Czosnek olbrzymi - Allium giganteum

2022-03-24 12:52

Czosnek olbrzymi to wieloletnia roślina cebulowa pochodzącą z Himalajów. Oryginalnym pokrojem czosnek olbrzymi intryguje wielu miłośników roślin.

Spis treści

  1. Czosnek ozdobny: kwiat czosnku
  2. Czosnek olbrzymi uprawa
  3. Czosnek olbrzymi zastosowanie
  4. Czosnek olbrzymi odmiany

Czosnek ozdobny: kwiat czosnku

Wyjątkową ozdobą czosnku olbrzymiego są ogromne, fioletowe, kuliste kwiatostany na wysokiej łodydze. Z cebul czosnku olbrzymiego około 7 cm średnicy na wiosnę wyrastają równowąskie, długie (45 cm) liście, tworzące niebieskozielone pióropusze. Kwiatostany pojawiają się na wyprostowanej, bezlistnej łodydze, która może mieć nawet ponad 1 m wysokości. Drobniutkie fioletowe  kwiaty ułożone są bardzo gęsto w kształtną kulę średnicy 12-15 cm. Okres kwitnienia czosnku olbrzymiego trwa od maja do sierpnia

Czosnek olbrzymi uprawa

Czosnek olbrzymi jest mrozoodporny i nieskomplikowany w uprawie. Wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienistego (lecz wtedy słabiej kwitnie). Należy zapewnić mu żyzną, umiarkowanie wilgotną i dobrze przepuszczalną glebę o odczynie lekko zasadowym. Zarówno dobra będzie gleba piaszczysta, jak i piaszczysto-gliniasta. W czasie wzrostu roślinę możemy nawozić nawozem wieloskładnikowym.

W suche i gorące lato należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Cebule nie wymagają corocznego wykopywania, jednak po kilku latach zaleca się ich wykopanie i wymianę gleby lub przesadzenie cebul w inne miejsce. Cebulki czosnku olbrzymiego sadzi się do gruntu jesienią (najlepiej we wrześniu). 

Aby rozmnażać czosnek olbrzymi należy najpóźniej w trzecim roku po posadzeniu wykopać cebule i odłączyć od nich cebulki przybyszowe. Cebule czosnku olbrzymiego wykopujemy latem po uschnięciu liści, oczyszczamy i przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu, by na jesieni (wrzesień–październik) ponownie posadzić je do gruntu na głębokość około 20 cm. Po 2-3 latach powinniśmy się spodziewać pierwszego kwitnienia z cebul przybyszowych.

Po przekwitnięciu czosnku olbrzymiego należy usunąć kwiatostany, aby nie dopuścić do zawiązania nasion co w konsekwencji prowadzi do osłabienia cebuli. Wadą czosnku olbrzymiego jest szybkie zamieranie liści latem, gdy przypada okres pełni kwitnienia. Rozwiązaniem może być posadzenie czosnku olbrzymiego w kompozycji z roślinami zasłaniającymi  jego obumierające liście, np. kostrzewą, santoliną cyprysikowatą, szałwią lekarską czy nachyłkiem okółkowym.

Czosnek olbrzymi zastosowanie

Czosnek olbrzymi często sadzi się na rabatach żwirowych, na których najpiękniej prezentuje się w grupie. Czosnek olbrzymi nadaje się zarówno do naturalistycznego ogrodu na rabaty o swobodnym charakterze, jak i do kompozycji uporządkowanych, np. w połączeniu  ze strzyżonym żywopłotem bukszpanowym.

Czosnek olbrzymi ciekawie wygląda na rabacie z roślinami, które harmonizują z jego pokrojem, takimi jak: złotnica żółta, pustynnik himalajski, lilia, tulbagia fioletową czy inne gatunki i odmiany czosnków i szczypiorków ozdobnych. Czosnek olbrzymi wydziela charakterystyczny zapach, dzięki któremu cebule nie są atakowane m.in. przez nornice.

Czosnek olbrzymi odmiany

W sprzedaży można znaleźć odmiany czosnku olbrzymiego o kwiatach białych (‘White Giant’, ‘Mont Blanc’, ‘Mount Everest’). Z kolei odmiany ‘Goliath’, ‘Gladiator’, ‘Globemaster’ o fioletowych kwiatach osiągają średnicę kwiatostanu nawet 30 cm. Czosnek olbrzymi uprawiany jest także na kwiat cięty do żywych i suchych bukietów.

Poznaj inne gatunki czosnków ozdobnych:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Wysokość 80 cm - 1,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wyprostowany
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy