Mieszkanie dla alergika: jak urządzić? Zadbaj o materiały i jakość powietrza!

2017-04-28 17:25

Alergia to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób. Można jednak z nią żyć, np. jeśli tak urządzimy wnętrze, by było to idealne mieszkanie dla alergika. Radzimy, jak to zrobić krok po kroku.

Mieszkanie dla alergika
Autor: Materiały prasowe Arte Dywan z sizalu (włókna agawy) to świetny wybór dla alergików, ponieważ ma właściwości antystatyczne

Spis treści

  1. Mieszkanie dla alergika: sprzątanie
  2. Mieszkanie dla alergika: czyste powietrze
  3. Sypialnia dla alergika: co jest ważne?
  4. Mieszkanie dla alergika: czyszczenie i pranie
  5. Mieszkanie dla alergika: materiały wykończeniowe
  6. Mieszkanie dla alergika: pokój dziecka
  7. Najpiękniejsze pokoje dziecka - GALERIE ZDJĘĆ

Mieszkanie dla alergika: sprzątanie

Co nas uczula? W domu najczęściej kurz, pleśń, grzyby i sierść zwierząt. Ich alergeny wdychamy z powietrzem. Groźne są dla nas również roztocza, które żyją w dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach i materacach. Uczulenie występuje w wyniku kontaktu skóry lub błon śluzowych z alergenem.

Zobacz też: Jak czyścić dywany? >>>

Pozbądź się kurzu. Najbardziej oczywistym i najczęściej używanym sprzętem do walki z kurzem i roztoczami jest odkurzacz. Już sama nazwa niektórych modeli informuje o tym, że są stworzone z myślą o alergikach. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim wysoka efektywność w czyszczeniu podłóg twardych i dywanów oraz filtr HEPA 13, który oczyszcza powietrze. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe, takie jak specjalna końcówka do odkurzania mebli tapicerowanych i materacy lub turboszczotka, szczególnie przydatna w walce z sierścią zwierząt.

Sprzątaj pod ciśnieniem. Osobom ze skłonnościami do alergii przyda się mop parowy. Eliminuje on konieczność używania podczas sprzątania detergentów. Gorąca para sama usuwa wszelkie zabrudzenia. Za pomocą mopa można również odświeżyć tapicerkę mebli i łatwiej usunąć plamy z dywanu.

Zainteresuje Cię też: Poznaj urządzenia parowe do sprzątania >>>

Mieszkanie dla alergika
Autor: mat. prasowe Mall.pl Gorąca para usuwa 99,9% bakterii i zarazków - warto więc zwrócić uwagę na mopy parowe

Mieszkanie dla alergika: czyste powietrze

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że jesteśmy narażeni na epidemię złej jakości powietrza w domach, biurach i miejscach użyteczności publicznej. Z mebli i materiałów budowlanych uwalniają się substancje toksyczne takie jak ołów, formaldehyd, węglowodory aromatyczne. Mieszają się z kurzem, pyłkami roślin i zarodnikami grzybów. Oddychając, wciągamy je do płuc. Może to powodować różne choroby i alergie. Ponadto nieodpowiednia wilgotność i temperatura sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni. Dlatego wszyscy (a w szczególności „uczuleniowcy”) powinniśmy zadbać o jakość domowego powietrza.

Dobre rozwiązanie stanowią klimatyzatory, które powoli „wprowadzają się” do naszych mieszkań. Dbają nie tylko o temperaturę powietrza. Dzięki zaawansowanej technologii i filtrom wyłapują zanieczyszczenia i drobnoustroje.

W związku ze smogiem rośnie też popularność oczyszczaczy powietrza, które informują o zawartości szkodliwych pyłków i je usuwają. Przydatnym sprzętem (szczególnie w sezonie grzewczym) jest nawilżacz powietrza. Dba o optymalną wilgotność we wnętrzu.

Ponadto niektóre rośliny pochłaniają szkodliwe substancje, np. te emitowane przez monitory czy drukarki (aceton, trójchloroetylen). Zaproś do domu te, które oczyszczają powietrze z toksyn, cząstek farb, materiałów budowlanych, kurzu i brudu. Na przykład zielistka Sternberga pomaga pozbyć się steryn, formaldehydu i tlenku węgla. Podobne właściwości ma Nefrolepis wyniosły, czyli popularna paprotka, która ponadto nawilża powietrze.

Mieszkanie dla alergika
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Zielistka Sternberga to roślina, która pomaga się pozbyć z powietrza steryn, folmaldehydu i tlenku węgla

Sypialnia dla alergika: co jest ważne?

Jaka pościel będzie najlepsza dla alergika? Antyalergiczne kołdry są zrobione z syntetycznych włókien, dzięki czemu można je prać w pralce. Powinno się robić to dosyć często, ponieważ pościel ze sztucznych materiałów nie pozwala naszemu ciału oddychać tak swobodnie jak ta z włókien naturalnych.

