Nowoczesne kwietniki – wielki powrót roślin do aranżacji wnętrz. Nie tylko na parapecie!

2023-03-17 11:35

Nowoczesne kwietniki bawią się stylem, formą i materiałem. Dotychczas kojarzyły się z kiczowatym mieszkaniem babci, jednak moda na nie powróciła – i to ze zdwojoną siłą. Dzisiejsze kwietniki same w sobie są ozdobą i jak nic innego, potrafią podkreślić charakter rośliny. Przedstawiamy najmodniejsze kwietniki, które doskonale prezentują się we współczesnych wnętrzach.

Nowoczesny kwietnik
Autor: serwis prasowy kekkila.fi

Spis treści

  1. Nowoczesne kwietniki stojące
  2. Nowoczesne kwietniki wiszące
  3. Zainspiruj się! Kilka pomysłów na rośliny we wnętrzu

Nowoczesne kwietniki stojące

Kwietniki stojące będą prezentować się korzystnie nie tylko w salonie, ale również w kuchni, na balkonie czy tarasie. Producenci nowoczesnych kwietników prześcigają się w wymyślaniu coraz to efektywniejszych sposobów eksponowania roślin, nie zapominając oczywiście o kwestiach estetycznych. Wśród setek modeli kwietników każdy miłośnik roślin znajdzie coś dla siebie.

Jak eksponować rośliny we wnętrzu? Przede wszystkim powinniśmy dopasować kwietnik do stylu pomieszczenia, w którym go postawimy. Drewniane kwietniki, zwłaszcza wykonane z jasnego drewna, zestawione z bielą doniczek będą prezentować się najlepiej w mieszkaniach skandynawskich, minimalistycznych. Drewno sprawia, że wnętrze staje się cieplejsze i bardziej przytulne.

Nowoczesne kwietniki rattanowe nie tylko są lekkie i mają ciekawe kształty – to jedne z najbardziej wytrzymałych kwietników dostępnych na rynku. Dobrze wyglądają w romantycznych wnętrzach prowansalskich.

Rośliny w rustykalnych pomieszczeniach wyglądać będą najkorzystniej dzięki wiklinowym lub metalowym kwietnikom. Ponadto, kwietniki wiklinowe i w stylu retro doskonale pasować będą we wnętrzach inspirowanych minioną epoką. Wzmocniony efekt vintage można uzyskać, wykorzystując prawdziwe kwietniki z tamtego okresu, znalezione na targach staroci lub babcinym strychu.

Jeśli nie mamy dużo miejsca w mieszkaniu, opcją wartą rozważenia jest zakup kwietnika schodkowego. Wyeksponowanie roślin na różnego rodzaju słupach, schodkach, drabinach ma nie tylko walory estetyczne i ergonomiczne, ale również czysto praktyczne – w ten sposób rośliny mają lepszy dostęp do światła.

Ciekawą opcją jest piętrowy kwietnik stalowy z półkami na kwiaty. Inspirowany kwietnikami popularnymi w latach 90., najczęściej przybiera formę wysokiej pionowej konstrukcji z metalu, do której doczepione są uchwyty na doniczki. Wyeksponowane pionowo kwiaty zajmują niewiele miejsca i łatwo je pielęgnować.

Nowoczesne kwietniki stojące często dążą do nadania wnętrzu lekkości. Popularny kwietnik przypominający konstrukcję stojącego prostopadłościanu z miejscem na doniczkę na jego szczycie to model, który coraz chętniej gości we współczesnych wnętrzach. To przykład doskonałego wyważenia masywnej donicy z lekką, konstrukcją metalowych prętów.

Miłośnikom tzw. urban jungle na pewno spodoba się pomysł biostolika. Biostolik to nic innego jak drewniany stolik kawowy ze szklanym blatem, pod którym znajdują się rośliny – w biostoliku ciekawie wyglądają pnącza, wijące się po krawędzi mebla.

Nowoczesne kwietniki wiszące

Nowoczesne kwietniki do salonu, balkonu czy kuchni to nie tylko opcje stojące. Coraz chętniej wracamy do kwietników wiszących, które nie zabierają tyle przestrzeni i prezentują się równie imponująco. Nowoczesne kwietniki możemy na przykład powiesić na ścianie w formie półki – to rozwiązanie ma kilka zalet. Półkę możemy zamontować w dowolnym miejscu na ścianie, taki kwietnik nie zabiera dużo przestrzeni i jest w stanie pomieścić kilka roślin o różnych gabarytach.

Małe mieszkania ze względu na ograniczoną przestrzeń są stworzone do wiszących kwietników. Jednym z rodzajów wiszącego kwietnika, który kojarzyć się może z mieszkaniem babci z poprzedniej epoki jest makrama. Makrama to wiszący kwietnik wykonany z zaplecionych bawełnianych sznurków, doskonale prezentują się w nim pnącza i rośliny o rozłożystych liściach.

Makrama najkorzystniej wygląda we wnętrzach retro, minimalistycznych, prowansalskich i skandynawskich. Dużą popularnością w nowoczesnych, designerskich mieszkaniach cieszą się kwietniki podwieszane do góry nogami. Wynalazek nowozelandzkiego projektanta zapewnia wnętrzu nietuzinkowy wygląd i doskonale wpływa na porost roślin.

Nowoczesne kwietniki mogą przybierać najróżniejsze formy: wiszących szklanych kul, kieszeni z roślinami w ścianie (wyglądających jak żywe obrazy), geometrycznych klatek wykonanych z metalowych prętów czy roślin zamkniętych w zwisających z sufitu lampach. Największą zaletą nowoczesnych kwietników jest zdecydowanie ich różnorodność, która pozwala wkomponować je w każde wnętrze.

Zainspiruj się! Kilka pomysłów na rośliny we wnętrzu

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe