Begonia królewska - Begonia rex

2021-12-28 14:47

Begonia królewska to roślina doniczkowa, której liście mogą mieć wiele kolorów: od zielonego przez srebrzysty, aż do czerwonego i bordowego oraz różnobarwne wzorki. Niekiedy zakwita, ale kwiatki są niepozorne.

Begonia królewska
Autor: GettyImages Begonia królewska

Begonia królewska potrzebuje stanowiska półcienistego, z dala od bezpośredniego słońca, które może uszkadzać liście. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Może to być uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z niewielką domieszką piasku. Konieczny jest drenaż.

Begonię królewską należy podlewać umiarkowanie, niewielkimi dawkami wody; kolejny raz gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nieco przeschnie. Roślina nie znosi zalewania (dlatego po każdy podlewaniu należy wylać nadmiar wody z podstawki), jest jednak wrażliwa na suszę. Lubi wysoką wilgotność powietrza, ale nie lubi zraszania (mogą pojawiać się plamy na liściach i zagniwać). Najlepiej postawić roślinę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale tak, aby dno doniczki nie dotykało lustra wody) – szczególnie ważne jest to zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Roślina nie lubi przestawiania i przeciągów, nie należy jej też nabłyszczać.

Begonię królewską należy zasilać niewielkimi dawkami nawozów dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Roślinę przesadza się wiosną, gdy korzenie rośliny całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Starajmy się to robić jak najrzadziej i ostrożnie, bo liście są bardzo delikatne, kruche, mogą się łamać już przy najmniejszym dotyku.

Begonię królewską rozmnaża się przez podział rośliny (najlepiej przy przesadzaniu) lub przez sadzonki liściowe (można wykorzystać te, które przypadkiem nam się ułamią). Pojedynczy liść delikatnie nacięty w kilku miejscach na spodniej stronie (należy naciąć większe nerwy) rozkładamy na płasko na wilgotnym podłożu w nowej doniczce i mocujemy do podłoża na przykład cienkimi drucikami, tak by miejsca nacięcia stykały się z podłożem. Doniczkę okrywamy przezroczystą torebką foliową lub kawałkiem szkła, aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza. W miejscach nacięć wyrosną młode rośliny.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 40 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł srebrzysta
Barwa liści/igieł wielobarwna
Barwa liści/igieł bordowa
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe