Aranżacja salonu bez wad – 30 zdjęć. Radzimy, jak urządzić salon od A do Z

2022-01-24 18:33 Materiał partnerski

Aranżacja salonu to wyzwanie, zwłaszcza że pokój dzienny jest wizytówką mieszkania. Co decyduje o wygodzie i atrakcyjności pomieszczenia? Jak urządzić salon bez błędów? Prezentujemy praktyczny poradnik oraz galerię inspiracji – 30 zdjęć salonów w różnym stylu, charakterze, kolorystyce.

Spis treści: 

Aranżacja salonu powinna być atrakcyjna, funkcjonalna i dopasowana do naszych potrzeb. Jak urządzić salon? Oczywiście inaczej urządzimy duży salon w domu jednorodzinnym, a inaczej mały salon w bloku. Jednak są pewne elementy podstawowe, które decydują o tym, że aranżacja salonu będzie poprawna z punktu widzenia architekta wnętrz, wygodna i atrakcyjna. Czas je poznać!

Przeczytaj nasz poradnik: jak urządzić salon bez błędów?

Sprawdź też: Salon - mnóstwo inspiracji i zdjęć >>>

Do galerii wybraliśmy 25 aranżacji salonu - mamy nadzieję, że będą dla was dobrą inspiracją i podpowiedzią w wyborze mebli, kolorów, dodatków czy stylu we własnym domu.

Jak urządzić salon: od czego zacząć?

Salon, inaczej pokój dzienny, pełni wiele różnych ważnych funkcji w naszych mieszkaniach. Dlatego aranżacja salonu musi być dopasowana do naszych potrzeb. Nie wiesz, jak urządzić salon? Dobrze się zastanów, zanim zabierzesz się do aranżowania. Pamiętaj, że salon pełni kilka ważnych funkcji: w nim się wypoczywa, ogląda telewizję, czyta, spożywa posiłki z rodziną, przyjmuje gości, czasami też śpi. A więc aranżacja salonu powinna być tak zaprojektowana, by pokój dzienny bez problemu spełniał wszystkie te funkcje.

Aranżacja salonu bez wad. Jak urządzić go mądrze? Radzimy!
Autor: Marcin Grabowiecki Aranżacja salonu bez wad. Jak urządzić go mądrze? Radzimy!
Aranżacja salonu: bardzo istotna jest wysokość pomieszczenia!
Współczesne mieszkanie z antresolą

Autor: Meluzyna Studio

Aranżacja salonu a wysokość pomieszczenia

Wielkość salonu jest zależna od wielkości domu czy mieszkania. Przyjmuje się, że salon nie powinien być mniejszy niż mniej więcej 25 m2 (w większych domach 30-35 m2) – łatwiej jest wtedy wydzielić w nim strefy funkcjonalne. Należy jednak pamiętać, żeby metraż salonu ustalić w relacji do innych pomieszczeń, tak aby nie było pomiędzy nimi dużych dysproporcji. Niestety jeśli mamy średniej wielkości mieszkanie w bloku, salon jest zazwyczaj mniejszy.

Wysokość to ważny element w aranżacji salonu. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli mamy wpływ na ten parametr. Im salon większy, tym powinien być wyższy. Jeśli jest to salon w domu jednorodzinnym, dobrze, jeśli ma choćby fragment przechodzący przez dwie kondygnacje, antresolę, różnicę poziomów w podłodze. To sprawia, że aranżacja salonu nabiera prestiżu, a optycznie zyskuje więcej metrów.

Kształt pokoju dziennego a aranżacja salonu

Aranżacja salonu uzależniona jest też od kształtu pomieszczenia. Nawet nieduży pokój dzienny, jeśli będzie ustawny, może być bardzo efektowny i wygodny. Jeżeli salon jest mały, to lepiej, aby miał kształt zwarty (najłatwiejsza aranżacja salonu jest wtedy, kiedy wnętrze ma kształt prostokąta zbliżony do kwadratu).

Sprawdź też: Kolory ścian w salonie >>>

Większy salon może mieć plan rozbudowany (na przykład w literę L) lub łamany. W aranżacji salonu ważne jest, aby dały się w nim wydzielić czytelnie strefy funkcjonalne, a komunikacja biegła pomiędzy nimi, a nie poprzez nie.

Jak urządzić wejście do salonu?

Aranżacja salonu musi być dopasowana do całego mieszkania. Wejście do pokoju powinno być dobrze widoczne już od przedsionka i mieć swoją rangę. Jego usytuowanie często wpływa na możliwość podziału funkcjonalnego pomieszczenia. Urządzenie salonu zależy także od rozstawu i liczby otworów drzwiowych oraz okien.

Co powinniśmy wiedzieć o schodach w salonie?
Designerskie schody w salonie

Autor: archiwum

Fot. materiały prasowe Rintal

Schody w salonie - co warto wiedzieć?

Aranżacja salonu ze schodami może być bardzo ciekawa. Z jednej strony schody wewnętrzne mogą dodać salonowi prestiżu, ale z drugiej uniemożliwiają bezkolizyjne połączenie z poddaszem (piętrem). Argumentem przemawiającym za ich umieszczeniem w salonie jest zazwyczaj chęć ścisłego powiązania całego domu, które sprzyja integracji rodziny. Dobrze jest, aby schody w salonie znajdowały się blisko wejścia do niego - do umiejscowionych w odległym kącie trzeba będzie przechodzić przez całe pomieszczenie. Dojścia do nich nie powinny blokować żadne meble, ponieważ ograniczyłyby swobodę poruszania się między kondygnacjami.

W aranżacji salonu stosunek pełnych ścian do drzwi, okien, drzwi balkonowych i innych otworów jest sprawą kluczową. Ich układ determinuje komunikację w salonie, możliwość prawidłowej aranżacji przestrzeni, podziału na strefy funkcjonalne, ustawienia mebli, znalezienia dobrego miejsca na telewizor czy sprzęt grający, a także możliwość podziwiania ogrodu, tarasu czy zadbanego balkonu.

Jak połączyć salon z innymi pomieszczeniami?

Salon powinien być łatwo dostępny, a więc znajdować się w centrum domu. Trzeba jednak pamiętać, by komunikacja wewnątrz salonu oraz wyjścia z niego nie przechodziły w poprzek stref funkcjonalnych. Niedobrze, jeśli salon staje się węzłem komunikacyjnym i przechodzi się przez niego na przykład do części sypialnej czy do kuchni. To częsty błąd podczas aranżacji salonu połączonego z kuchnią.

Ważne jest też to, w jaki sposób pokój dzienny łączy się z holem i jaki widok otwiera się przed wchodzącymi. Najlepiej, gdy są one położone na jednej osi wraz z wyjściem na taras. Jadalnia powinna być pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchnią. Stanowi wtedy naturalny bufor między kuchnią a salonem. W pobliżu salonu należy umieścić łazienkę dla gości, ale drzwi do niej nie mogą być widoczne.

Wyjście z salonu na taras nie może biec przez środek żadnej strefy, zwłaszcza wypoczynkowej. Najlepiej, aby naturalnie dzieliło strefy, na przykład jadalnianą i wypoczynkową. Widok na ogród przez okna balkonowe nie powinien być przysłonięty przez meble (sofy, stół). Dobrze, aby można go było bez przeszkód podziwiać, odpoczywając. Ułatwiają to z pewnością duże przeszklenia, dzięki którym zieleń stanowi element wystroju salonu. Najlepiej, gdy salon ma więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, ponieważ wtedy okna mogą wychodzić na kilka stron świata i doświetlać go o różnych porach dnia.

Czy znasz wszystkie zalety rolet dzień-noc? | Akcja specjalna Styl i Komfort

Sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia. Na jego jakość i długość wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich są warunki panujące w pomieszczeniu, w którym śpimy, szczególnie ekspozycja na światło. Już jedna noc przespana w jasnym pokoju może negatywnie wpłynąć na nasz metabolizm. Na szczęście o odpowiednie zaciemnienie sypialni można zadbać w prosty sposób. Jaki?

Jak urządzić salon? Wybieramy kolory

Kolory w salonie, a właściwie decyzja, jakie wybrać, to chyba najczęstszy dylemat w aranżacji salonu. Pamiętajmy, że wnętrze salonu nie powinno być miejscem przypadkowego spotkania kolorów. Warunkiem harmonii w aranżacji salonu jest przemyślana kompozycja. A w kompozycji nie ma obojętnych czy nieważnych elementów.

Pamiętajmy, że aranżacja salonu zależy już od pierwszej decyzji, takich jak wybór materiałów wykończeniowych (posadzka, ściany, okna itd.). Zwykle zanim zaczniemy myśleć o meblach, tkaninach, tapetach czy malowaniu ścian, we wnętrzu pojawiają się stałe elementy wykończenia: stolarka, parapety, grzejniki, drewniany strop albo słupy, posadzka, schody czy balustrada. Ich materiały i kolory mają wielkie znaczenie w aranżacji salonu. Dlatego przed zabraniem się do urządzania salonu dobrze mieć gotową wizję kolorystyki wnętrza.

Aranżowanie będzie łatwiejsze, jeśli wybierzemy kolory, poruszając się w jednej tonacji, na przykład w gamie beżów lub bieli, niż stosując kontrastowe zestawienia. Żaden kolor w salonie nie istnieje sam dla siebie, wszystkie zmieniają się w relacjach z innymi. Ten sam materiał na podłodze może wyglądać różnie w zależności od tego, z jaką barwą go zestawimy!

Aranżacja salonu: jak rozmieścić lampy?

Podczas aranżacji salonu ważnym punktem jest wybór oświetlenia. Zacznij od sufitu. Zastanów się, czy w swoim salonie potrzebujesz lampy wiszącej centralnie (tak – jeśli np. postawisz pod nią stół; niekoniecznie – jeśli strefa jadalniana lub wypoczynkowa znajduje się 1–2 m dalej i planujesz oświetlić je od góry). Oświetlenie podsufitowe w salonie nie może razić oczu i przytłaczać. Polecamy klosze przymknięte i przysłonięte od dołu, lekkie optycznie. Punkty świetlne podsufitowe w salonie możesz zamontować też wzdłuż ciemnej ściany i aneksu kuchennego.

Oświetlenie ścienne w aranżacji salonu – w formie kinkietów czy listew – przyda się do rozjaśnienia dużych płaszczyzn, wnęk, fotogalerii, zabudowy meblowej i RTV. Nie zapomnij w salonie o lampie podłogowej i mniejszych stołowych lub nocnych. Postawisz je przy fotelu do czytania, stoliku kawowym, kredensie czy telewizorze.

30 zdjęć - miejsce na telewizor w salonie. Jak dobrać go do wielkości i aranżacji wnętrza  

Pomysły na kącik telewizyjny w salonie

A gdzie warto urządzić kącik TV? Najlepsze miejsce dla telewizora w salonie to ściana z dala od okna (nie naprzeciwko, bo odbijające się od ekranu promienie słoneczne utrudniają oglądanie telewizji). Sofa powinna znaleźć się vis-à-vis odbiornika, w odległości minimum trzech przekątnych ekranu. Na jakiej wysokości umieścić telewizor? Dobrze, jeśli środek ekranu wypada na poziomie oczu widza. Aby to ustalić, weź pod uwagę średni wzrost oglądających oraz wysokość siedziska sofy. Standardowo telewizory wiesza się 100–110 cm nad podłogą.

Do czego przymocować telewizor? Na przykład do specjalnego wysięgnika (sprawdź jego udźwig oraz zasięg ramienia w pionie i poziomie). Telewizor można też umieścić w zabudowie z płyt g-k (na ruszcie ze stalowych profili), co pozwala ukryć okablowanie. A może wolisz projektor w salonie? Gdzie go zamontować? Urządzenie do odtwarzania kina domowego zmieścisz np. w suficie podwieszanym – w windzie działającej na pilota, wysuwanej na czas projekcji i chowanej po niej.

GALERIE ZDJĘĆ: zobacz najciekawsze aranżacje salonu

Inspiracje i pomysły na aranżację salonu. Zobacz zdjęcia wnętrz z wystrojem w stylu nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim.

Ubezpieczenie mieszkania – większy komfort życia – warsztat online LINK4 | Konferencja Najważniejsze w domu – kuchnia i łazienka
Styl i komfort. Osłony okienne, które tworzą wyjątkowy klimat domu

PONADCZASOWE ROLETY I ŻALUZJE pozwolą dopasować dekorację okienną do stylu oraz funkcji pomieszczenia. Chcesz poznać nowe trendy? Prześledzić nowości produktowe? Zasięgnąć inspiracji, która pomoże całej rodzinie lepiej się zrelaksować i uzyskać bardziej regenerujący sen? Jeśli tak, koniecznie zajrzyj do naszej akcji specjalnej!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022