Czosnek sztyletowaty - Allium siculum

2020-07-16 15:55

Czosnek sztyletowaty (syn. czosnek bułgarski) to roślina wieloletnia należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Spotyka się go w Europie Południowej oraz na Kaukazie.

Czosnek sztyletowaty
Autor: www.thinkstockphotos.com Czosnek sztyletowaty

Czosnek sztyletowaty ma pokrój wzniesiony. Osiąga 60-90 cm wysokości. Tworzy długie, równowąskie liście. Kwiaty są drobne, dzwonkowate, zebrane grupowo po kilkanaście na szczytach pędów kwiatostanowych w luźne wiechy. Mają barwę biało-różową lub kremowo-różowo-zieloną. Czosnek sztyletowaty kwitnie od maja do czerwca.

Czosnek sztyletowaty najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. Dobrze radzi sobie także w lekkim zacienieniu. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne. Wytrzymuje mrozy (okazy zaleca się okrywać w chłodniejszych rejonach Polski). Wysadza się go od września do października na głębokości 8-10 cm. W czasie sezonu wegetacyjnego czosnek zaleca się podlewać (w okresie bezdeszczowym) i nawozić (kilkakrotnie – niewielkimi dawkami nawozów). Można go rozmnożyć przez oddzielenie cebul przybyszowych. Co 2-3 lata roślinę warto przenieść w inne miejsce.

Czosnek sztyletowaty warto wykorzystać do tworzenia niesztampowych rabat lub dekoracji oczek wodnych. Roślinę cechuje oryginalny wygląd kwiatów. Pełni także inną ważną rolę – odstrasza szkodniki. Nadaje się na kwiat cięty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa
Wysokość 45 cm - 60 cm
Barwa kwiatów kremoworóżowa
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE