Heliotrop - Heliotropium

2020-07-16 15:52
Heliotrop
Autor: Maria Muszalska Heliotrop

Heliotrop jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Uprawiane odmiany wyrastają do wysokości 50 cm. Pędy rośliny są silnie rozgałęzione, liście jajowato lancetowate o długości 12 cm i szerokości 4 cm. Blaszka liściowa jest silnie pomarszczona i szorstko owłosiona.

Heliotrop kwitnie od lipca aż do nadejścia mrozów. Małe, ciemnofioletowe kwiaty roztaczają zapach wanilii i są zebrane w sierpowato wygięte kłosy (a kłosy – w baldachogrona). Kwiaty zmieniają swoje ustawienie zależnie od położenia słońca („wykręcają się” do słońca).Heliotrop wysadza się po 20 V lub na początku VI w rozstawie 20 x 25 cm. W ogrodach stosuje się go na rabaty, ale także znakomicie nadaje się do obsadzania mis lub donic, także do skrzynek balkonowych. Najlepiej rośnie w mieszance ziemi kompostowej, liściowej, piasku i torfu zmieszanych w stosunku 3:1:1:1. Heliotrop jest wrażliwy na mrozy i dlatego nie zimuje w naszym klimacie.Heliotrop można rozmnażać przez sadzonki pędowe pobrane z roślin matecznych przechowanych przez zimę w temperaturze 12–15°C. Aby się ukorzeniły sadzonki wymagają temperatury 20–22°C. Po ukorzenieniu wysadza się je do doniczek. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiły dobrze jest przyciąć kilkakrotnie pędy wierzchołkowe.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość do 50 cm
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VII - XI
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój nieregularny
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021