Kieliszki do wina i ich rodzaje: w czym podawać wino czerwone, białe i musujące?

2023-12-12 16:02

Kieliszki do wina przydają się właściwie w każdym domu. Goście często przynoszą je w podarunku – w końcu kieliszki mają tę zdolność, że od czasu do czasu się tłuką. Każdy rodzaj wina wymaga innego kieliszka, tak by w pełni wydobyć walory smakowe trunku. Sprawdź, jak wybrać kieliszki do wina czerwonego, białego oraz musującego i szampana.

Rodzaje kieliszków do wina
Autor: Thinkstockphotos.com W jakich kieliszkach serwować różne rodzaje wina? Dowiesz się z poniższego artykułu

Spis treści

  1. Kieliszki do wina czerwonego
  2. Kieliszki do wina białego i różowego
  3. Kieliszki do szampana, czyli szampanówki

Efektowne podanie wina zawsze zadziała na korzyść gospodarza. Kieliszki mogą być wykonane ze zwykłego szkła lub kryształowego. To drugie zawiera ołów, przez co dłużej podtrzymuje temperaturę schłodzonego wina. A miłośnicy bogatych zdobień doceniają właściwości kryształu, który można dość łatwo formować podczas obróbki.

Kieliszki do wina czerwonego

Typowe kieliszki do wina czerwonego mają pękatą czaszę i kształt tulipana lekko zwężającego się ku górze. Nóżka zaś jest dość krótka. Wino czerwone powinno mieć jak największy kontakt z powietrzem, co pozwala rozwinąć mu aromat. Dlatego też kieliszki do niego są większe niż do wina białego.

Specjaliści wyróżniają dwa podtypy w grupie kieliszków do wina czerwonego:

  • Kieliszki typu burgund: wyróżniają się lekko gruszkowatą czaszą. Zwykle krawędzie delikatnie rozszerzają się ku górze.
  • Kieliszki typu bordeaux: mają pękatą, dość wysoką czaszę, a krawędzie zwężają się ku górze.

Zainteresuje Cię również: Jak podawać drinki? Rodzaje kieliszków + przepisy >>>

Kieliszki do wina białego i różowego

Wino białe najlepiej serwować w nieco mniejszych kieliszkach niż czerwone. Kieliszki do wina białego mają czaszę opartą na cienkiej, smukłej nóżce. Krawędzie czaszy zaś rozszerzają się ku górze. W takich kieliszkach można także podawać wino różowe, aperitif czy wino deserowe. Ale jeśli chcemy być naprawdę rygorystyczni, do wina różowego powinniśmy mieć jeszcze mniejsze kieliszki!

Kieliszki do szampana, czyli szampanówki

Prawdziwy szampan to rzadkość na polskich stołach. Powód jest prosty: bardzo wysoka cena. Ten musujący trunek produkowany jest we francuskim regionie Szampania. Ale szampanem często nazywa się różne wina musujące, a tych mamy wiele: włoskie prosecco, hiszpańska cava, niemiecki sekt czy australijskie sparkling shiraz. Wino musujące i szampana podaje się w wąskich, smukłych i wysokich kieliszkach typu flet. Taka forma ma duże znaczenie – dzięki niej przyjemne bąbelki uciekają wolniej. Spotyka się też dawniejsze szampanówki o zupełnie innym kształcie: bardzo szeroka i niska czasza. Jednak takie kieliszki, przypominające nieco szkło do margarity, są mniej polecane.

Kieliszki do wina - rodzaje
Autor: Thinkstockphotos.com Kieliszki do wina czerwonego mają zwykle większą, bardziej pękatą czaszę, a te do białego są smuklejsze. Różowe wino można podawać w kieliszkach do białego wina albo w jeszcze mniejszych. Z kolei kieliszki do szampana i wina musującego są smukłe, wąskie oraz wysokie.
Kieliszki do szampana
Autor: Thinkstockphotos.com Szampanówki, czyli kieliszki do szampana i wina musującego