Hiacynty w doniczce. Jak dbać o hiacynty w domu?

2024-02-16 21:38

Hiacynty to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które wiosną zdobią nasze ogrody i domy. Do dekoracji wnętrz najczęściej wykorzystywane są hiacynty w doniczkach. Jak pielęgnować hiacynty w domu, co zrobić z roślinami po przekwitnięciu, jak pędzić hiacynty? Pomysły na piękne kompozycje z hiacyntami.

Spis treści

  1. Hiacynty – opis rośliny
  2. Uprawa hiacynta w doniczce
  3. Co zrobić z hiacyntem po przekwitnięciu?
  4. Pędzenie hiacyntów
  5. Wiosenne dekoracje z hiacyntów
  6. Dekoracje z hiacyntów w domu. Inspiracje
  7. Szafirki w doniczkach. Najładniejsze kwiaty cebulowe

Hiacynt (łac. Hyacinthus) to roślina cebulowa, która kwitnie wiosną. Roślina pochodzi z Azji Mniejszej, ale w naszym kraju znakomicie się zadomowiła i jest uprawiana od lat.

Hiacynty – opis rośliny

Hiacynt tworzy cebulę, z której wyrasta pęd kwiatostanowy oraz otaczające go wąskie liście długości 20–35 cm. Kwiaty hiacynta zebrane są w okazałe groniaste kwiatostany. Liczba kwiatów w gronie zależy od wielkości cebuli i waha się między 15 a 20.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian hiacynta, które różnią się od siebie przede wszystkim kolorem kwiatów – może on być biały, żółty, pomarańczowy, łososiowy, fioletowy, różowy, czerwony bądź niebieski. Kwiaty charakteryzują się intensywnym zapachem, który często jest określany jako duszący i ciężki.

Uprawa hiacynta w doniczce

Hiacyntom doniczkowym najlepiej zapewnić temperaturę w granicach 16 a 20 st. C, dlatego ustawmy je z dala od kaloryferów oraz miejsc narażonych na przeciągi. Stanowisko powinno być jasne, najkorzystniej gdy jest to światło rozproszone!

Pełne słońce nie jest wskazane. Hiacynty należy regularnie podlewać, najlepiej wodą odstaną o temperaturze pokojowej. Podłoże w doniczce powinno być stale umiarkowanie wilgotne, nie wolno dopuszczać do całkowitego wyschnięcia ziemi. Roślina nie potrzebuje nawożenia.

Co zrobić z hiacyntem po przekwitnięciu?

Kwitnące hiacynty w doniczkach możemy kupić od końca zimy (luty) do mniej więcej połowy wiosny (kwiecień). Zazwyczaj gdy rośliny przekwitną, wyrzucamy je, bo nie wiemy, co z nimi zrobić. Nie róbmy tego! Możemy przecież cieszyć się pięknymi kwiatami hiacyntów także w kolejnych latach. Wystarczy tylko odpowiednio zaopiekować się ich cebulami.

Gdy kwiaty hiacyntów przekwitną, obetnijmy pęd kwiatostanowy u nasady i przenieśmy roślinę w miejsce, w którym nie będzie nam przeszkadzała. Podlewajmy roślinę nadal – choć oszczędnie – aż do czasu, gdy liście zżółkną. W tym okresie w cebuli gromadzą się substancje zapasowe, które zostaną wykorzystane przez roślinę w następnym roku.

Jeśli przestaniemy podlewać zbyt wcześnie, to cebula hiacynta będzie miała mniejszy przyrost, a co za tym idzie, kwiaty w przyszłym roku będą mniej dorodne. Gdy liście już zaschną, zaprzestajemy podlewania, po przesuszeniu podłoża wyjmujemy cebule hiacyntów z doniczki i przechowujemy je w miejscu suchym i przewiewnym. Można je posadzić ponownie jesienią: albo ponownie do donic, albo do gruntu w ogrodzie.

Pędzenie hiacyntów

Jeśli chcemy cieszyć się zimą kwitnącymi hiacyntami, możemy spróbować samodzielnego ich pędzenia. W tym celu cebule hiacynta sadzimy we wrześniu–październiku do niewielkich doniczek wypełnionych piaszczystym, przepuszczalnym podłożem. Wierzchołki cebul powinny wystawać około 1–2 cm nad powierzchnię ziemi.

Tak posadzone cebule należy jednorazowo podlać i przechowywać w chłodnym (ok. 10 st. C) pomieszczeniu 6–8 tygodni, aż do ukorzenienia się cebul. Gdy zaczną wyrastać liście, należy na nie założyć stożek zrobiony z papieru i trzymać go aż do pojawienia się pąków kwiatowych. Wtedy stożek zdejmujemy, przenosimy rośliny do cieplejszego miejsca i zaczynamy podlewanie. Cebule hiacyntów można też pędzić w wodzie, np. w szklanych naczyniach.

Cebulkę umieszczamy w naczyniu i przenosimy do chłodnego pomieszczenia. Poziom wody musi być tuż pod piętką cebuli (jeśli cebula nawet częściowo będzie zanurzona w wodzie, może zacząć zagniwać). Cebula szybko wytworzy korzenie, które dosięgną wody. Zakrywamy roślinę stożkiem z papieru do czasu pojawienia się pąków kwiatowych.

Wiosenne dekoracje z hiacyntów

Z kwitnących hiacyntów można wyczarować wyjątkowe roślinne dekoracje. Najczęściej używamy do nich hiacynty w doniczkach. Kwitnące egzemplarze kupujemy w kwiaciarniach lub – coraz częściej – w marketach. Oferta handlowa hiacyntów z roku na rok jest coraz bogatsza. Obok najczęściej sprzedawanych hiacyntów o kwiatach różowych i niebieskich, coraz częściej spotkać można hiacynty żółte, białe i pomarańczowe!

Najłatwiej wstawić pojedynczą kwitnącą roślinę do dekoracyjnej osłonki, dodać delikatny ozdobny element, na przykład piórko czy gałązkę bazi i gotowe! Ważne tylko, by osłonka nie przesłaniała piękna kwiatu i była dobrana do jego koloru. Innym pomysłem jest wstawienie kilku bądź nawet kilkunastu roślin do szerokiej misy, którą następnie wypełniamy zielonym mchem. Hiacynty można z powodzeniem łączyć w aranżacjach z innymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną: krokusaminarcyzamiszafirkami czy tulipanami.

Dekoracje z hiacyntów w domu. Inspiracje

Szafirki w doniczkach. Najładniejsze kwiaty cebulowe

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?
Zrób to sam: świece ozdobne – łatwa i efektowna dekoracja DIY