Krokus - Crocus sp.

2022-04-28 14:15

Krokusy są jednymi z najwcześniej kwitnących wiosną roślin. Ich nazwa łacińska pochodzi od ich nazwy starogreckiej – krokos. Należą do wieloletnich roślin bulwiastych. Najpopularniejsze w uprawie są krokusy wielkokwiatowe.

Krokus
Autor: GettyImages Krokus

Spis treści:

Opis krokusa

Krokus (zwany również szafranem) należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) i rośnie dziko w Europie na górskich łąkach, m.in. w Tatrach, Alpach i Pirenejach. Większość odmian krokusów ma barwę fioletową, chociaż można spotkać również krokusy białe, żółte lub wielobarwne. 

W Polsce na obszarze Tatr, Gorców i Beskidów występuje krokus spiski, który jest pod ochroną.

Krokus - kwiat

Krokus zakwita w marcu – czasem wtedy, gdy jeszcze leży śnieg. Kwiaty i liście wyrastają wprost z niewielkich bulw przybyszowych, pokrytych charakterystycznymi siateczkowatymi łuskami. Wąskie liście rosną silnie dopiero po kwitnieniu. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą, mogą być także dwubarwne (paskowane).

Krokusy - uprawa

Krokusy wymagają gleby próchniczej, łatwo nagrzewającej się, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym (źle znoszą nadmiar wapnia). Na glebie lekkiej, piaszczysto-gliniastej i jałowej przyrosty bulw są niewielkie i rośliny mogą nie zakwitnąć. Krokus najlepiej rośnie na słonecznym bądź lekko ocienionym stanowisku.

Kiedy sadzić krokusy?

Bulwy krokusów należy sadzić we wrześniu i na początku października. Głębokość sadzenia zależy od wielkości bulw: małe sadzimy na 5–6 cm, duże na około 8 cm. Odstęp między bulwami powinien wynosić 10–15 cm.

Bulwy krokusów są jednoroczne – w miejsce bulwy matecznej powstają liczne bulwy potomne. Wykopuje się je co 3–4 lata, najczęściej na początku lub w połowie VI (należy poczekać, aż liście zaczną zasychać). Po wykopaniu należy je przesuszyć w temperaturze 20–25 st. C, następnie oczyścić i oddzielić bulwy przybyszowe. Do momentu sadzenia oczyszczone bulwy przechowuje się w przewiewnym miejscu zapewniając 17–20 st. C.

Krokusy w ogrodzie najładniej wyglądają sadzone w grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Rosnąc na tym samym miejscu kilka lat tworzą gęste kępy. Sadzi się je pod drzewami i krzewami, na brzegach rabat oraz w ogrodach skalnych. Można je także sadzić na trawnikach, pamiętając jednak o tym, aby wówczas nie kosić nisko, bo wtedy jednocześnie ścina się liście krokusów.

Jest to niekorzystne, ponieważ liście rosnąc intensywnie po kwitnieniu przyczyniają się do dobrego przyrostu bulw i obfitego kwitnienia w kolejnych latach. Dobrze nadają się za to do sadzenia na trawnikach uprawiane mniej intensywnie, które są koszone rzadziej i w późniejszych terminach. Krokusy można również sadzić w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Nawożenie krokusów rozpoczyna się 2–3 tygodnie po posadzeniu bulw, najlepiej mieszanką nawozową z przewagą fosforu i potasu. Wiosną nawozimy 2 razy (stosując jedynie azot): pierwszy raz zaraz po pojawieniu się roślin, drugi – tuż po przekwitnięciu. Po nawożeniu rośliny trzeba obficie podlać (chyba że zapowiadane są opady deszczu).

Najpopularniejsze odmiany krokusów

Do najciekawszych odmian krokusów wielkokwiatowych należą:

  • jasnoniebieski ‘Remembrance’,
  • ciemnoniebieski ‘Flower Record’,
  • niebieski ‘Grand Maitre’,
  • jasnożółte: ‘Cream Beauty’, ‘Dorothy’,
  • żółte ‘Grand Yellow’, ‘Golden Yellow’, ‘Yellow Giant’,
  • biała ‘Jeanne d’Arc’,
  • paskowane ‘King of Striped’, ‘Pickwick’, ‘Striped Beauty’
  • żółto-brązowy ‘Zwanenburg Bronze’

Pędzenie krokusów w doniczkach

Niektóre odmiany krokusów (m.in. ‘Flower Record’, ‘Jeanne d’Arc’, ‘Pickwick’) nadają się do pędzenia, czyli do otrzymania kwitnących roślin znacznie wcześniej niż w naturze. Do tego celu należy wybrać duże, zdrowe bulwy, posadzić je w październiku do płaskich doniczek i podlać.

Tak posadzone należy przechować około 10 tygodni w zacienionym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi poniżej 9 st. C. Cały czas utrzymuje się stałą wilgotność podłoża. Od końca stycznia można je przenieść do pomieszczenia o temperaturze 15–17°C.

W zaciemnieniu trzyma się je do chwili, gdy pąki kwiatowe zaczną się wybarwiać. Za wcześnie przeniesione do pomieszczenia oświetlonego rośliny wytworzą wyłącznie liście.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Wysokość do 15 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów brązowa
Barwa kwiatów wielobarwna
Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE