Przytulny ciepły salon. Jak ocieplić wnętrze dodatkami? 14 fantastycznych inspiracji

2023-10-16 14:09

Deszczową i chłodną jesień większość z nas najchętniej spędziłaby pod grubym kocem, z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Ale ten czas wcale nie musi być ponury, melancholijny. Jakie kolory ocieplają wnętrza? Oto 14 pomysłów na to, jak ocieplić wnętrze.

Spis treści

  1. Jakie kolory ocieplają wnętrze?
  2. Jak ocieplić wnętrze dodatkami?
  3. Przytulna sypialnia
  4. Domowe spa
  5. Coś dla ciała
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Jakie kolory ocieplają wnętrze?

Zgodnie z psychologią kolorów – otaczanie się konkretnymi barwami może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, dać zastrzyk energii czy poprawić koncentrację. Takie właściwości wykazują szczególnie czerwony i żółty, dlatego warto zaprosić je do swojego wnętrza.

Jak ocieplić wnętrze dodatkami?

  • Poduszki. Każdy z nas lubi relaksować się w inny sposób. Jednak wszystkich łączy jedno – potrzeba wygody. Przyjemne w dotyku tekstylia (szczególnie wykonane z takich materiałów jak satyna, jedwab, kaszmir czy bawełna, o delikatnym splocie) pomagają się wyciszyć i ukoić zmysły. Co więcej, tego typu tkaniny są łagodne dla skóry i nie uczulają.
  • Światło. Mistrzem kreowania przytulnego klimatu we wnętrzach jest światło. Wybierając oświetlenie do mieszkania, warto zwrócić uwagę na jego temperaturę barwową. W uzyskaniu ciepłej, przyjemnej atmosfery w pokoju pomoże żarówka emitująca żółty lub oranżowy poblask.
  • Świeczka. Swoją popularność lampiony i świeczki zawdzięczają w dużej mierze stylowi skandynawskiemu, który w ostatnich latach zdominował nasze wnętrza. To niesamowite, jak niewielkie migoczące ogniki są w stanie przemienić surowe, minimalistyczne wnętrze w przytulne, ciepłe gniazdko.
  • Koc. Co zrobić, gdy po letnich upałach nie ma już śladu, a jedno spojrzenie na termometr jest w stanie zmrozić krew w żyłach? Otulić się szczelnie kocem! Ta prosta czynność nie tylko wyrównuje temperaturę naszego ciała, ale – jak twierdzą psychologowie – daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju.
  • Rośliny, nie tylko zielone. Otaczanie się roślinami pozytywnie wpływa na samopoczucie i przypomina o naszej nierozerwalnej więzi z przyrodą. Niestety spędzanie czasu na łonie natury jesienią jest dość trudne. Sposobem na to może być stworzenie w mieszkaniu własnego roślinnego zakątka pełnego egzotycznych gatunków, różnobarwnych kwiatów czy nawet liści (zebranych na jesiennym spacerze).

Przeczytaj także: Piękne fotele do salonu. Jakie są teraz modne fotele? Kącik do czytania - inspiracje

Jak ocieplić wnętrze dodatkami?
Autor: Dan Gold/unsplash.com

Przytulna sypialnia

Jesienią nie ma bardziej idealnego miejsca niż łóżko. Po gorącej kąpieli (koniecznie z relaksującą pianą) i zapaleniu świeczek, można bez poczucia winy otulić się mięciutkim kocem lub kołdrą i chwycić za książkę. Albo pilot – przecież seriale nie obejrzą się same!

Kontakt z zimną podłogą po przebudzeniu to żadna przyjemność. Takie rozpoczęcie dnia nie wróży niczego dobrego, a już na pewno nie nastraja optymistycznie. Jeśli dodamy do tego ponurą aurę za oknem, nic dziwnego, że wolelibyśmy zakopać się w ciepłej pościeli na dłużej. Rozwiązanie? Zamiast na lodowatej posadzce, niech nasze stopy lądują każdego poranka na mięciutkim, przyjemnym w dotyku dywanie.

Przytulna ściana. Poza tym, że panele dekoracyjne w sypialni stanowią efektowną ozdobę ściany, chronią ją też przed uszkodzeniami. A nam zapewniają komfortowe oparcie – idealne podczas lektury lub seansu filmowego w łóżku. Tapicerowana ściana to również doskonały sposób na wyciszenie pomieszczenia, dodanie mu przytulności. Wykonasz ją samodzielnie, z elementów w dowolnych kolorach, wymiarach i kształtach.

Przeczytaj także: Modne sofy rozkładane. Wygodna sofa z funkcją spania do małego mieszkania

Przytulna sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Home & You

Domowe spa

Ciężki dzień? Czas na rozgrzewającą, odprężającą kąpiel! Wanna pełna piany, kilka kropel aromatycznych olejków (np. pomarańczowego, grejpfrutowego i z drzewa sandałowego), kilka świeczek, ulubiona muzyka, a dla chętnych: lampką wina – i żaden problem nie odważy się zakłócić naszego spokoju.

Dziewczyna w wannie
Autor: Getty Images

Coś dla ciała

Podobno jesień bez zupy dyniowej jest jak lato bez lodów. Jak przygotować krem z tego pomarańczowego warzywa? To proste: wystarczy dynię pokroić, upiec w piekarniku, a następnie zblendować miąższ z bulionem, ugotowaną marchewką i przyprawami. Danie świetnie smakuje z prażonymi pestkami (dyni, słonecznika), grzankami, śmietanką, a także… z granatem.

Za oknem plucha? Nic nie szkodzi. Na ratunek przybywa filiżanka aromatycznej kawy, wciągająca lektura i one: kruche czekoladowe ciasteczka! W takim towarzystwie jesienna chandra znika błyskawicznie

Zupa dyniowa
Autor: Ruth Georgiev/unsplash.com

Polecamy: Aranżacja salonu. Przytulny, nowoczesny salon, inspiracje