Czosnek sztyletowaty - Allium siculum

2020-07-16 15:55

Czosnek sztyletowaty (syn. czosnek bułgarski) to roślina wieloletnia należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Spotyka się go w Europie Południowej oraz na Kaukazie.

Czosnek sztyletowaty
Autor: www.thinkstockphotos.com Czosnek sztyletowaty

Czosnek sztyletowaty ma pokrój wzniesiony. Osiąga 60-90 cm wysokości. Tworzy długie, równowąskie liście. Kwiaty są drobne, dzwonkowate, zebrane grupowo po kilkanaście na szczytach pędów kwiatostanowych w luźne wiechy. Mają barwę biało-różową lub kremowo-różowo-zieloną. Czosnek sztyletowaty kwitnie od maja do czerwca.

Czosnek sztyletowaty najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. Dobrze radzi sobie także w lekkim zacienieniu. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne. Wytrzymuje mrozy (okazy zaleca się okrywać w chłodniejszych rejonach Polski). Wysadza się go od września do października na głębokości 8-10 cm. W czasie sezonu wegetacyjnego czosnek zaleca się podlewać (w okresie bezdeszczowym) i nawozić (kilkakrotnie – niewielkimi dawkami nawozów). Można go rozmnożyć przez oddzielenie cebul przybyszowych. Co 2-3 lata roślinę warto przenieść w inne miejsce.

Czosnek sztyletowaty warto wykorzystać do tworzenia niesztampowych rabat lub dekoracji oczek wodnych. Roślinę cechuje oryginalny wygląd kwiatów. Pełni także inną ważną rolę – odstrasza szkodniki. Nadaje się na kwiat cięty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa
Wysokość 45 cm - 60 cm
Barwa kwiatów kremoworóżowa