Czosnek karatawski - Allium karataviense

2021-01-26 20:55

Czosnek karatawski to niewysoka, ozdobna bylina cebulowa pochodzącą z Azji. Otrzymał nazwę od pasma górskiego Kara Tau w Kazachstanie, gdzie został znaleziony po raz pierwszy. W Europie jego uprawa znana jest od 1878 r.

Czosnek karatawski
Autor: Jolanta Piekarz Czosnek karatawski

Spis treści

  1. Czosnek karatawski - opis
  2. Czosnek karatawski - uprawa
  3. Czosnek karatawski - zastosowanie

Czosnek karatawski - opis

Z dużych cebul czosnku karatawskiego wyrastają dwa, rzadziej trzy eliptyczne i lejkowato ułożone liście o końcach lekko podwiniętych do środka. Mięsiste liście barwy niebieskozielonej z czerwoną obwódką mają metaliczny połysk i długo pozostają dekoracyjne, nawet po przekwitnięciu kwiatów.

Czosnek karatawski przede wszystkim zachwyca regularnie okrągłymi kwiatostanami. Na sztywnych łodygach 15-25 cm wysokości rozkwitają kuliste kwiatostany o średnicy 5-7 cm, złożone z drobniutkich, szarobiałych kwiatków. Płatki kwiatków ozdobione są różowym paskiem po środku. Kwitnienie czosnku karatawskiego przypada na maj i czerwiec. Kwiaty są na początku szarobiałe, z czasem rozkwitania różowieją.

>>Przeczytaj też: Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

Czosnek karatawski - uprawa

Czosnek karatawski jest całkowicie mrozoodporny. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Nie ma dużych wymagań co do wilgotności gleby. Latem należy go regularnie podlewać, niezbyt obficie, by nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych. Gleba powinna być przepuszczalna, spulchniona i bogata w wapń. Wiosną czosnek karatawski możemy zasilić nawozem wieloskładnikowym  w dawce 20 g/m3. Cebule czosnku karatawskiego sadzi się jesienią (wrzesień-październik) na głębokość 15-20 cm, w rozstawie co 20 cm. Raz posadzony czosnek karatawski może rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu, jednak zaleca się zmianę jego stanowiska co 3-4 lata. Wtedy też  możemy przeprowadzić rozmnażanie rośliny przez podział cebul. Rozmnażanie przeprowadzamy latem po przekwitnięciu i uschnięciu liści. Od cebuli głównej oddziela się cebule przybyszowe, które następnie oczyszcza się i przechowuje w suchym i ciemnym miejscu. Na jesieni sadzimy cebule do gruntu. Kwitnienie z cebul przybyszowych następuje po 2-3 latach. Przekwitnięte kwiatostany usuwamy, aby nie osłabiać cebul. Czosnek karatawski można też rozmnażać przez nasiona, ale jest to sposób bardziej czasochłonny.

Czosnek karatawski - zastosowanie

Ze względu na wręcz idealny kulisty kształt kwiatów, warto eksponować czosnek karatawski umieszczając go na pierwszym planie rabaty. Można posadzić go pojedynczo lub komponować w małych grupach po 3-5 sztuki lub tworzyć z niego obwódki. Czosnek karatawski ze względu na niewielkie wymagania siedliskowe szczególnie polecany jest na skalniaki bądź do alpinarium. Czosnek karatawski sadzi się także na rabatach naturalistycznych, np. żwirowych, w kompozycji z innymi gatunkami czosnków ozdobnych czy z niskimi odmianami traw ozdobnych, np. z kostrzewami czy turzycami. Dobrze prezentuje się posadzony na trawniku lub w pojemnikach czy skrzynkach balkonowych z innymi wiosennymi roślinami cebulowymi takimi jak tulipany, hiacynty czy narcyzy.

Czosnek karatawski jest rośliną miododajną, przyciągającą pszczoły i motyle. Jego lekko cebulowy zapach odstrasza szkodniki, co jest szczególnie korzystne dla roślin posadzonych w jego sąsiedztwie. Zarówno kwiatostany, jak i owocostany czosnku karatawskiego można ścinać i układać w bukiety, które długo postoją w wazonie. Czosnek karatawski dostępny jest także w odmianach: ‘Red Globe’ o prawie purpurowych kwiatach czy ‘Ivory Queen’ o kwiatach barwy czysto białej.

Poznaj inne czosnki ozdobne:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 25 cm
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielononiebieska
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa
Nasi Partnerzy polecają