Jak zadbać o ogród jesienią? Niezbędne prace porządkowe i rośliny, które warto posadzić

2021-09-07 15:12

Koniec roku to dla ogrodnika okres dość intensywny. Wydawałoby się, że po okresie letnim jesień pozwoli nam cieszyć się wolnym od prac ogrodem. W końcu wraz z nastaniem jesieni wzrost roślin zwalnia, a cała przyroda przygotowuje się na chłodne miesiące. A jednak okres od września do listopada jest nazywany drugim sezonem ogrodniczym – i to właśnie wtedy musimy wykonać szereg prac, które nie tylko ochronią nasze rośliny przed mrozami, ale pozwolą cieszyć się pięknymi kwitnącymi rabatami wiosną.

Spis treści

  1. Prace porządkowe i pielęgnacyjne w ogrodzie jesienią
  2. Ogród jesienią – jakie rośliny sadzić? Jak je zabezpieczyć na zimę?

Prace porządkowe i pielęgnacyjne w ogrodzie jesienią

Jak przygotować ogród na jesień? Zacznij od przekopania grządek, by spulchnić ziemię i oczyścić ją z chwastów. Taki zabieg poprawi jej strukturę i nawodnienie. Kolejnym, ważnym zadaniem jest dokładne przyjrzenie się roślinom, zwłaszcza drzewom i drzewom – jeśli zauważymy chore liście lub spróchniałe gałęzie należy je przyciąć. W przypadku choroby lub szkodników warto niezwłocznie przystąpić do ich zwalczania specjalnymi preparatami.

Suche liście w ogrodzie jesienią to żadne zaskoczenie. Nie zostawiajmy ich jednak na trawniku, ponieważ z czasem zaczną żółknąć i gnić, co może negatywnie wpłynąć na kondycję trawnika. Zbierzmy liście grabiami lub lepiej – dmuchawą, ale nie wyrzucajmy ich. Doskonale sprawdzą się jako podstawa naturalnego kompostu.

Po uprzątnięciu trawnika i grządek wyczyśćmy i zaimpregnujmy meble ogrodowe (jeśli wykonane są z drewna), a następnie schowamy w suche miejsce, np. do garażu lub komórki. Narzędzia ogrodowe po wsadzeniu wszystkich roślin dokładnie wyczyśćmy i również schowajmy w miejsce, gdzie nie będą miały kontaktu z wodą.

Ogród jesienią – jakie rośliny sadzić? Jak je zabezpieczyć na zimę?

Oprócz prac czysto porządkowych jak grabienie liści i czyszczenie narzędzi ogrodniczych musimy zadbać o wrażliwe na mrozy rośliny i odpowiednio je zabezpieczyć. Jeśli do tej pory trzymaliśmy na zewnątrz ciepłolubne rośliny doniczkowe, a więc na przykład drzewka cytrusowe, delikatne pelargonie, oleandry czy fuksje, jesień to dobry moment, by zabrać je do środka i zapewnić odpowiednie warunki zimowania.

Wrażliwe krzewy i drzewa również powinniśmy przygotować na zimę. Najlepiej zrobić to, gdy pojawią się pierwsze mrozy w listopadzie. Jeśli w ogrodzie mamy krzewy różane, hortensje, azalię, hibiskus ogrodowy, a także drzewa owocowe, pnącza i delikatne byliny, możemy zabezpieczyć je na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest usypanie niewielkiego kopczyka wokół rośliny tak, by stworzyć dodatkową warstwę izolującą u nasady. Innym sposobem jest wysypanie wokół krzewów i pnączy trocin, kory lub obłożenie ich gałązkami iglastymi – w ten sposób zabezpieczymy rośliny przed utratą wody i mrozem. Dobrym pomysłem jest także osłonienie roślin słomianą matą, jutą lub agrowłóknem.

Wbrew pozorom jesienne miesiące to doskonały czas na sadzenie do gruntu drzewek, roślin cebulowych i niektórych gatunków kwiatów oraz bylin. Między wrześniem a listopadem, a więc zanim ziemia zacznie zamarzać posadźmy cebulki, które zakwitną na wiosnę. Jakie rośliny cebulkowe warto zasadzić jesienią? Do najpopularniejszych należą krokusy, narcyzy, przebiśniegi, tulipany, hiacynty, czosnki i zawilce. Kupując cebulki, pamiętajmy, by zwrócić uwagę, czy nie są zbytnio wysuszone, uszkodzone ani czy nie mają wypuszczonych liści i korzeni. By zasadzić cebulki, należy najpierw przygotować ziemię – powinna być ona dobrze zdrenowana. Kwaśna, ciężka i gliniasta ziemia nie zapewni cebulce odpowiednich warunków do rozwoju. Cebulkę sadzimy na głębokość równą wysokości trzech cebulek. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie jej w specjalnym koszyczku jako ochrona przed gryzoniami.

We wrześniu warto zasiać również niektóre kwiaty i byliny, które zakwitają późną wiosną i latem, a więc m.in. chaber bławatek, mak lekarski czy podzłotka kalifornijska. Jeśli interesują nas drzewka, jesienią większość okazów ze szkółek leśnych jest dostępna w okazyjnych cenach - kupmy drzewko, które już zrzuciło liście (zazwyczaj ma to miejsce na przełomie października i listopada). Jesienią możemy zasadzić większość iglaków i drzewek owocowych – wyjątkiem są ciepłolubne brzoskwinie i morele, które sadzi się na wiosnę.

Jesienią nie tylko siejemy i sadzimy, ale również zbieramy! To właśnie we wrześniu i październiku możemy cieszyć się dorodnymi gruszkami, jabłkami czy śliwkami. Do zbioru gotowe są także niektóre warzywa: marchew, seler, pietruszka, cebula, kapustę, ziemniaki, buraki i dynie, a także orzechy laskowe oraz włoskie.

Mimo braku upałów i niższej temperatury jesienią nie powinniśmy zapominać o podlewaniu roślin w ogrodzie, zwłaszcza gdy przez kilka dni z rzędu nie pada. Nie bójmy się obficie podlewać drzewek iglastych i roślin zimozielonych – zbierając wodę przed nastaniem mrozów kumulują ją w korzeniach, dzięki czemu zostają nawodnione przez całą zimę. Do kiedy podlewać ogród jesienią? Róbmy to aż do momentu, gdy ziemia zamarznie (zazwyczaj jest to środek lub koniec listopada).

Jesienne prace w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE