Tapeta: cegła, beton, kamień i drewno. Modne wykończenie ścian we wnętrzu

2021-04-09 10:52

Marzy ci się piękny, nowoczesny salon, a na ścianie modna tapeta? Cegła, beton, kamień i drewno to obecnie najpopularniejsze materiały wykończeniowe, które mogą być perfekcyjnie imitowane właśnie przez tapetę. Szybko, tanio i z efektem wow! Sprawdź, co oferują producenci tapet.

Spis treści

  1. Tapeta cegła - aranżacje w mieszkaniu
  2. Tapeta cegła w salonie: biała, czerwona czy szara?
  3. Tapety imitujące beton
  4. Tapety imitujące kamień 
  5. Tapety imitujące drewno 
  6. Modne dekoracje ścian. GALERIE ZDJĘĆ

Farby na ścianę mają coraz silniejszych konkurentów. Tradycyjnie rywalizują z tapetami, które w ostatnich latach przeżywają renesans. O palmę pierwszeństwa walczą też modne materiały wykończeniowe: cegła, beton i drewno, najczęściej jako nowoczesne wcielenie boazerii. Miłośnicy luksusu i ekskluzywnych rozwiązań sięgają za to po marmur czy granit. A może by tak wszystko zastąpić tapetą? To sposób prosty, tani i ciekawy.

Tapeta cegła - aranżacje w mieszkaniu

Mieszkańcy kamienic mają najłatwiejsze zadanie – mogą śmiało wyeksponować cegłę na ścianie. Jeśli mieszkamy w bloku albo domu, możemy zastąpić cegłę płytkami okładzinowymi. Jednak wymaga to, po pierwsze, kosztów, a po drugie – sporego wysiłku. Dlatego najlepszą alternatywę dla prawdziwej cegły stanowią tapety, które perfekcyjnie imitują ten materiał.

W zależności od materiału, z jakiego jest wykonana, tapeta cegła nadaje się do montażu w salonie, sypialni, przedpokoju, a także w pomieszczeniach wilgotnych – kuchni i łazience. Wysokiej klasy nadruki na tapetach oddają pełnię struktury materiału, z naturalnymi „niedoskonałościami” i różnymi odcieniami kolorów.

Tapety do kuchni – jakie będą najlepsze? >>>

Tapeta cegła w salonie: biała, czerwona czy szara?

Tapeta cegła na ścianie nie musi być czerwona. Wszystko zależy od naszych upodobań, a także stylu wnętrzarskiego, na który się decydujemy:

1) Tapeta cegła czerwona: rozwiązanie najbardziej uniwersalne, ale i wymagające. Polecamy ją zwłaszcza do nieco większych pomieszczeń. Świetnie prezentuje się we wnętrzu industrialnym, rustykalnym, vintage oraz eklektycznym. Nie wymaga szczególnej oprawy dekoracyjnej. Wieczorem warto ją oświetlać klimatycznymi kinkietami.

2) Tapeta biała cegła: lekka optycznie, a przy tym intrygująca. Nowoczesne tapety perfekcyjnie imitują niejednolitą strukturę materiału. Tapeta z białą cegłą świetnie się prezentuje w mieszkaniu w stylu skandynawskim. Jako ożywczy akcent można ją wprowadzić do wnętrza klasycznego czy nawet prowansalskiego.

3) Tapeta cegła szara: w tym roku szarość coraz chętniej wybierana jest zamiast bieli. Jeśli marzą nam się szare, nietuzinkowe ściany, wybierzmy tapetę imitującą cegłę w tym kolorze.

4) Inne kolory: cegła może być też żółta, szmaragdowa czy granatowa, a nawet czarna. Bez problemu znajdziemy ulubioną barwę.

Biała cegła na ścianie – 25 pomysłów na aranżację >>>

Tapety imitujące beton

Beton to inny materiał wykończeniowy, który coraz częściej pojawia się w roli okładziny ściennej. Chodzi o beton architektoniczny, wyróżniający się aksamitną powierzchnią, a także solidnością. Tapety imitujące beton doskonale zastępują prawdziwy materiał. Wysokiej klasy nadruki oddają strukturę materiału oraz różnice kolorystyczne. Pamiętajmy, że beton na ścianie można malować, dlatego również tapeta beton może mieć ciekawą barwę: różową, zieloną, miedzianą czy niebieską.

Tapety imitujące kamień 

Marzy Ci się prawdziwy kamień na ścianie? Rozważ zakup tapety, która doskonale go imituje. Warto bowiem pamiętać, że naturalny kamień nie należy do tanich materiałów, zwłaszcza jeśli chodzi o elegancki marmur czy słynący z twardości i solidności granit.

Tapety imitujące kamień perfekcyjnie go zastępują. Możemy bawić się kolorami w mieszkaniu, zestawiając np. różowe smugi marmuru z kolorem sofy czy tkanin. A może kamień prawdziwy, jak w wiekowych budowlach? Również takie tapety znajdziemy w ofercie producentów.

Ponadczasowy marmur w aranżacji wnętrz >>>

Tapety imitujące drewno 

Boazeria przeżywa swoisty renesans, jednak we współczesnym wydaniu wyróżnia się lekkością optyczną i naturalnością. Daleko jej więc do nie najlepszych skojarzeń z minionym ustrojem. Do łask wraca też klasyczna boazeria angielska, czyli efektowne panele skąpane w bieli. Również takie materiały wykończeniowe są znakomicie imitowane przez tapety.

Co więcej, pozwalają one „położyć” na ścianie takie drewno, które trudno byłoby wyeksponować w mieszkaniu. Chodzi np. o kawałki driftwoodu, czyli drewna wyrzuconego na brzeg przez morze.

Modne dekoracje ścian. GALERIE ZDJĘĆ

Tapety na ścianę, a może jednak prawdziwa cegła czy beton? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.