Starzec popielny - Senecio cineraria

2020-07-16 15:40 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Starzec popielny jest rośliną wieloletnią niezimującą w gruncie. W naszych warunkach klimatycznych często przemarza i dlatego zazwyczaj uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny astrowatych Asteraceae, pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Rośliny osiągają 40–80 cm wysokości, ich pędy są obficie ulistnione, w dolnej części rozgałęzione.

Starzec kwiat – opis

Starzec – roślina ozdobna z liści

Liście są dekoracyjne, pierzaste o odcinkach głęboko wcinanych, szarozielone, kutnerowato owłosione. Odmiany ogrodowe są niższe od gatunku i mają delikatniejsze liście.
Kwiatostany – koszyczki są bardzo drobne, żółte, zebrane w baldachogrona. Kwiaty nie są zbyt dekoracyjne.

Starzec popielny – uprawa

Starzec popielny dobrze rośnie prawie na każdej glebie. Wymaga słonecznego stanowiska, ponieważ tylko wtedy liście będą jasne i srebrzyste. To ozdobna roślina rabatowa – stosuje się go na obwódki rabat i kwietniki dywanowe (kwiaty mrozy).

Starzec srebrzysty – rozmnażanie

Starce rozmnaża się go przez sadzonki pędowe lub przez nasiona wysiewane w marcu w szklarni. Siewki pikuje się pojedynczo do doniczek, a na miejsce stałe sadzi się w pierwszej połowie V. Można też rozmnażać starca przez sadzonki pędowe. W tym celu należy roślinę mateczną przetrzymać przez zimę w zimnym pomieszczeniu i na początku lutego ukorzenić pędy.

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Wilgotność gleby
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 40 cm - 80 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój nieregularny
Barwa liści/igieł zielonoszara