Aranżacja salonu: Jak funkcjonalnie urządzić salon? Radzi stylista wnętrz

2012-12-21 14:12 Aleksandra Placek
salon
Autor: Andrzej Szandomirski

Jak urządzić salon? Dobra aranżacja salonu i odpowiedni wystrój mogą zwiększyć komfort codziennego życia. Niewłaściwy podział na strefy w aranżacji salonu może skutecznie utrudnić funkcjonowanie w nim. Zobacz, jakich błędów unikać podczas urządzania salonu: podpowiedzi stylistki.

Salon jest najważniejszą częścią mieszkania dla wszystkich członków rodziny, sercem domu oraz miejscem wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Jak urządzić salon, by wszyscy domownicy czuli się w nim dobrze? Dobra aranżacja salonu i odpowiedni wystrój mogą polepszyć nasze samopoczucie i komfort codziennego życia. Dlatego warto spojrzeć na aranżację salonu świeżym okiem i zadać sobie pytanie: czy wszystko w nim jest jak należy?

Aranżacja salonu: na co zwrócić uwagę?

Niewłaściwe ustawienie mebli, jak i nieodpowiedni rodzaj mebli w stosunku do potrzeb domowników, nieuporządkowane przedmioty, nudna lub zbyt jaskrawa kolorystyka ścian w salonie mogą być nawet źródłem rozdrażnienia i poirytowania. Niewłaściwa aranżacja salonu może nas podświadomie denerwować. Zahaczanie o meble w czasie przechodzenia, brak wygodnego miejsca do spożycia posiłku czy zalegające na podłodze książki, dokumenty itp., mogą być pierwszą oznaką potrzeby zmian. Każdy chyba przyzna, że w ładnej, uporządkowanej i dobrze rozplanowanej przestrzeni lepiej się odpoczywa i relaksuje. W takim salonie chętniej spędzamy czas i zapraszamy przyjaciół i znajomych.

Dobra aranżacja salonu: podział na strefy

Kiedy aranżacja salonu nie spełnia podstawowych funkcji wypoczynku, zabawy z dziećmi czy wygodnego przyjmowania gości należałoby się zastanowić co zrobić, aby to zmienić. Czasami wystarczy poprzesuwać meble, niektóre wymienić, przerobić lub coś dokupić, aby poprawić funkcje oraz podział na strefy w salonie. Sprawa robi się bardziej skomplikowana kiedy w tej samej przestrzeni potrzebujemy dodatkowo miejsce do jedzenia posiłków lub kącik do pracy na komputerze. Wtedy powinniśmy szczególnie zadbać o meble wielofunkcyjne oraz odpowiednie przechowywanie. Dlatego odpowiedni podział na strefy są kluczową kwestią, która dopiero zapewniona, daje możliwość dalszego planowania urządzania i dekorowania salonu. Bez tego, nawet najpiękniejszy salon ze wspaniałymi dekoracjami może być dla nas po prostu niefunkcjonalny i niewygodny.

Wygodne meble: podstawa aranżacji salonu

Podstawą jest zapewnienie sobie wszystkich niezbędnych mebli, które będą adekwatne do metrażu salonu – narożnik, sofa, fotele albo pufki, stół z krzesłami albo stolik kawowy. Jeden mebel w aranżacji salonu może spełniać więcej niż jedną funkcję - kiedy mamy mało miejsca, właśnie takie meble będą najodpowiedniejsze dla naszego salonu. Inaczej będziemy meblować salon, który będzie spełniać funkcję gościnną i wypoczynkową, a inaczej kiedy dodatkowo biurową i/albo z dodatkowym miejscem do przenocowania gościa. Ważne, aby w aranżacji salonu był wyraźny podział na strefy. Niektóre z nich mogą się przenikać uwzględniając fakt, aby domownicy korzystający z różnych stref salonu wzajemnie sobie nie przeszkadzali. Na przykład: oddzielnie powinno się przewidzieć miejsce do spożywania posiłku czy wypicia herbaty przy rozmowie, a oddzielnie miejsce do oglądania telewizji. Te strefy mogą być obok siebie, ale powinny gwarantować niezależność i komfort domowników. Dlatego tak ważne jest dobre i przemyślane rozplanowanie funkcjonalne mebli w naszym salonie. Każdą aranżację salonu należy potraktować indywidualnie. W praktyce najczęściej dochodzimy do tego metodą prób i błędów poprzez przesuwanie poszczególnych mebli, co z pewnością przybliża nas do optymalnej aranżacji salonu. Dobre ustawienie może służyć nam całymi latami, a my będziemy mogli cieszyć się i bawić kolorami ścian i dekoracji.

Zapytaj eksperta, jak poprawić aranżację Twojego salonu!