Kolorowe kompozycje z kwiatów cebulowych to prosty sposób na ozdobę wnętrz

2022-07-28 10:25

Intensywna woń hiacyntów czy delikatna tulipanów? Wybierz swoje ulubione kwiaty cebulowe, a my podpowiemy ci, jak wykonać z nich czarujące dekoracje domu. Prosto i z pomysłem.

kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org ŁADNIE SIĘ NOSI! Kompozycje z niskich tulipanów i krokusów dobrze prezentują się na głębszej tacy. Nasza rada: by było jeszcze oryginalniej, posadź rośliny w formach do babek, a rant tacy ozdób kolorowym papierem.

Spis treści

  1. SZTUKA FLORYSTYCZNA
  2. CZĘŚCI WSPÓLNE
  3. POŻEGNANIE ZIMY
  4. OKNO W ROZKWICIE
  5. OSZRONIONY PEJZAŻ
  6. BACZNE OBSERWACJE
  7. W GĄSZCZU BIAŁYCH PŁATKÓW

SZTUKA FLORYSTYCZNA

Radośnie, rustykalnie… Miks kolorowych kwiatów cebulowych w równie barwnym naczyniu. Nasza rada: metalową miskę warto zabezpieczyć wewnątrz przed ziemią i wilgocią kilkoma warstwami folii spożywczej.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

CZĘŚCI WSPÓLNE

Przepis na udaną kompozycję: postaw na podobne kolory kwiatów i kształty osłonek. Zróżnicuj elementy układanki pod względem wysokości. Nasza rada: w wyższych koszach możesz ukryć nawet wazon, np. na cięte tulipany.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

POŻEGNANIE ZIMY

W białych ceramicznych osłonkach, z ziemią przykrytą baziami wierzby… szafirki, śnieżyczki i cebulice na zdj. wyglądają, jakby rosły na śniegu. Zimowy efekt wzmacnia biała patera. Nasza rada: ponieważ osłonki nie mają otworów odpływowych wody, sadząc rośliny, zadbaj o grubą warstwę drenażu.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk

OKNO W ROZKWICIE

Co doniczka, to inny gatunek kwiatów. W wysokich – małe szafirki, w niskich – większe narcyzy i hiacynty, w najmniejszych – minitulipany. Wśród naczyń najmodniejsze trendy: plecionka, terakota, efekt ombré, motyw twarzy. Nasza rada: zwłaszcza przy oknie rośliny kierują się w stronę światła. By rosły prosto, warto co kilka dni przekręcać doniczkę.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org
Dobre towarzystwo

W donicy mogą rosnąć obok siebie dowolne gatunki cebulowych. Ale już w przypadku kwiatów ciętych uważajmy na sąsiedztwo narcyzów (wydzielają śluz toksyczny dla innych roślin w wazonie). Zneutralizuje go specjalna odżywka, np. Chrysal Clear Narcissus.

OSZRONIONY PEJZAŻ

Matowe mleczne wazony pięknie podkreślają delikatność roślin. Naczynia na cięte szafirki, hiacynty czy narcyzy najlepiej jest ustawić obok siebie, asymetrycznie, w kontrolowanym nieładzie (naturalność w cenie!). Nasza rada: masz tylko przezroczyste butelki? Zmatowisz je przy pomocy farb lub past do wytrawiania szkła.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

BACZNE OBSERWACJE

Menzurki, zamiast zwykłych wazonów czy donic, świetnie odnajdą się w stylizacjach loftowych. W szklanych naczyniach możesz uprawiać cebulowe metodą hydroponiczną (bez ziemi, zapewniając korzonkom minimalną ilość wody). Nasza rada: kilka gałązek forsycji, brzozy lub dereni z rozwijającymi się pączkami wzbogaci aranżację.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk
Korzonki na widoku

Zgodnie z zasadami hydroponiki w wodzie powinny być zanurzone wyłącznie korzenie, a nie piętka cebuli. Odrobina drenażu z kamyków lub piasku ułatwi ci ustabilizowanie rośliny w naczyniu. Na rynku dostępne są też specjalne wazony podtrzymujące cebule.

W GĄSZCZU BIAŁYCH PŁATKÓW

Duża misa, a w niej mnóstwo hiacyntów, narcyzów, tulipanów i szafirków. Większe rosną centralnie, a mniejsze wzdłuż rantu naczynia (dzięki temu kompozycja przypomina misterny bukiet). Nasza rada: odcień kwiatów warto dopasować do kolorystyki wnętrza. Monochromatyczna aranżacja jest bardziej stonowana niż wielobarwna, przyciąga uwagę detalami.

Kwiaty cebulowe
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE