Lewkonia letnia - Matthiola incana

2020-07-16 15:48

Lewkonie to urocze i pięknie pachnące kwiaty rabatowe, które dość często spotyka się w przydomowych ogrodach.

Lewkonia letnia
Autor: photos.com Lewkonia letnia

Spis treści

  1. Lewkonie – kwiaty
  2. Lewkonia letnia – opis
  3. Lewkonia uprawa z nasion

Lewkonie – kwiaty

Lewkonia należy do rodziny kapustowatych, dlatego trzeba pamiętać, aby nie sadzić ich na stanowiskach zajmowanych wcześniej przez inne kapustne.Lewkonie w naszym kraju uprawia się jako rośliny jednoroczne z siewu lub z rozsady. Znane jest około 50 gatunków lewkonii, z których znaczenie uprawowe ma lewkonia letnia oraz lewkonia długopłatkowa (dwuroga lub dwurożna), popularnie zwana maciejką.

Lewkonia letnia – opis

Lewkonia letnia ma dość grube pędy i spore, jasnozielone, owalne liście. Forma wyjściowa tej rośliny charakteryzuje się pojedynczymi kwiatami, zebranymi na szczycie pędu w kłosowe kwiatostany, ale prace hodowlane doprowadziły do utworzenia mnóstwa przepięknych odmian o pełnych kwiatach w rozmaitych kolorach (białe, kremowe, żółte, liliowe, czerwone, różowe, fioletowe, bordowe). Wyróżnia się wśród nich odmiany wielopędowe, doskonałe na rabaty oraz jednopędowe, idealne na kwiat cięty (w wazonie dłużej utrzymują świeżość, jeśli zostaną w nim umieszczone razem z korzeniami). Wysokość roślin również uzależniona jest od odmiany, dlatego lewkonie letnie mogą dorastać zarówno do około 20 cm, jak i do ponad pół metra. Lewkonia letnia najlepiej rośnie w glebach żyznych, próchniczych, koniecznie bogatych w wapń. Należy uprawiać ją na stanowisku słonecznym, a podłoże stale utrzymywać wilgotne.

Lewkonia uprawa z nasion

Nasiona lewkonii wysiewa się wczesną wiosną np. do skrzynek w przepuszczalne podłoże. Wyrosłe z nasion siewki należy przepikować, najlepiej do małych doniczek. Sadzonki wysadzamy do gruntu w maju, w rozstawie około 40 cm. Wysadzone rośliny należy systematycznie odchwaszczać.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 20 cm - 60 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów kremowa
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów bordowa
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów liliowa
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Nasi Partnerzy polecają