styl boho

Kolorowy, pełen fantazji styl boho triumfalnie powraca w tym sezonie. A jak urządzić mieszkanie w takiej konwencji? Styl boho we wnętrzach jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia, ponieważ przypomina patchwork. Stanowi mieszankę hipisowskiego luzu i designu z lat 60. z elementami etnicznymi, ekologicznymi, motywami ludowymi oraz artystyczną nonszalancją paryskiej bohemy. Swobodny urok stylu boho wynika głównie z jego niefrasobliwego, niezobowiązującego charakteru.

Wnętrza w stylu boho to feeria barw, wzorów oraz stylistycznych konwencji. Czy to styl dla każdego? Niekoniecznie... Na przykład zwolennicy nowoczesnego minimalizmu czy skandynawskiej prostoty mogą się poczuć zagubieni w takich aranżacjach.

Styl boho, czyli jaki?

Jeśli wydaje Ci się, że wystrój wnętrza jest za bardzo stonowany i potrzebujesz urozmaicenia, zainteresuj się stylem boho. Na pierwszy rzut oka nic w nim do siebie nie pasuje, ale gdy spojrzysz ponownie, dostrzeżesz relacje między przedmiotami, kolorami i wzorami. Taki właśnie jest styl boho. Nazwa ma mocno artystyczne konotacje, bo stanowi skrót od terminu „bohema”. Miszmasz, mocne kolory i festiwal wzorów rodem z najróżniejszych stylistyk: etnicznych, psychodelicznych, kwiatowych, folkowych i geometrycznych – to jego znaki rozpoznawcze.

Styl boho we wnętrzach - łącz i zestawiaj!

Styl boho opiera się przede wszystkim na dodatkach i dekoracyjnych tkaninach. Wiele z nich to domowe robótki wydziergane szydełkiem z wielobarwnych włóczek – trochę cygańskie, trochę wiejskie – albo pachnące Indiami narzuty i makatki. Obowiązkowym elementem jest także patchwork: czy to w postaci pozszywanych ze skrawków różnych materiałów poszewek na poduszki, czy wielokolorowego kolażu wzorzystych tapet na ścianie.

Poznaj styl marokański! Meble, dodatki, dekoracje >>

Charakterystyka patchworku doskonale wpisuje się w filozofię życiową bohemy, którą podsumowuje termin 3R: „Reduce, reuse, recycle”. To wyraz ekologicznego podejścia do rzeczywistości, które pociąga wielu młodych ludzi, a dla starszych jest nostalgicznym wspomnieniem hipisowskiej młodości. To styl dla każdego miłośnika umiarkowanie nowoczesnych wnętrz z fantazją, w których króluje estetyka fusion. I tak, by uzyskać efekt boho, możesz zestawić na przykład vintage'owy stolik, tapczan przykryty indyjskim batikiem albo patchworkową narzutą, wiejski, ręcznie tkany chodniczek i kwiatową tapetę lub rockowy plakat.

Tapety w kwiaty zawsze modne! Inspiracje, porady, ZDJĘCIA >>

Łącz i zestawiaj ze sobą stylowe meble i zupełnie zwykłe sprzęty, a nawet pojedyncze nowoczesne elementy – w towarzystwie wybuchowej mieszanki tkanin i dodatków dekoracyjnych wszystkie one nabiorą awangardowego charakteru. Harmonia barw w stylu boho nie jest rzeczą oczywistą – w tego typu wnętrzach rzadko znaleźć można typowe, bezpieczne zestawienia kolorystyczne. Ma być wesoło, kolorowo i niezobowiązująco. Również żartobliwe podejście jest mile widziane. Jeśli nie przepadasz za wnętrzami całkowicie skąpanymi we wszystkich kolorach tęczy, postaw na stonowane tło i feerię barw na dodatkach dekoracyjnych i pojedynczych sprzętach.

Wnętrza w stylu boho – gorące trendy wnętrzarskie

Ten sezon przynosi zainteresowanie Orientem oraz odległymi krainami, do których Polacy coraz częściej podróżują. To zaś stanowi doskonałą wiadomość dla miłośników stylu boho. Meble, dodatki i dekoracje z orientalną bądź egzotyczną nutą przyjmują też coraz elegantsze formy. Sporo w nich złota, miedzi, koloru mosiężnego, ale też ciemnych, eleganckich odcieni, takich jak szmaragd, kobalt czy szafir.

Postaw na szafir! Kolor szafirowy we wnętrzach >>

W trendach widać również wyraźny zwrot w stronę ekologii. Do łask powracają plecione meble, a także przedmioty ze starego drewna – z recyklingu bądź driftwoodu (czyli drewna wyrzuconego przez morze). Plecione meble oraz dodatki wprowadzają lekką, niezobowiązującą atmosferę, toteż we wnętrzach w stylu boho doskonale się odnajdą.