jest umieścić lampę centralnie. A nad długim – wzdłuż.

Oświetlenie do salonu
Autor: serwis prasowy marki Markslöjd Na zdj. Gothia marki Markslöjd, metal, nadruk drewna.

Przytulna atmosfera

Dzięki lampom o niskiej wartości kelwinów wprowadzisz do salonu ciepłe, nastrojowe światło. Potrzebujesz chłodnego, bardziej ożywczego światła? Wybierz oświetlenie o wysokiej wartości kelwinów.

Oświetlenie do salonu
Autor: serwis prasowy Philips Hue Na zdj. żarówki Philips Hue Lightguide.

Lekko

Oświetlenie podsufitowe nie może razić oczu i przytłaczać. Polecamy klosze przymknięte i przysłonięte od dołu. Lekkie optycznie.

Oświetlenie do salonu
Autor: serwis prasowy Northern Lighting Na zdj. mampa wisząca Tradition marki Northern, klosz: dzianina poliestrowa, stal.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany