Begonia Masona - Begonia masoniana

2021-11-26 14:03

Begonia Masona należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać m.in. w Chinach oraz Nowej Gwinei. W Polsce ze względu na klimat uprawiana jest jako roślina pokojowa.

Begonia Masona
Autor: www.thinkstockphotos.com Begonia Masona

Begonia Masona osiąga 30-60 cm wysokości. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Liście begonii Masona są duże, chropowate, owłosione, z brązowym wzorem (często przypominającym niemiecki Krzyż Żelazny - stąd angielska nazwa rośliny „iron cross begonia”). W pomieszczeniach kwitnie rzadko i nieregularnie. Kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej.

Begonię Masona najlepiej uprawiać w miejscu lekko zacienionym – wtedy wytwarza atrakcyjnie zabarwione liście. Może to być parapet okna południowego lub stanowisko nieco bardziej oddalone od „źródła” światła. Nie można uprawiać jej w pełnym słońcu (parapet południowy), wtedy blaknie i szybko przysycha. Nie lubi także zanieczyszczenia powietrza, np. oparów z kuchenki. Optymalne podłoże do uprawy begonii Masona to żyzny torf wymieszany z piaskiem. Warto zapewnić przy tym warstwę drenażową (około 1/3 donicy). Roślina lubi małe pojemniki.

Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, także w czasie zimy. Wymaga regularnego podlewania, jednak należy unikać nadmiaru wody. Zalewanie begonii objawia się szybkim gniciem mięsistych kłączy.

Nawożenie można stosować od wiosny do końca lata. Najlepiej stosować nawozy o niewielkiej zawartości azotu i wapnia. W szczególności begonię trzeba chronić przed chorobami grzybowymi. Objawami mogą być nienaturalne plamy na liściach. Begonię Masona można rozmnożyć przez podział kęp. Zimą liście mogą zamierać. Należy wtedy mocno ograniczyć podlewanie. Po kilku tygodniach okaz zregeneruje się.

Begonia Masona to ciekawa dekoracja wnętrz. Jej zaletą są oryginalne liście. Można ją uprawiać na parapecie, w oddaleniu od okna, na regale lub kwietniku. Przez lato może być wystawiona na zewnątrz, np. na zacieniony taras lub balkon.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 30 cm - 60 cm
Podlewanie średnio
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-brązowa
Barwa kwiatów czerwono-żółto-zielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE