Kolory ścian: 10 najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów farb

2017-02-11 23:32

Kolory ścian mogą powiększyć bądź optycznie zmniejszyć wnętrze. Sprawdź, jak stosować kolory ścian i jak dobierać kolory do wnętrza. Harmonia kolorystyczna w obrębie jednego wnętrza poprawi nastrój, a odpowiednie nasycenie barw wydzieli strefy w mieszkaniu. Poznaj 10 zasad dobierania kolorów ścian!

Kolory ścian mają wpływ na nasze samopoczucie i pomogą zmienić optyczne postrzeganie danego wnętrza. Wybraliśmy 10 najważniejszych zasad, którymi należy się kierować w dobieraniu kolorów ścian. Sprawdź, jak to robić! A jeśli nie masz ochoty czytać... posłuchaj naszego podcastu: Jak dobierać kolory ścian? 10 reguł:

Kolory ścian: 10 podstawowych zasad w dobieraniu barw

1 zasada dobierania kolorów ścian: jasne, ciepłe kolory ścian optycznie poszerzają wnętrze, a ciemne i zimne - zwężają.

2 zasada dobierania kolorów ścian: aby zmienić proporcje długiego i wąskiego pomieszczenia, wystarczy pomalować krótszą ścianę na ciemniejszy kolor.

3 zasada dobierania kolorów ścian: jeśli chcemy „wyciszyć” odcień, zmniejszyć jego intensywność, możemy pokryć pomalowaną już ścianę farbą podkładową.

4 zasada dobierania kolorów ścian: w obrębie jednego wnętrza harmonię kolorystyczną najłatwiej osiągnąć poprzez rozjaśnienie albo przyciemnienie tego samego koloru ścian podstawowego. Odcienie nałożone na ścianę będą się dopełniały.

5 zasada dobierania kolorów ścian: gdy wykorzystujemy w pomieszczeniu różne kolory, wybierajmy je tak, by miały identyczne nasycenie.

Zobacz też: Kolory ścian - palety kolorów - inspiracje >>>

6 zasada dobierania kolorów ścian: komponując kolorystykę wnętrza, pomyślmy o barwie przewodniej. Jeśli chcemy uniknąć chaosu, jej dopełnieniem nie mogą być więcej niż cztery kolory.

7 zasada dobierania kolorów ścian: chcąc osiągnąć w pokoju modne wrażenie trójwymiaru, zamiast barwą pobawmy się zestawieniem połysku i matu.

8 zasada dobierania kolorów ścian: w otwartej przestrzeni kolorem różnicujemy poszczególne strefy, np. jadalnię czy aneks kuchenny.

Zobacz też: Malowanie ścian - polecamy kolory w salonie [GALERIA ZDJĘĆ] >>>

9 zasada dobierania kolorów ścian: w stylowych wnętrzach barwowe przejście możemy podkreślić stiukiem.

10 zasada dobierania kolorów ścian: jeśli chcemy mieć tapetę i kolorową ścianę w jednym pomieszczeniu, odcień farby powinien powtarzać się na tapecie.

Popularne kolory ścian i ich właściwości

Każdy kolor ma swoje określone właściwości - nie tylko optyczne, lecz także psychologiczne.

Kolor czerwony: dodaje energii, pobudza do działania. W przypadku osób z gorącym temperamentem można śmiało zastosować go nawet w sypialni, ale z umiarem!

Kolor żółty: kojarzy się z radością i optymizmem, dlatego podobnie jak czerwień świetnie motywuje do działania. Jest przy tym mniej "agresywny". Polecamy go zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych.

Zobacz też: Połączenie żółci i szarości w aranżacji wnętrz - zawsze modne! >>>

Kolor niebieski: zawsze modny, harmonijny, choć dla niektórych - nieco chłodny. Pozwala się szybko wyciszyć i odstresować. Jako kolor ściany - świetny do sypialni.

Kolor zielony: uspokaja, a jednocześnie wspomaga kreatywne myślenie. Ponieważ kojarzy się z przyrodą, często przynosi ukojenie. Dostępny w wielu odcieniach: od energetycznej limonki po elegancki szmaragd.

Kolor fioletowy: czaruje elegancją, często kojarzy się ze sprawami duchowymi. Podobnie jak zieleń sprzyja kreatywnemu myśleniu.

Zobacz też: Aranżacje wnętrz w kolorze fioletowym - porady z GALERIĄ ZDJĘĆ >>>

Kolor biały: neutralny, jasny, uspokajający. Jedna z popularniejszych barw we współczesnych wnętrzach.

Kolor szary: podobnie jak biel pozwala szybko się uspokoić i zadbać o równowagę. Szare ściany są o tyle uniwersalne, że właściwie każdy inny kolor znakomicie prezentuje się na ich tle. Jasna szarość sprawdza się np. w aranżacjach w stylu skandynawskim. Kolor ciemnoszary polecamy do wnętrz w stylu nowoczesnym.

Szarości i beże jako kolory ścian cały czas są silnym trendem. Są nie tylko ładne, ale i ponadczasowe. Przychodzi jednak taki moment, że mamy ochotę na odrobinę koloru w mieszkaniu, ale niekoniecznie mocnego i nasyconego. Po powrocie z pracy chcemy mieć w domu azyl, w którym możemy odpocząć od nadmiaru bodźców, które atakują nas z każdej strony w biurze, w sklepach i w mieście. Nie oznacza to jednak, że kolory ścian muszą być zawsze takie same. Pastelowe kolory we wnętrzach pozwalają nam właśnie osiągnąć efekt spokoju i wyciszenia, jednocześnie zachowując indywidualność naszego wnętrza.

Modne kolory ścian: pastelowe błękity, róże i zielenie

Idąc za tym trendem, projektanci wiodących firm produkujących farby, takich jak Benjamin Moore czy Dulux, postanowili, że kolorami wiodącymi w ich kolekcjach będą właśnie kolory pastelowe, czyli barwy delikatne inspirowane naturą. Okazuje się, że takie jasne kolory ścian idealnie odnajdują się we wnętrzach zarówno miejskich, jak i w domach poza miastem. Są to kolory tak delikatne, że można je stosować jako nowe kolory neutralne.

Nowoczesny salon w pastelowych kolorach

Autor: Thinkstockphotos.com

Slow movement, slow design, slow life – co to jest?

Delikatne, pastelowe kolory ścian to tak zwany slow design – ruch, który powstał w odpowiedzi na zbyt szybki tryb naszego życia. Tak jak Slow Food, o którym wszyscy pewnie już słyszeli, teraz powstał trend zwracający uwagę na to, czym się otaczamy, w jakich wnętrzach żyjemy. Dotyczy to właśnie spokojnych kolorów ścian w naszych wnętrzach, dobrze przemyślanego umeblowania i oświetlenia. Chodzi o rozważne kupowanie, tak by nie wymieniać zbyt często rzeczy, doceniać przedmioty, które już mamy. Odnowione mogą bowiem dostać drugie życie.

Kolory ścian we wnętrzu nowoczesnym

Kolory ścian dla tych którzy lubią nowoczesne wnętrza, to m.in. szary i fioletowy. W nowoczesnej aranżacji wnętrz nastała moda na szarości, które doskonale komponują się z bielą. Oba stonowane kolory wnętrz można ożywić za pomocą kolorowych detali, na przykład żółtego dywanu. Czystą biel użytą jako wiodący kolor ścian można zdynamizować intensywną fioletową barwą, malując na ten kolor fragment ściany, na przykład wnękę na telewizor. Taki fioletowy fragment ściany będzie ozdobą wystroju salonu. Chłodne kolory ścian - szaroniebieski, biały - sprawiają, że salon wygląda ascetycznie, ale też elegancko i nowocześnie. Szaroniebieskie kolory ścian w salonie ładnie też dopełniają i wydobywają pomarańczowe dodatki.

Zobacz też: Styl nowoczesny - inspiracje - galerie zdjęć >>>

Kolory ścian we wnętrzu klasycznym

Jeśli lubimy tradycyjne wnętrza i mamy np. salon z kominkiem, wybierzmy na kolory ścian jasne, pastelowe barwy w odcieniu bieli, beżu i żółci. Jasne kolory ścian i obicia mebli mogą ładnie kontrastować z brązowymi elementami we wnętrzu, np. stylowymi meblami. Z brązowymi meblami ładnie też komponuje się zielony i oliwkowy kolor ścian.

Nie przegap: Styl klasyczny - inspiracje - galerie zdjęć >>>

Żywa zieleń użyta na kolory ścian znakomicie uzupełnia i ożywia stonowane wnętrza. Stwarza warunki sprzyjające koncentracji i relaksowi. Efekt elegancji i spokoju w salonie osiągniemy dzięki połączeniu kolorów ścian w tej samej tonacji. Monochromatyczne kolory ścian (nawet 3 czy 4 odcienie) gwarantują dobre efekty.

Modne kolory ścian - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Trendy wnętrzarskie lubią się zmieniać jak w kalejdoskopie, ale warto je śledzić i szukać inspiracji dla swoich domów. Obejrzyj galerie zdjęć, w których królują modne kolory ścian.