Fiołek wonny - Viola odorata

2020-07-16 15:53

Fiołek wonny to popularna bylina z rodziny fiołkowatych Violaceae. Występuje w stanie dzikim w Europie, także w Polsce (na nizinach i w niższych położeniach górskich). Gatunek uprawiany i często dziczejący.

Fiołek wonny
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Fiołek wonny

Fiołek wonny osiąga zaledwie 5–10 cm wysokości. Tworzy podziemne kłącza. Ma intensywnie pachnące, fioletowe lub białe kwiaty. Kwitnie w kwietniu i maju. Powtarza kwitnienie jesienią. Liście są zielone, omszone, od spodu błyszczące, nerkowate lub jajowate, u nasady sercowate.

Fiołek wonny stosuje się na rabatach, można tworzyć z niego obwódki, nadaje się do ogródków skalnych, a także jako kwiat cięty do miniaturowych bukiecików. Ze względu na to, że silnie się rozrasta i ma płożący pokrój, doskonale nadaje się jako roślina okrywowa.Jest rośliną półzimozieloną – część liści pozostaje do wiosny.

Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Lubi stanowisko cieniste lub półcieniste. Podłoże, najlepiej gleba próchniczna, powinno być przeciętnie wilgotne.

Olejek eteryczny pozyskiwany z fiołka wonnego jest używany w kosmetyce, m.in. w perfumach (nuta serca).

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość 5 cm - 10 cm
Kategoria Byliny
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE