Czosnek południowy = złocisty - Allium moly

2022-04-28 14:17

Czosnek południowy, znany też jako czosnek złocisty, to zimująca w gruncie bylina cebulowa z rodziny czosnkowatych (Allioideae). Pochodzi z Europy Południowej. To jeden z najniższych gatunków ozdobnych czosnków – dorasta zaledwie do 30 cm wysokości.

Czosnek południowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Czosnek południowy

Spis treści

  1. Czosnek południowy – uprawa i pielęgnacja
  2. Czosnek złocisty – zastosowanie

Częścią podziemną rośliny jest cebula (średnicy około 5 cm), z której wyrastają podłużne, szarozielone liście oraz pęd kwiatostanowy. Ozdobą rośliny są drobne, intensywnie żółte kwiaty zebrane na szczycie pędu w gęste baldachy (średnicy do 10 cm). Czosnek południowy kwitnie w maju (od połowy miesiąca) i czerwcu. Po przekwitnięciu liście żółkną i zasychają. Cała roślina charakterystycznie pachnie.

Czosnek południowy – uprawa i pielęgnacja

Czosnek południowy należy sadzić w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru, na stanowisku słonecznym (tu kwitnie najobficiej), ewentualnie półcienistym. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna (najlepiej z drenażem), bogata w wapń. Roślina nie znosi zalegającej w glebie wody, szczególnie w okresie spoczynku. W czasie suszy konieczne jest podlewanie.

Cebule czosnku złocistego sadzi się do gruntu we wrześniu lub październiku, na głębokość równą trzykrotnej wysokości, w odległości 8–10 cm od siebie. Cebule zimują w gruncie. Co kilka lat – w lipcu–sierpniu (po zaschnięciu liści) – cebule należy wykopać, przesuszyć, oczyścić, oddzielić małe cebulki przybyszowe od cebuli matecznej, przechować w przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej i posadzić na nowe miejsce w październiku. Przed kwitnieniem warto zasilać raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących. Nawożenie przerywamy po pojawieniu się pączków kwiatowych.

Czosnek złocisty jest mrozoodporny, choć może przemarzać w bezśnieżne zimy. Dlatego warto przykryć go na zimę warstwą liści lub słomy albo gałązkami drzew iglastych. Czosnek południowy rozmnaża się przez wysiew nasion (bezpośrednio po ich zebraniu) lub przez cebule przybyszowe.

Czosnek złocisty – zastosowanie

Czosnek złocisty to doskonała roślina na skalniaki, rabaty i kwietniki, szczególnie skomponowane z niskich bylin (także cebulowych). Nadaje się także do uprawy w pojemnikach oraz na kwiat cięty (trwałość – do 3 tygodni). Najlepiej prezentuje się posadzony w grupach. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Można go sadzić pod drzewami i krzewami.

Poznaj inne gatunki czosnków ozdobnych:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgtona
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość do 30 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną