Pnącza na balkon - groszek pachnący (Lathyrus odoratus). Idealna roślina do romantycznej aranżacji balkonu

2024-02-19 11:08

Groszek pachnący zachwyca slicznymi kwiatami o delikatnym zapachu. Można go z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonie bądź tarasie. Czy jest trudny w uprawie?

Spis treści

  1. Groszek pachnący - jak wygląda i kiedy kwitnie?
  2. Jak i kiedy siać groszek pachnący?
  3. Groszek pachnący uprawa
  4. Groszek pachnący na balkonie

Groszek pachnący jest pnącą rośliną jednoroczną z rodziny motylkowatych (Leguminosae). Pochodzi z Europy Południowej (z Sycylii). W ogrodzie sadzi się go przy ogrodzeniach, kratkach, pergolach, można także w różnych pojemnikach i skrzynkach balkonowych. Znakomicie nadaje się na kwiat cięty. 

Groszek pachnący - jak wygląda i kiedy kwitnie?

Groszek pachnący tworzy pędy osiągające od 50 do 150 cm długości. Ma cienką, kanciastą, nieznacznie oskrzydloną łodygę, z wąsami służącymi do czepiania się podpór. Liście są pierzaste.

Groszek pachnący kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Kwiaty mają budowę typową dla rodziny motylkowatych (górny płatek zwany żagielkiem, 2 boczne – skrzydełka, płatek dolny – tzw. łódeczka), są silnie pachnące, osadzone w nielicznych gronach. Barwa kwiatów groszku pachnącego może być różna, w sprzedaży dostępnych jest wiele odmian uprawnych.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Jak i kiedy siać groszek pachnący?

Groszek pachnący wysiewa się najpóźniej do połowy kwietnia wprost do gruntu, po 2–3 nasiona w jedno miejsce, w rozstawie 50–60 cm x 8–10 cm. Nasiona można wysiewać również wcześniej (w lutym–marcu) do skrzynek lub doniczek, które przetrzymuje się w szklarni lub w inspekcie. Rozsadę wysadza się do gruntu z bryłą ziemi.

Groszek pachnący uprawa

Groszek pachnący wymaga gleby żyznej, próchniczej, wapiennej, o pH 7,0–7,5, głęboko uprawionej i lekko wilgotnej. Należy ją przygotować jesienią dodając obornik bydlęcy, wapń, fosfor i potas (nawóz potasowy nie może zawierać chloru). Stanowisko powinno być słoneczne.

Gdy rośliny rozpoczynają intensywny wzrost, należy je podsypać ziemią i rozciągnąć druty lub sznurki, wzdłuż których mogą piąć się w górę. Podczas wegetacji groszek wymaga dokarmiania, a w lata suche – nawadniania. Gdy rośliny mają 10–15 cm wysokości, należy je przyciąć, aby lepiej się rozkrzewiły. Tworzenie się nasion hamuje kwitnienie, dlatego aby utrzymać długo kwitnące rośliny, konieczne jest usuwanie pędów z przekwitłymi kwiatami.

Groszek pachnący na balkonie

Groszek pachnący z łatwością wspina się po podporach, takich jak barierki balkonu lub tarasu. Wprowadza romantyczny klimat w aranżacji letniego salonu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Nasi Partnerzy polecają