Fototapeta do sypialni, pokoju dziennego i nie tylko. Jak wybrać fototapetę do wnętrza?

2017-09-19 18:19

Fototapeta do sypialni to doskonały pomysł na zagospodarowanie pustej ściany za łóżkiem. A w salonie? Można przykleić fototapetę za sofą albo na innej ścianie. Fototapety świetnie sprawdzają się także w kuchni i łazience. Dowiedz się, jakie są ich rodzaje, z czego są wykonane, do czego pasują, a później dokonaj właściwego wyboru do swojego domu.

Spis treści

  1. Inna fototapeta do sypialni, a inna do pokoju dziennego
  2. Fototapeta do sypialni i pokoju - wybierz zdjęcie samodzielnie
  3. Rodzaje fototapet i ich właściwości
  4. Fototapeta foliowa
  5. Fototapeta laminowana
  6. Fototapeta winylowa
  7. Fototapeta do sypialni: świat natury
  8. Fototapeta do sypialni w stylu klasycznym
  9. Modne fototapety: GALERIE ZDJĘĆ

Przy dobieraniu fototapety do pokoju liczy się wzór, pomysł i jakość. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, aby wybrana fototapeta gwarantowała estetykę i jakość.

Inna fototapeta do sypialni, a inna do pokoju dziennego

Oferta fototapet jest bogata i różnorodna. Dostępne są oryginalne wzory: kolaże przedstawiające najsłynniejsze stolice, czarno-białe zdjęcia, grafiki. Jednym słowem, fototapeta przedstawi, co tylko chcesz! Warto jednak dobrać fototapetę odpowiednio do charakteru wnętrza. W sypialni potrzeba więcej spokoju, by się dobrze zrelaksować po ciężkim dniu. Dlatego odradzamy fototapety z krzykliwymi kolorami oraz dynamicznymi kompozycjami. Dobry wpływ na psychikę mają fototapety do sypialni przedstawiające naturę: las, łąki, góry, plażę, fale morskie.

Fototapety imitujące cegłę, drewno, kamień czy beton wprowadzą zaś do sypialni taki styl wnętrzarski, jaki nam się najbardziej podoba. Co więcej, wszystko zrobimy tanio i sprawnie – bo jednak montaż materiałów wykończeniowych to nie tylko spore koszty, lecz także wyższa szkoła jazdy!

A jaka fototapeta będzie idealna do pokoju dziennego? Tu wszystko zależy od indywidualnych upodobań i stylu wnętrzarskiego. Skandynawski salon polubi fototapety nawiązujące do świata przyrody, najlepiej w jasnych kolorach. Z kolei wielkomiejski modern to już mocniejsze wzory i nawet krzykliwe kolory. Dlaczego by więc nie wykorzystać fototapety z muralem lub innym przykładem sztuki miejskiej?

Sprawdź też:

Salon z fototapetą: projekt wnętrza w sielskim klimacie

Pomysł na salon: fototapeta i czarne meble

Kosmiczna aranżacja sypialni w luksusowym lofcie

Fototapeta do sypialni i pokoju - wybierz zdjęcie samodzielnie

Szczególnie inspirująca jest możliwość wykonania fototapety ze zdjęć własnych i wbrew pozorom nie trzeba do tego ogromnych plików. Specjaliści podpowiadają, że wystarczą fotografie zrobione aparatem, który zapewnia rozdzielczość powyżej 12 megapikseli i dobrą optykę. Poza tym specjaliści obrobią je tak, żeby nie było widać pojedynczych pikseli. Dobre firmy, które profesjonalnie zajmują się tworzeniem fototapet, potrafią dopasować fototapetę odpowiednią do wybranego wnętrza. Oceniają, czy fototapeta pasuje, pomagają wybrać kadr i rozmiar lub wyszukują innych rozwiązań.

..  Fototapeta 3D, czyli efektowna ściana w trzech wymiarach >>>

Rodzaje fototapet i ich właściwości

Na rynku dostępne są trzy najpopularniejsze typy fototapet: foliowa, lateksowa i winylowa. Te trzy rodzaje oznaczają inne podłoża. Różnią się ceną, zastosowaniem i trwałością. Warto wiedzieć, że fototapety drukowane są ekologicznymi farbami na różnych materiałach i to właśnie rodzaj podłoża, na którym została wydrukowana fototapeta, różnicuje ich jakość i cenę.

Fototapeta foliowa

Ciekawym rozwiązaniem są fototapety foliowe. To rodzaj samoprzylepnej fototapety, drukowanej na tkaninie poliestrowej. Przypomina ona naklejkę ścienną. Jest to najtańsza i najpopularniejsza opcja dostępna wśród fototapet. Jakość fototapety foliowej zależna jest od wyboru folii i farby drukarskiej. Fototapetę foliową stosuje się do naklejania na gładkie powierzchnie. Najlepiej nadaje się do przyklejania na meblach, drzwiach i szybach, ale często stosowana jest również do ozdoby ścian. Świetna do pokoi dziecięcych i młodzieżowych. Dużym plusem jest łatwość w zdejmowaniu tego rodzaju fototapety. Można ją później łatwo przykleić w inne miejsce.

..  Wybieramy tapety do sypialni: jakie będą najlepsze? >>>

Fototapeta laminowana

Jest to bardzo wytrzymały rodzaj fototapety, produkowanej na podłożu lateksowym. To sprawia, że zniesie szorowanie, czyszczenie i mycie środkami chemicznymi. Można ją stosować w każdym pomieszczeniu, nawet pod prysznicem lub między szafkami w kuchni. Jest również optymalnym wyborem do dekoracji ściany w salonie czy sypialni.

Fototapeta winylowa

Fototapeta winylowa to najczęściej podkład z flizeliny z dodatkiem winylu. Ma ona najbardziej trwały podkład, ale też droższy i trudniejszy w montażu. Jego zaletą jest możliwość wielokrotnego mycia. Jest najtrwalsza z wyżej wymienionych i dlatego świetnie nadaje się do zastosowania w kuchni, łazience i przedpokoju. Nie jest ona najlepszym pomysłem na całą powierzchnię ściany, gdyż nie pozwala jej swobodnie oddychać.

Fototapeta do sypialni: świat natury

Fototapety do sypialni z motywami zaczerpniętymi ze świata przyrody niezmiennie są na topie. W tym roku producenci często sięgają po motywy egzotyczne, zwłaszcza liście, ale też kolorowe ptaki (zwłaszcza flamingi!). W trendach niezmiennie króluje błękit, który doskonale odświeża wystrój, zwłaszcza jeśli zestawiony jest z bielą. Kolor nieba bądź morza ma także moc wprowadzania w stan błogiego relaksu, a to szczególnie wskazane w aranżacji sypialni.

Fototapeta do sypialni w stylu klasycznym

Miłośnicy klasycznej przytulności mogą sięgnąć po fototapetę do sypialni, która perfekcyjnie imituje droższe modele – zwłaszcza tekstylne (np. welurowe). Eleganckie ornamenty i precyzyjnie rysowane koronki szybko wprowadzą do wnętrza pałacowy szyk. A jeśli w sypialni króluje styl prowansalski albo francuski, nie bójmy się zdjęć z kwiatami lawendy albo z widokiem małomiasteczkowej kawiarni prosto z Prowansji.

Modne fototapety: GALERIE ZDJĘĆ