Trendy: ponadczasowy marmur w aranżacji wnętrz

2021-02-24 6:59

Na nowo odkrywamy walory naturalnych materiałów. Jednym z nich będzie powracający do łask marmur – jako materiał okładzinowy i surowiec do produkcji wyrobów dekoracyjnych. Marmur ma wiele odmian kolorystycznych, dlatego w aranżacji wnętrz można go wykorzystywać na różne sposoby, osiągając nietuzinkowe efekty.

Spis treści

  1. Jak wykorzystać marmur w aranżacji wnętrz?
  2. Różne kolory marmuru

Marmur znany jest od starożytności – już Etruskowie wykorzystywali go w budownictwie oraz sztuce. Najsłynniejsze marmury wydobywa się w Toskanii, nieopodal Carrary – stąd też ceniony surowiec zwany marmurem karraryjskim, z którego np. Michał Anioł wykonał kilka wspaniałych rzeźb. Marmur z Carrary wyróżnia się białą barwą z delikatnymi szarościami. Jednak na rynku dostępne są różne odcienie tego szlachetnego kamienia: od bieli przez kremy, szarości, róż, zieleń, brąz aż po czerń. Marmur wydobywa się także w Polsce w Masywie Śnieżnika, skąd pochodzą odmiany Biała Marianna i Zielona Marianna.

Zobacz też:

Luksusowa łazienka: marmur, szkło i ceramika >>>

Łazienka z marmurową ścianą >>>

Marmur we wnętrzu: zastosowanie - poradnik >>>

Jak wykorzystać marmur w aranżacji wnętrz?

Z marmurem w aranżacji wnętrz można śmiało eksperymentować. Ten materiał, choć kojarzony z elegancją, sprawdzi się we wnętrzach w różnych stylach: klasycznych, nowoczesnych, a nawet skandynawskich. Jak najprościej wprowadzić marmur do wystroju?

Posadzka marmurowa: jedno z najpowszechniejszych zastosowań tego materiału. Lśniąca powierzchnia w duecie z niejednolitą strukturą marmuru – z cieniami i żyłkami – zapewnia olśniewający efekt dekoracyjny. Takie rozwiązanie polecane jest jednak do wnętrz, w których króluje elegancja, np. w stylu glamour.

Okładzina ścienna: jedną ze ścian w łazience można efektownie ozdobić marmurem. Okładzina marmurowa to też ciekawa alternatywa dla płytek kuchennych nad blatem.

Parapety wewnętrzne: marmurmowe parapety są eleganckie i solidne (ale też bardzo ciężkie), polecane do wnętrz w stylu klasycznym i francuskim.

Blaty: w zależności od rodzaju marmur może wyróżniać się znakomitą odpornością na ścieranie. Doskonale nadaje się więc do blatów roboczych w kuchni. Ale to niejedyna opcja. Można użyć go też w łazience – jako elegancki anturaż dla umywalki. Z kolei nietuzinkową dekoracją salonu będzie stolik kawowy z marmurowym blatem, albo wręcz w całości wykonany z tego surowca (choć to ciężka sztuka!).

Kominki i ramy kominkowe: to ukłon w stronę klasycznego wzornictwa, niegdyś popularnego w pałacach. Co prawda prawdziwy kominek to duże wyzwanie aranżacyjne i projektowe, zwłaszcza w mieszkaniach, ale mamrmurowa dekoracyjna rama kominkowa (inaczej: portal kominkowy) ciekawie go zastąpi.

Różne kolory marmuru

Biel, szarość i czerń to najczęściej spotykane kolory marmuru, ale możliwości jest znacznie więcej.

Biel – biały marmur to synonim uniwersalnej elegancji. Świetnie sprawdza się w aranżacjach w stylu nowoczesnym i glamour.

Szarość – szary marmur to ciekawy materiał wykończeniowy do wnętrz minimalistycznych, który dodaje przytulności i elegancji.

Czerń – w duecie ze srebrem, złotem i bielą zapewnia olśniewający efekt dekoracyjny. Wyjątkowo wysmakowany materiał do wnętrz w stylu glamour.

Róż – marmur w tym odcieniu pasuje zwłaszcza do wnętrz klasycznych, utrzymanych w ciepłych kolorach.

Zieleń – głęboka zieleń marmuru wspaniale komponuje się np. z bielą. Polecamy zielone marmurowe blaty w duecie z białymi szafkami.

Pomarańcz i brąz – marmur w ciepłym odcieniu to nietuzinkowy materiał okładzinowy do wnętrz rustykalnych i utrzymanych w stylistyce zen.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE