Czosnek olbrzymi - Allium giganteum

2020-12-19 21:40 Z.B.

Czosnek olbrzymi to wieloletnia roślina cebulowa pochodzącą z Himalajów. Oryginalnym pokrojem czosnek olbrzymi intryguje wielu miłośników roślin.

Czosnek ozdobny: kwiat czosnku

Wyjątkową ozdobą czosnku olbrzymiego są ogromne, fioletowe, kuliste kwiatostany na wysokiej łodydze. Z cebul czosnku olbrzymiego około 7 cm średnicy na wiosnę wyrastają równowąskie, długie (45 cm) liście, tworzące niebieskozielone pióropusze. Kwiatostany pojawiają się na wyprostowanej, bezlistnej łodydze, która może mieć nawet ponad 1 m wysokości. Drobniutkie fioletowe  kwiaty ułożone są bardzo gęsto w kształtną kulę średnicy 12-15 cm. Okres kwitnienia czosnku olbrzymiego trwa od maja do sierpnia

>>Przeczytaj też: Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

Czosnek olbrzymi uprawa

Czosnek olbrzymi jest mrozoodporny i nieskomplikowany w uprawie. Wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienistego (lecz wtedy słabiej kwitnie). Należy zapewnić mu żyzną, umiarkowanie wilgotną i dobrze przepuszczalną glebę o odczynie lekko zasadowym. Zarówno dobra będzie gleba piaszczysta, jak i piaszczysto-gliniasta. W czasie wzrostu roślinę możemy nawozić nawozem wieloskładnikowym. W suche i gorące lato należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Cebule nie wymagają corocznego wykopywania, jednak po kilku latach zaleca się ich wykopanie i wymianę gleby lub przesadzenie cebul w inne miejsce. Cebulki czosnku olbrzymiego sadzi się do gruntu jesienią (najlepiej we wrześniu). 

Aby rozmnażać czosnek olbrzymi należy najpóźniej w trzecim roku po posadzeniu wykopać cebule i odłączyć od nich cebulki przybyszowe. Cebule czosnku olbrzymiego wykopujemy latem po uschnięciu liści, oczyszczamy i przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu, by na jesieni (wrzesień–październik) ponownie posadzić je do gruntu na głębokość około 20 cm. Po 2-3 latach powinniśmy się spodziewać pierwszego kwitnienia z cebul przybyszowych.Po przekwitnięciu czosnku olbrzymiego należy usunąć kwiatostany, aby nie dopuścić do zawiązania nasion co w konsekwencji prowadzi do osłabienia cebuli. Wadą czosnku olbrzymiego jest szybkie zamieranie liści latem, gdy przypada okres pełni kwitnienia. Rozwiązaniem może być posadzenie czosnku olbrzymiego w kompozycji z roślinami zasłaniającymi  jego obumierające liście, np. kostrzewą, santoliną cyprysikowatą, szałwią lekarską czy nachyłkiem okółkowym.

Czosnek olbrzymi zastosowanie

Czosnek olbrzymi często sadzi się na rabatach żwirowych, na których najpiękniej prezentuje się w grupie. Czosnek olbrzymi nadaje się zarówno do naturalistycznego ogrodu na rabaty o swobodnym charakterze, jak i do kompozycji uporządkowanych, np. w połączeniu  ze strzyżonym żywopłotem bukszpanowym. Czosnek olbrzymi ciekawie wygląda na rabacie z roślinami, które harmonizują z jego pokrojem, takimi jak: złotnica żółta, pustynnik himalajski, lilia, tulbagia fioletową czy inne gatunki i odmiany czosnków i szczypiorków ozdobnych.Czosnek olbrzymi wydziela charakterystyczny zapach, dzięki któremu cebule nie są atakowane m.in. przez nornice.

Czosnek olbrzymi odmiany

W sprzedaży można znaleźć odmiany czosnku olbrzymiego o kwiatach białych (‘White Giant’, ‘Mont Blanc’, ‘Mount Everest’). Z kolei odmiany ‘Goliath’, ‘Gladiator’, ‘Globemaster’ o fioletowych kwiatach osiągają średnicę kwiatostanu nawet 30 cm. Czosnek olbrzymi uprawiany jest także na kwiat cięty do żywych i suchych bukietów.

Poznaj inne gatunki czosnków ozdobnych:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Wysokość 80 cm - 1,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wyprostowany
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021