Salon z fototapetą: projekt wnętrza w sielskim klimacie

2017-01-20 15:15

Jak w miejskim salonie nawiązać do przyrody wokół, stworzyć choć trochę sielankowy klimat domku za miastem i jednocześnie z tym nie przesadzić? Projektantki wnętrza postawiły na oryginalną fototapetę, naturalne, szlachetne materiały, ciepło, prostotę aranżacji oraz kilka mocnych akcentów nadających jej indywidualny charakter.

Spis treści

  1. Wystrój salonu z fototapetą
  2. Salon z fototapetą: polskie nawiązania

Do salonu prowadzą dwa wejścia – z ogródka i kuchni. Właścicielka mieszkania w ogródku uprawia kwiaty, zioła, ma nawet rabarbar. W słoneczne dni staje się przedłużenim przestrzeni salonu, idealnym miejscem wypoczynku po długim dniu. Jak sama przyznaje – takie połączenie przestrzeni daje poczucie mieszkania w domku za miastem. Z taką aranżacją kojarzą się także elementy dekoracyjne oraz materiały wykończeniowe zastosowane w salonie: fototapeta na całą ścianę, naturalna drewniana podłoga, neutralna kolorystyka. Projektantki wnętrza (Anieszka Żyła/Art of home, Joanna Lip) zadbały także o oryginalne elementy dekoracyjne.

Sprawdź też: wyposażenie na balkon lub do ogródka>>>

Wystrój salonu z fototapetą

Remont rozpoczęły od zmiany układu przestrzennego mieszkania. W projekcie dewelopera składało się ono z salonu i dwóch sypialni, właścicielka zrezygnowały z jednej z nich na rzecz kuchni i jadalni otwartych na salon. Miejsce od razu zyskało więcej światła, stało się przestronne, bardziej funkcjonalne. To wrażenie podkreśla dodatkowo wystrój salonu. Właścicielce zależało na ciepłym klimacie w aranżacji salonu, który wpisuje się w zielone, sielskie otoczenie, stąd na przykład na podłodze prawdziwe, lite deski dębowe.

Salon z fototapetą: polskie nawiązania

Ściana w salonie na wprost kanapy została wykorzystana na dekorację w megaformacie – bliski sercu kaszubski wzór na lnianym splocie. Fototapetę z jego wydrukiem właścicielka mieszkania zamówiła przez internet. Plakat „Sopot”, nad konsolą w holu, to kolejny motyw nawiązujący do jej czasów szkolnych. Oba ładnie „się wplotły” w aranżację mieszkania. Zrobiona na wymiar długa, niska szafka we wnęce, pod wzorem kaszubskim, zmienia się w wygodne siedzisko, gdy przychodzą goście. W roli praktycznej dekoracji wymyślona została także półka na książki i dekoracje, wykonana z drewna "gałąź" zdobi ścianę nad kanapą. Oryginalny projekt jest autorstwa Agnieszki Żyły, specjalnie do tego wnętrza.

Zobacz też: 10 pomysłów na pustą ścianę w salonie>>>