Zobacz: Materiały na pościel - jakie są najlepsze? >>>

Ciekawostka: uznany za zakazany dla alergików puch sam w sobie nie uczula (pióra są zbudowane z keratyny, jak włosy i paznokcie). Możemy mieć alergię na to, co się do niego przyczepi. Kołdry z oczyszczonym puchem są całkiem bezpieczne. A co z poszewkami? Mogą być bawełniane lub jedwabne. Należy zwrócić uwagę na splot – im ciaśniejszy, tym lepiej. Skóra będzie oddychać, a roztocza nie przedostaną się przez poszewkę do wnętrza kołdry.

W sypialni alergika warto się też wspomóc praktycznymi dodatkami:

Oczyszczacz powietrza: może być wyposażony w czujniki jakości powietrza i pilot do sterowania. Ponadto dostępne są modele z nastrojowym podświetleniem i parownikiem (aromaterapia!).

Pokrowiec do prania: topmaterac z pianki termoelastycznej, który kładziemy na standardowym grubym materacu, zapewnia wygodę oraz zdrowy sen. Jego poszycie wykonane jest z antybakteryjnej tkaniny, nadającej się do prania w pralce. Sam materac należy natomiast regularnie odkurzać, ewentualnie czyścić za pomocą gąbeczki zwilżonej wodą i płynem do prania.

Kołdra i poduszki antyalergiczne: wykonana np. z mikrofazy, a do tego poduszki z wypełnieniem z silikonowych kulek – zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów, pleśni, bakterii i roztoczy.

Mieszkanie dla alergika
Autor: Jysk, materiały prasowe Topmaterac z pianki termoelastycznej kładzie się na standardowym materacu

Mieszkanie dla alergika: czyszczenie i pranie

Największą grupę alergenów zawartych w detergentach (zarówno do sprzątania, jak i prania) stanowią substancje zapachowe, konserwujące oraz barwniki. Uczulenie występuje w wyniku kontaktu skóry z danym środkiem, objawia się wysypką, zaczerwienieniem, łuszczeniem naskórka. Niebezpieczne związki chemiczne występują nie tylko w detergentach, ale także w farbach do malowania ścian, kosmetykach i tworzywach sztucznych, z których zrobione są przedmioty codziennego użytku.

Najlepsze są te środki i kosmetyki, na etykietach których umieszczono informację, że są bezpieczne dla alergików i osób ze skłonnością do uczuleń. Detergenty o jak najbardziej naturalnym składzie, bez środków zapachowych i barwiących są przyjazne użytkownikom oraz środowisku.

Warto umiejętnie wybierać także AGD. Na przykład odpowiednia pralka może ułatwić walkę z alergią. Jak prać, żeby pozbyć się alergenów z ubrań? Bardzo ważna jest temperatura, np. roztocza giną w 55°C. Przydatne jest też dodatkowe płukanie, aby mieć pewność, że we włóknach tkaniny nie zostały resztki detergentu. Aby ograniczyć nasz kontakt ze środkami piorącymi, warto wybrać pralkę z programem parowym, który odświeży ubrania bez użycia proszku.

Mieszkanie dla alergika: materiały wykończeniowe

Na etapie wykańczania lub remontowania mieszkania mamy ogromny wpływ na stworzenie zdrowych warunków do życia. Nie zapominajmy o tym, że w materiałach budowlanych i wykończeniowych również występują związki chemiczne i substancje, które mogą nam szkodzić. Tak samo jak w przypadku detergentów weźmy pod uwagę skład materiałów. Wybierajmy farby i lakiery rozcieńczane wodą, a nie rozpuszczalnikiem. Szukajmy na etykietach informacji o certyfikatach oraz rekomendacjach organizacji i towarzystw promujących ochronę zdrowia i środowiska.

Mieszkanie dla alergika
Autor: Lorena Canals Alergie to największe zagrożenie zwłaszcza dla dzieci - zadbaj więc o ich zdrowie

Mieszkanie dla alergika: pokój dziecka

Dzieci są jeszcze bardziej narażone na uczulenia niż dorośli. Mają mniejszą odporność i delikatniejszą skórę. Alergie skórne są dla nich dużo bardziej niebezpieczne – ilość alergenu niegroźna dla dorosłych u dzieci może wywołać gwałtowne objawy.

Aby uchronić dziecko przed uczuleniem, należy dbać o utrzymanie jego otoczenia w czystości. Nie wolno jednak z tym przesadzić i stwarzać niemal sterylnych warunków, bowiem system immunologiczny musi mieć stymulację do działania.

Do pokoju dziecka wybierajmy przedmioty z naturalnych materiałów, np. niemalowanego drewna, lub takie, które można uprać. Do mycia akcesoriów i zabawek przyda się antybakteryjny hipoalergiczny płyn.

Najpiękniejsze pokoje dziecka - GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE