Jak zadbać o ogród jesienią? Niezbędne prace porządkowe i rośliny, które warto posadzić

2021-09-07 15:12

Koniec roku to dla ogrodnika okres dość intensywny. Wydawałoby się, że po okresie letnim jesień pozwoli nam cieszyć się wolnym od prac ogrodem. W końcu wraz z nastaniem jesieni wzrost roślin zwalnia, a cała przyroda przygotowuje się na chłodne miesiące. A jednak okres od września do listopada jest nazywany drugim sezonem ogrodniczym – i to właśnie wtedy musimy wykonać szereg prac, które nie tylko ochronią nasze rośliny przed mrozami, ale pozwolą cieszyć się pięknymi kwitnącymi rabatami wiosną.

Spis treści

  1. Prace porządkowe i pielęgnacyjne w ogrodzie jesienią
  2. Ogród jesienią – jakie rośliny sadzić? Jak je zabezpieczyć na zimę?

Prace porządkowe i pielęgnacyjne w ogrodzie jesienią

Jak przygotować ogród na jesień? Zacznij od przekopania grządek, by spulchnić ziemię i oczyścić ją z chwastów. Taki zabieg poprawi jej strukturę i nawodnienie. Kolejnym, ważnym zadaniem jest dokładne przyjrzenie się roślinom, zwłaszcza drzewom i drzewom – jeśli zauważymy chore liście lub spróchniałe gałęzie należy je przyciąć. W przypadku choroby lub szkodników warto niezwłocznie przystąpić do ich zwalczania specjalnymi preparatami.

Suche liście w ogrodzie jesienią to żadne zaskoczenie. Nie zostawiajmy ich jednak na trawniku, ponieważ z czasem zaczną żółknąć i gnić, co może negatywnie wpłynąć na kondycję trawnika. Zbierzmy liście grabiami lub lepiej – dmuchawą, ale nie wyrzucajmy ich. Doskonale sprawdzą się jako podstawa naturalnego kompostu.

Po uprzątnięciu trawnika i grządek wyczyśćmy i zaimpregnujmy meble ogrodowe (jeśli wykonane są z drewna), a następnie schowamy w suche miejsce, np. do garażu lub komórki. Narzędzia ogrodowe po wsadzeniu wszystkich roślin dokładnie wyczyśćmy i również schowajmy w miejsce, gdzie nie będą miały kontaktu z wodą.

Ogród jesienią – jakie rośliny sadzić? Jak je zabezpieczyć na zimę?

Oprócz prac czysto porządkowych jak grabienie liści i czyszczenie narzędzi ogrodniczych musimy zadbać o wrażliwe na mrozy rośliny i odpowiednio je zabezpieczyć. Jeśli do tej pory trzymaliśmy na zewnątrz ciepłolubne rośliny doniczkowe, a więc na przykład drzewka cytrusowe, delikatne pelargonie, oleandry czy fuksje, jesień to dobry moment, by zabrać je do środka i zapewnić odpowiednie warunki zimowania.

Wrażliwe krzewy i drzewa również powinniśmy przygotować na zimę. Najlepiej zrobić to, gdy pojawią się pierwsze mrozy w listopadzie. Jeśli w ogrodzie mamy krzewy różane, hortensje, azalię, hibiskus ogrodowy, a także drzewa owocowe, pnącza i delikatne byliny, możemy zabezpieczyć je na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest usypanie niewielkiego kopczyka wokół rośliny tak, by stworzyć dodatkową warstwę izolującą u nasady. Innym sposobem jest wysypanie wokół krzewów i pnączy trocin, kory lub obłożenie ich gałązkami iglastymi – w ten sposób zabezpieczymy rośliny przed utratą wody i mrozem. Dobrym pomysłem jest także osłonienie roślin słomianą matą, jutą lub agrowłóknem.

Wbrew pozorom jesienne miesiące to doskonały czas na sadzenie do gruntu drzewek, roślin cebulowych i niektórych gatunków kwiatów oraz bylin. Między wrześniem a listopadem, a więc zanim ziemia zacznie zamarzać posadźmy cebulki, które zakwitną na wiosnę. Jakie rośliny cebulkowe warto zasadzić jesienią? Do najpopularniejszych należą krokusy, narcyzy, przebiśniegi, tulipany, hiacynty, czosnki i zawilce. Kupując cebulki, pamiętajmy, by zwrócić uwagę, czy nie są zbytnio wysuszone, uszkodzone ani czy nie mają wypuszczonych liści i korzeni. By zasadzić cebulki, należy najpierw przygotować ziemię – powinna być ona dobrze zdrenowana. Kwaśna, ciężka i gliniasta ziemia nie zapewni cebulce odpowiednich warunków do rozwoju. Cebulkę sadzimy na głębokość równą wysokości trzech cebulek. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie jej w specjalnym koszyczku jako ochrona przed gryzoniami.

We wrześniu warto zasiać również niektóre kwiaty i byliny, które zakwitają późną wiosną i latem, a więc m.in. chaber bławatek, mak lekarski czy podzłotka kalifornijska. Jeśli interesują nas drzewka, jesienią większość okazów ze szkółek leśnych jest dostępna w okazyjnych cenach - kupmy drzewko, które już zrzuciło liście (zazwyczaj ma to miejsce na przełomie października i listopada). Jesienią możemy zasadzić większość iglaków i drzewek owocowych – wyjątkiem są ciepłolubne brzoskwinie i morele, które sadzi się na wiosnę.

Jesienią nie tylko siejemy i sadzimy, ale również zbieramy! To właśnie we wrześniu i październiku możemy cieszyć się dorodnymi gruszkami, jabłkami czy śliwkami. Do zbioru gotowe są także niektóre warzywa: marchew, seler, pietruszka, cebula, kapustę, ziemniaki, buraki i dynie, a także orzechy laskowe oraz włoskie.

Mimo braku upałów i niższej temperatury jesienią nie powinniśmy zapominać o podlewaniu roślin w ogrodzie, zwłaszcza gdy przez kilka dni z rzędu nie pada. Nie bójmy się obficie podlewać drzewek iglastych i roślin zimozielonych – zbierając wodę przed nastaniem mrozów kumulują ją w korzeniach, dzięki czemu zostają nawodnione przez całą zimę. Do kiedy podlewać ogród jesienią? Róbmy to aż do momentu, gdy ziemia zamarznie (zazwyczaj jest to środek lub koniec listopada).

Jesienne prace w ogrodzie