O zaletach tapet ściennych nikogo chyba nie trzeba przekonywać: dekorują ściany, tworząc zarazem całe wnętrze i nadając mu określony styl. Teraz jednak modne jest pokrywanie nimi jednej ze ścian lub jej  fragmentu. Tapety na ścianę grają wówczas pierwsze skrzypce i pozostałe elementy dekoracyjne muszą się im podporządkować – w przypadku bardziej wyrazistych deseni są wręcz zbędne.

Zobacz też: Tapety - aranżacje wnętrz >>>

Dlatego dobrze jest skomponować tapety ścienne ze stonowanymi meblami i tkaninami – dzięki temu tapeta we wnętrzu stanie się celebrytką. Zastosowana w ten sposób tapeta przełamuje monotonię ścian i wywołuje efekt zaskoczenia. Może też pełnić rozmaite funkcje. Nic tak nie wyróżni i nie wyeksponuje ściany jak tapeta w wyraźnym kolorze lub o dużym wzorze. Tapety ścienne efektownie podkreślą też uskok bądź wnękę. Takie rozwiązanie może być także podyktowane względami czysto estetycznymi. Tapeta ścienna występująca w charakterze akcentu tworzy bowiem tło dla efektownej kanapy lub dostojnego kredensu – czyli tych elementów wnętrza, których obecność chcemy szczególnie podkreślić.

Zobacz też: Ściany w pokoju młodzieżowym - inspiracje i zdjęcia >>>

Tapety na ścianę: dopasuj do charakteru wnętrza

Oszczędne zastosowanie tapety ściennej (zwłaszcza o wyraźnym deseniu lub w kontrastowych barwach) pozwala uniknąć przeładowania wnętrza wzorami i ozdobami. Wzorzysta tapeta ładnie się komponuje z prostymi meblami oszczędnymi w formie. Z kolei w domach urządzonych starymi meblami dobrze jest wykorzystać do aranżacji tapety  nawiązujące do konkretnej epoki. Najbardziej efektowne zestawienie tworzy ciemna tapeta na tle jasnych ścian, gdy więc decydujemy się na zastosowanie jej w roli akcentu, zadbajmy o to, by pozostałe ściany miały jasną tonację.