styl boho

Styl boho z artystyczną niefrasobliwością łączy sprzęty i dekoracje z różnych epok i w najrozmaitszych stylistykach. To nie tylko meble, tkaniny i dekoracje, lecz także nieformalny nastrój. Z dala od elegancji i wystroju na pokaz. Jego zasadą jest brak zasad – pozostawia nam pełną swobodę wyboru. Ale... urządzając wnętrze w stylu boho dobrze jest nawiązać do lat 60. Zarówno estetyka hippisowska, jak i dizajn z tamtej epoki są idealne do boho.

Styl boho – tygiel kulturowy we wnętrzu

Vintage’owe meble, nieodzowne w stylu boho, zyskały dzisiaj status poszukiwanych antyków i już nie są tanie, ale ciągle można trafić na porzucone przy śmietnikowych altanach ikoniczne fotele, stoliki czy lampy. Jeśli nie trafi ci się nic takiego, sięgnij po inne graty, które możesz pomalować na soczyste kolory, ozdobić je wzorami. Sprawdzą się zarówno motywy ludowe, jak i geometryczne pikasy. Boho lubi błogielenistwo i meble do wylegiwania się. Rozejrzyj się za rozłożystymi fotelami, miękkimi pufami czy podłogowymi poduchami. Do nich niskie stoliki, nastrojowe lampki, zapach kadzidełek i masz styl boho jak z obrazka. Bardzo nieformalne i wygodne.

Styl boho – nastrojowe drobiazgi ręcznej roboty

Co więcej, styl boho kocha ręczne robótki: szydełkowane poduszki, pledy dziergane na drutach, makramy, wyplatane ze sznurka wiszące kwietniki. Wyplatane meble też można do nich zaliczyć. Wszędzie ustaw mnóstwo drobiazgów: sentymentalne pamiątki z podróży i podarowane przez przyjaciół, puzderka, ramki ze zdjęciami, folklorystyczne rękodzieła.

Bardzo ważne dla budowanego nastroju w stylu boho są bajecznie kolorowe tkaniny we wszelkich postaciach. Dla miękkości i przytulności połóż na podłodze lub kanapie dywan albo kilim. Ściany, siedziska i łóżka udekoruj batikami (znajdziesz w każdym india shopie). Indyjskie wpływy powinny być wyczuwalne, wszak był to wymarzony kierunek pielgrzymek patronujących nam hippisów. Ze współczesnych trendów przydatne mogą być elementy modnego stylu jungle w postaci okazałych roślin doniczkowych lub liściastej tapety.