Nefrolepis - Nephrolepis exaltata

2020-07-16 15:46 Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Zdjęcie 64600
Autor: Magdalena Michalak

Paprotki dobrze udają się w domu, nawet w miejscach gorzej oświetlonych. Potrzebują jednak dużej wilgotności powietrza, dlatego nie najlepiej czują się w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Aby lepiej rosły trzeba postarać się o zwiększenie wilgotności powietrza wokół nich. Zazwyczaj roślina w doniczce o średnicy 12 cm ma liście długości około 50 cm, ale mogą być one znacznie dłuższe.

Nefrolepis od dawna jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych zdobiących nasze wnętrza. Najpopularniejsze są odmiany ‘Roosveltii’, ‘Plumosa’ i ‘Bostoniensis’. Kupując roślinę należy wybierać okazy o liściach intensywnie zielonych, nieposkręcanych, bez ubytków i nieuschniętych, zwłaszcza w środku rośliny, skąd wyrastają nowe liście.

Nefrolepis toleruje miejsca cieniste, nie lubi bezpośredniego naświetlenia latem. Optymalna temperatura zimą wynosi około 15°C, latem – 18–21°C (źle znosi temperaturę powyżej 24°C, chyba że wilgotność powietrza jest wysoka). Latem podlewa się obficie, 2–3 razy w tygodniu, natomiast zimą – przynajmniej raz w tygodniu. Najlepsza jest woda deszczowa. Dobrze jest zraszać codziennie rośliny (wodą bez wapnia), roślinę w doniczce można też ustawić w podstawce z wodą z kamykami. Latem co 14 dni należy zasilać nawozem płynnym dodając go do wody przy podlewaniu. Zraszanie utrzymuje liście w czystości, nie należy używać środków do nabłyszczania liści.

Nefrolepis nie znosi zbyt suchego i gorącego powietrza, nie lubi też stać w pobliżu urządzeń gazowych oraz w przeciągu. Najodpowiedniejszym podłożem jest ziemia torfowa. Dobrze jest przesadzać roślinę każdej wiosny, najlepiej do plastikowej doniczki, która lepiej zatrzymuje wilgoć niż gliniana. Warto usuwać obumarłe, zeschnięte liście.

Rozmnażać nefrolepis można wiosną przez tzw. rozmnóżki (małe roślinki) tworzące się na końcach rozłogów i wyrastające z boków rośliny matecznej. Przesadza się je do osobnej doniczki.

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Wysokość 50 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty