Szachownica kostkowata - Fritillaria meleagris

2022-03-28 22:27

Szachownica kostkowata to bylina cebulowa kwitnąca wiosną. Jej nazwa pochodzi od wzoru na płatkach kwiatów przypominającego szachownicę.

Szzchownica kostkowata
Autor: www.thinkstockphotos.com Szachownica kostkowata

Szachownica kostkowata ma wzniesiony pokrój, osiąga 20–40 cm wysokości. Kwitnie w kwietniu i maju. Dzwonkowate, zwisające kwiaty są białe, purpurowe lub różowe. Lancetowate, cienkie liście wyrastają z łodygi.

Szachownica kostkowata najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym bądź słonecznym, na glebach lekkich, żyznych, próchnicznych, wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie. Cebule szachownicy kostkowatej sadzi się do gruntu jesienią: pod koniec sierpnia i we wrześniu, na głębokość 6–8 cm, w odstępach około 15 cm.Szachownicę kostkowatą najczęściej rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych. Warto wykopać cebule szachownicy co 3–4 lata – najlepiej zrobić to w czerwcu, po kwitnieniu. Wtedy też należy oddzielić cebulki przybyszowe (sadzi się je jesienią).

Szachownica kostkowata znakomicie nadaje się do obsadzania brzegów oczek wodnych i strumyków, a także do sadzenia na rabatach bylinowych i skalniakach. Można ją także sadzić na trawnikach i pod krzewami. Nadaje się na kwiat cięty.Szachownice kostkowate rosnące dziko w Polsce są pod ochroną. Szachownica kostkowata jest rośliną trującą.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 20 cm - 40 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł szarozielona
Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy