Czosnek główkowaty - Allium sphaerocephalon

2021-06-11 10:45

Czosnek główkowaty to roślina cebulowa należąca do rodziny czosnkowatych (Allioideae). Roślina rośnie dziko na wielu kontynentach. W Polsce w środowisku naturalnym można ją spotkać na Wyżynie Małopolskiej.

Czosnek główkowaty
Autor: GettyImages Czosnek główkowaty

Czosnek główkowaty ma wzniesiony pokrój i dorasta do 60 cm wysokości. Wytwarza długie, półkoliste, mięsiste liście. Czosnek główkowaty kwitnie w lipcu. Jego kuliste kwiatostany o średnicy 3-4 cm mają różową, purpurową lub czerwonofioletową barwę.

Czosnek główkowaty lubi słoneczne stanowiska i niezbyt ciężkie, piaszczysto-gliniaste lub gliniaste gleby, głęboko uprawione. Roślina ma niewielkie wymagania pokarmowe i w zasadzie nie wymaga nawożenie. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne. To gatunek mrozoodporny – na obszarze całego kraju. Cebule czosnku główkowatego powinno się sadzić jesienią (we wrześniu lub październiku), na głębokość 10 cm, odległość cebul przy sadzeniu: 20 cm. Przez kilka lat roślina może być uprawiana w jednym miejscu. Na suchych glebach i podczas suszy powinno się ją podlewać. W chłodne, wilgotne lata może być porażana przez choroby grzybowe. Zasychanie liści w czasie kwitnienia to proces naturalny.

Czosnek główkowaty warto uprawiać na rabaty w kompozycji z innymi bylinami, roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Dobrze prezentuje się sadzony na trawniku w większej grupie. Roślina odstrasza niektóre szkodniki, dlatego warto go uprawiać nawet w warzywniku. Nadaje się na kwiat cięty. Kwiaty długo zachowują trwałość w wazonie. Można je także zasuszyć i wykorzystać do zimowych kompozycji florystycznych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby

średnio wilgotna

Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 60 cm
Termin kwitnienia VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE